shutterstock_98558897
Maluch jest coraz sprawniejszy. Do tej pory bez problemu potrafił chwytać przedmioty w rączki, teraz przyszedł czas na ich przekładanie z ręki do ręki. Powoli uczy się też, że przedmioty wypuszczone z ręki upadają na podłogę a towarzyszy temu zawsze jakiś dźwięk.
Próba zrozumienia tego zjawiska, może kosztować rodziców sporo nerwów i cierpliwości. Ta zabawa może bowiem dla malucha nigdy się nie kończyć.

W tym okresie dziecko używa obu rąk. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy będzie prawo- czy leworęczne. Wspieraj równomierny rozwój, wkładając zabawki raz do jednej, raz do drugiej rączki, czy też zachęcając dziecko, by sięgało po misia, czy grzechotkę obiema rączkami.

Uwaga na bezpieczeństwo

Maluch jest już bardzo ruchliwy. Ani przez moment nie zostawiaj go samego. Nawet jeśli ci się wydaje, że spokojnie leży na tapczanie i możesz na chwilę zostawić go samego, by np.: przynieść pieluszkę, czy sięgnąć po telefon, nie oznacza, że się za moment nie przekręci.

Dziecko w tym wieku jest bardzo towarzyskie. Uwielbia, gdy ciocie i wujkowie, bawią się z nim, robią śmieszne miny, coś do niego mówią. Dziecko zaczyna dostrzegać, ze jego żywiołowe reakcje wywołują jeszcze bardziej intensywne starania ze strony otoczenia, więc świadomie prowokuje znajomych i nieznajomych do zajmowania się nim.

Jest to dla rodziców bardzo miły okres, maluch nieustannie gaworzy. Może ci się nawet wydawać, że usłyszałaś pierwsze mama, czy tata. Nie są to jednak jeszcze świadomie wypowiadane słowa, co nie zmienia faktu, że dziecko niemal z dnia na dzień rozwija swoją zdolność do wypowiadania różnych głosek. Jak najwięcej więc z nim rozmawiaj, zachęcaj do odpowiadania, reaguj na „słowa”, które kieruje w twoim kierunku. Możesz je naśladować, odczekaj chwilę, by maluch ponownie zaczął cię zaczepiać, zachęcając tym samym do dalszej zabawy.

Poznawanie świata

Ponieważ dziecko chłonie świat zewnętrzny wszystkimi zmysłami, pozwól mu na jego poznawanie. Możesz pozwolić mu dotknąć piasku w piaskownicy, kamyków na plaży. Niech dotknie futerka, szorstiej tkaniny, zaszeleści workiem, czy kawałkiem foli aluminiowej. Daj mu w rączki dwa drewniane klocki, niech postuka nimi i posłucha dźwięków, jakie powstają przy tej czynności.

Jeśli wracasz do pracy zacznij przyzwyczajać dziecko do dodatkowych posiłków zgodnych ze schematem żywienia i podawania ich łyżeczką. Jeśli do tej pory tylko ty podawałaś maluchowi jedzenie, poproś partnera, babcię, lub dziadka, by od czasu do czasu go nakarmili. W ten sposób maluch nie będzie protestował, gdy nagle inna osoba będzie próbowała go nakarmić, kiedy będziesz poza domem.

Co potrafi dziecko w wieku 6 miesięcy?*

  • siedzi bez  podparcia
  • siada samo
  • turla się
  • sięga we  wszystkie strony, również  po  przedmioty poruszające się
  • przekłada przedmioty z ręki do ręki
  • używa tzw. chwytu dłoniowego (obejmuje przedmiot trzecim i czwartym          palcem, a nie wszystkimi)
  • pełza (przesuwa  się za pomocą ramion i nóg)

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.