W dziewiątym miesiącu dziecko staje się coraz sprawniejsze. Sylwetka nabiera proporcji. Maluch robi się szczuplejszy. Dużo się rusza a i tempo przyrastania tłuszczu również jest już mniejsze. Co sprawniejsze maluchy mogą w tym czasie próbować stawiać już pierwsze kroki. Większość dzieci jednak zaczyna wstawać trzymając się mebli, czy kanapy. W tym okresie dziecko nie potrafi jednak przejść z powrotem do siadu. Ma też trudności z utrzymaniem równowagi, gdy puści przedmiot, o który się opiera. Często rodzice dzieci, które zaczynają chodzić zastanawiają się nad zakupem pierwszych bucików. Specjaliści są zdania, że zanim maluch zacznie już dobrze chodzić, najlepiej jest pozwolić mu chodzić na boso, lub w skarpetkach antypoślizgowych. Wybierając pierwsze buty dla malucha zwróć uwagę na odpowiedni rozmiar. Nie powinny być za duże, ani dobrane akurat do długości stopy. Dziecko musi móc swobodnie poruszać paluszkami. Pierwsze buty powinny być również giętkie, mieć wysoki zapiętek, być przewiewne. Jeśli kupujesz buty na zimę sprawdź cholewkę, by nie była zbyt wysoka, bo jest to niewygodne.  Warto też zwrócić uwagę na grubość protektora, by nie łapał zbyt dużo śniegu i piasku, co może utrudniać chodzenie.

By zachęcić malucha do poruszania się możesz przed nim uklęknąć rozkładając szeroko ręce, lub kupić specjalny jeździk do pchania. Nie porównuj jednak swojego malucha z innymi. Nawet jeśli dzieci znajomych już w tym czasie były dużo sprawniejsze, nie oznacza to, że rozwój twojego synka, czy córki jest nieprawidłowy. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Wiele radości dziecku sprawią usprawniające zabawy na podłodze. Pozwól maluchowi wspinać się na siebie, turlać, zawijaj go w ręcznik, kołysz w kocyku. Malec chętnie też będzie układał proste klocki, wkładał do sortera zabawki. Możecie pod ręcznikiem chować misia, czy lalkę. Maluch szybko zorientuje się, że jeśli chce je zobaczyć, musi go odsunąć.

Dzieci uwielbiają też oglądać wspólnie książeczki. Nawet jeśli maluch nie ma jeszcze tyle cierpliwości, by wysłuchać bajki do końca, chętnie posłucha jak opowiadasz o tym, co jest na obrazku. Szybko nauczy się też pokazywać zwierzątka, jak kotek, czy piesek. Chętnie będzie też sam przewracał w książce kartki.

Zatroszcz się o bezpieczeństwo dziecka. Zabezpiecz schody, uważaj na gorące garnki, czajnik z wrzątkiem, szafy i szuflady.  W sklepach z akcesoriami dla dzieci można kupić wiele niedrogich domowych zabezpieczeń: do drzwi i okien, do łazienek, do kuchni, do szafek i szuflad, narożników, do kontaktów elektrycznych.

Maluch w wieku dziewięciu miesięcy zaczyna rozumieć też słowo „nie”. Nie przywiązuje jednak do niego wiele uwagi. Za to świetnie reaguje na swoje imię. Odwraca głowę w kierunku osoby, która je wypowiada. Możesz też zauważyć, że dziecko zwraca uwagę na gesty, czy czynności, które sprawiają ci przyjemność. Twoja aprobata, zachwyt i wyrazy radości sprawią, że będzie starało się je powtórzyć.

 

Co potrafi dziecko w wieku dziewięciu miesięcy?*

tworzy sylaby

potrafi stać przytrzymując się przedmiotów

uchwyt kciukiem i palcem

stojąc, próbuje siadać,  ale trzyma się mebli lub               dorosłego

sprawnie i szybko raczkuje

zaczyna                siadać samodzielnie

potrafi przekładać strony w książeczkach
rozumie średnio od trzydziestu do czterdziestu słów

 

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.