shutterstock_95233477
Dziecko chętnie przekłada zabawki z jednej rączki do drugiej, układa wieże, ogląda duże klocki. Przydadzą się więc wszelkiego rodzaju sortery, wieże, klocki do układania jeden na drugi.Dziecko niemal z dnia na dzień staje się coraz sprawniejsze i bardziej komunikatywne. Szereg umiejętności, które jeszcze tydzień, czy dwa temu sprawiały wyraźną trudność, jest teraz wykonywanych z łatwością. Maluch samodzielnie siedzi, silniejsze dzieci próbują również podnieść się do siadu napinając mięśnie brzucha i podpierając się na rękach. Wolne ręce i pozycja siedząca zachęcają malca do poznawania otaczającego świata.

Ruch to zdrowie

Zachęcaj dziecko do przemieszczania się. Połóż malca na macie, dywanie, czy kocu i ciągnij przed nim przyczepioną do sznurka zabawkę, breloczek, czy smoczek. Malucha zainteresują również wszystkie odmiany zabawy w akuku. Możesz chować pod chusteczką, czy poduszką misia i pytać maluszka, gdzie się podział miś. Dzieci w tym wieku uwielbiają również szukać ukrytego w dłoniach koralika, czy kamyka. Pokaż maluchowi, jakie dźwięki wydają dwa klocki, jeśli się o nie postuka. Daj mu do ręki łyżkę, postaw przed nim garbek i zachęcaj, by w nie bębnił.

Przytulanka najlepsza na wszystko

Maluch ma już z pewnością swoją jedną, czy dwie ulubione zabawki, które trzyma zawsze przy sobie, lub przynajmniej w zasięgu wzroku. Może się zdarzyć, że jeśli zapomnicie ulubionej przytulanki, łzy będą lały się bez końca. Siódmy miesiąc to też czas na pierwsze próby sił. Maluch szybko orientuje się, że płaczem jest w stanie wymusić pewne rzeczy, np. zabawę twoją komórką, kluczami, czy innymi przedmiotami, które niekoniecznie powinny znaleźć się z zasięgu rąk i buzi niemowlaka.

Rodzicom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i konsekwencję. Krótkie „nie” niezależnie od fontanny łez, czy krzyków nauczy powoli malucha, że nie wszystko służy do zabawy a mama, czy tata nie ugną się przed falą nawet najbardziej zatrważającego płaczu.

Ach te zęby

Okresy marudzenia, płaczu, słabszego apetytu, lekkiej gorączki mogą się pojawić w związku z ząbkowaniem. U niektórych dzieci pierwszy ząbek (dolne jedynki) pojawia się  między 4-6 miesiącem życia. W 7. miesiącu wyżynają się górne jedynki.

W tym czasie dziecko również ślini się, może marudzić, pchać do buzi paluszki, czy zabawki. Możesz mu pomóc dając do gryzienia marchewkę, suchą skórkę od chleba, czy schłodzony w lodówce gryzak.

Jeśli malec wyjątkowo źle znosi ząbkowanie w aptece są dostępne żele, które pomagają złagodzić ból przy ząbkowaniu. Działają przeciwzapalnie, stymulują gojenie się ran. Aplikuje się je miejscowo, najlepiej czystym palcem przed jedzeniem, lub snem. Wybierając w aptece żel na ząbkowanie zwróć uwagę, by środek ten nie zawierał cukru.

Mamo – wróć

W siódmym miesiącu możesz też zauważyć u swojego dziecka nasilony płacz, niekiedy przechodzący wręcz w histerię, kiedy chcesz nawet na moment wyjść do drugiego pokoju, czy łazienki. To naturalny etap rozwoju dziecka nazywany lękiem separacyjnym. Maluch nie rozumie jeszcze, że chwilowe zniknięcie mamy, nie oznacza, że utraci ją na zawsze. Dla mamy, która czasami chciałaby nieco odetchnąć i oddać malucha pod opiekę dziadków, czy taty, jest to dość trudny okres. Dziecko najchętniej nie schodziłoby jej z kolan a na wszelkie próby oddania go pod opiekę innych osób reaguje paniką, czy płaczem. Lęk separacyjny może również przejawiać się kłopotami ze snem, jedzeniem. Okres ten należy po prostu przeczekać, zapewniając dziecku poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie pozwalając na stopniową naukę niezależności. Jeśli planujesz powrót do pracy, z wyprzedzeniem zacznij zostawiać na początku choć na parę minut malca z innymi osobami. Jeśli dzieckiem będzie najmowała się opiekunka, daj dziecku czas, by mogło się do niej przyzwyczaić i nabrać zaufania.

Co potrafi dziecko w wieku siedmiu miesięcy?

 • samodzielnie siedzi bez podtrzymywania i asekuracji
 • podnosi się do siadu, napinając mięśnie brzucha
 • chętnie chwyta zabawki w obie ręce
 • potrafi przełożyć zabawkę z jednej ręki do drugiej
 • naśladuje dźwięki
 • reaguje na swoje imię, odwraca głowę w kierunku, z którego dobiega głos
 • turla się
 • krótko  utrzymuje ciężar ciała na nogach
 • zróżnicowane   chwyty dłonią,  używanie poszczególnych palców
 • chwyt   „pęsetkowy” – pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym
 • samo trzyma     kubek i próbuje pić z niego

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.