shutterstock_74929525
Ośmiomiesięczne niemowlę śmiało można nazwać małym odkrywcą. Maluch opanował już pełzanie i  turlanie. Pewnie siedzi bez podparcia, choć zdarza mu się jeszcze niekiedy tracić równowagę. Zdarza się, że niektóre dzieci w wieku ośmiu miesięcy powoli zaczynają raczkować. Różnie to może wyglądać.

Czasami maluchy przemieszczają się na pupie, inne mkną na kolankach opierając się na rękach.  Jeśli maluch nawet nie myśli o raczkowaniu, nie przejmuj się. Widocznie jeszcze nie nadszedł jego czas. Są dzieci, które zaczynają raczkować dopiero w 9. lub 10. miesiącu. Czasem zupełnie pomijają ten etap i od razu wstają na nogi.

Ten etap rozwoju nieodłącznie wiąże się z upadkami. Dla rodziców to czasami trudna lekcja. Chcąc uchronić dziecko przed urazami czasami stają się nadopiekuńczy. Dla dziecka konieczne jest jednak, by poznawało granice własnych możliwości i stawało się coraz bardziej samodzielne, zyskując wiarę we własne siły i możliwości.

Ważne by w tym czasie zadbać o bezpieczeństwo malucha. W tym celu zabezpiecz kable, kontakty, zamontuj bramkę przed schodami. Na ostre kanty stołu, lub ławy można kupić specjalne osłonki. Zwracaj uwagę na drobne przedmioty, które mógłby połknąć. Z półek pościągaj wazony, książki, czy ozdoby, które dziecko może zrzucić i potłuc, lub na siebie ściągnąć.

Ośmiomiesięczniak coraz wyraźniej potrafi sygnalizować swoje uczucia. Nie tylko płacze, gdy zniknie mu z oczu mama. Wyraźnie szuka, lub złości się, gdy schowasz przed nim ulubioną zabawkę. Uwielbia być w centrum zainteresowania, przesyła dłonią buziaki. Wyrazy aprobaty i zachwytu zachęcają go do powtarzania małych przedstawień dla rodziny i znajomych.  Dziecko w tym wieku zaczyna zwracać uwagę na nastroje innych osób w otoczeniu. Gdy zobaczy, że się uśmiechasz, również się zacznie uśmiechać. Śmiechem odpowie na śmiech i rozpłacze się, gdy zobaczy twoje łzy.

W ósmym miesiącu życia nadal możecie zmagać się z lękiem separacyjnym, zwanym również „lękiem ósmego miesiąca”.  Malec najchętniej spędzałby czas tylko z tobą i energicznie protestuje, gdy znikasz mu z pola widzenia. To doświadczenie choć jest trudne dla obu stron, jest nieodłącznym etapem rozwoju. Dziecko powoli uczy się, że mama odchodzi i po chwili pojawia się znowu. By ułatwić dziecku rozstania, zachęcaj je do zabawy z innymi członkami rodziny i znajomymi. Niech zobaczy, że z babcią można wspaniale bawić się w kosi-łapki, a z dziadkiem oglądać książeczki. Początkowo staraj się być w pobliżu, stopniowo zwiększając dystans, by po jakimś czasie wyjść na parę minut z pokoju.

Jeśli zostawiasz dziecko z opiekunką, czy w żłobku, staraj się nie przedłużać pożegnania. Choć to z pewnością nie jest łatwe, przytul malca, ucałuj i zapewnij, że za jakiś czas po niego wrócisz.

Po powrocie do domu, czy przed snem znajdź czas, by zająć się tylko dzieckiem. Prasowanie, pranie, czy sprzątanie, mogą poczekać. Malcowi ucieszy się z twojej uwagi, pocałunków i uścisków i wspólnej zabawy.

W wieku ośmiu miesięcy poszerza się też stopniowo spektrum zabaw malucha. Dziecko fascynują wszystkie przedmioty, które można składać, ciągnąc, wkładać do nich inne mniejsze przedmioty. Malec dostrzega też, że z pojedynczych elementów można zbudować jedną całość, np.: włożyć klocki jeden w drugi. Ulubioną zabawą, doprowadzającą rodziców do utraty nerwów jest rzucanie zabawek na podłogę. Nie jest jednak to wyraz złośliwości malucha. Po prostu fascynuje go siła sprawdza własnych rączek. Nie dziw się więc, że dziecko po raz kolejny powyrzuca wszystkie zabawki z łóżeczka i będzie zachęcało cię, być podała mu je z powrotem, tylko po to, by za chwilę zacząć całą zabawę od początku.

Maluch będzie też chętnie potrząsał pudełkiem z wrzuconym do środka ryżem, kręcił śrubką, otwierał i zamykał materiałowe książeczki.
Poprawa sprawności rączek i palców oznacza, że możesz spróbować podać już kubek niekapek. Jeśli maluch towarzyszy rodzinie podczas spożywania posiłków chętnie będzie wkładał rączki w talerz. By zachęcić go do samodzielnego jedzenia możesz już kupić specjalne plastikowe sztućce, talerz i kubeczek. Dziecko nie powinno mieć większych problemów z samodzielnym zjedzeniem biszkopta, kawałka miękkiego owocu, czy chrupki. Pewnie jeszcze w dużej mierze kawałki jedzenia będą lądowały na podłodze, lub ubranku, lecz im częściej pozwolisz maluchowi ćwiczyć, tym szybciej i sprawniej zacznie za jakiś czas posługiwać się łyżeczką.

Co potrafi dziecko w wieku ośmiu miesięcy?*

  • mówi mama i tata (nie zwraca się do konkretnej osoby)
  • zaczyna raczkować odrywając brzuch od podłogi
  • przekłada zabawki z jednej rączki do drugiej
  • siedzi    dłuższą chwilę   bez podparcia
  • podciąga się na rękach  do pozycji stojącej
  • stoi chwilę samodzielnie podtrzymując się szafy, lub kanapy

 

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.