shutterstock_116666989
Piąty miesiąc to okres nabywania nowych umiejętności i doskonalenia koordynacji ruchowej. Maluch szybko rozwija się fizycznie. Nieustannie ćwiczy obroty, chwytanie zabawek, kopanie nóżkami. W tym okresie potrafi się już obrócić z plecków na brzuch. Na czynność odwrotną, tj. obrót z brzucha na plecy jest jednak jeszcze trochę za wcześnie.

 

Siedzenie

Dziecko w piątym miesiącu próbuje samo się podnosić do siadu. Podtrzymywane pod plecki siedzi bez problemu. Niektóre dzieci potrafią już nawet przez chwile siedzieć samodzielnie. Nie próbuj jednak sadzać dziecka na siłę. Jeśli maluch będzie gotowy do siedzenia, usiądzie, bez ryzyka, że przedwczesne sadzanie nadmiernie obciąży mu kręgosłup. By wzmocnić mięśnie maluszka jak najczęściej układaj go na brzuszku, zachęcaj do unoszenia główki i przedniej części ciała. Te proste ćwiczenia wzmacniają mięśnie karku, pozwalają na świadomą kontrolę nad ruchami głowy, co jest bardzo istotne przy nauce samodzielnego siadania.

Zmysły

Dziecko w wieku 5 miesięcy poznaje świat wszystkimi zmysłami. Coraz lepiej widzi, zaczyna rozróżniać kolory. Maluszka fascynują nowe dźwięki. Gdy usłyszy coś, co go zainteresuje, odwraca w tym kierunku główkę i wyraźnie reaguje zaciekawieniem. Malec rozgląda się w nowym otoczeniu, chwyta w rączki interesujące go przedmioty. Zabawki, rączki, czy paprochy z dywanu prędzej, czy później wylądują w buzi. Niektóre dzieci mogą już zacząć się ślinić, choć na pierwszy ząbek będziesz musiała jeszcze trochę poczekać. Każdego dnia możesz za to spodziewać się nowych umiejętności wokalnych. Maluch chętnie słucha i próbuje naśladować dochodzące do niego odgłosy. Nie zdziw się więc, jeśli usłyszysz kasłanie, czy kichanie w odpowiedzi na swój kaszel, czy kichnięcie.

Chwyt

Dziecko już na tyle opanowało ruch chwytny, że bez problemu radzi sobie z trzymaniem butelki. Nie zostawiaj go jednak samego w trakcie posiłku.  Łatwo mógłby się zakrztusić. To samo dotyczy zostawiania na przewijaku, czy łóżku. Dziecko jest na tyle energiczne i ruchliwe, że wystarczy dosłownie moment nieuwagi, by spadło na podłogę.

Dieta

Piąty miesiąc to również czas na pierwsze stałe posiłki. Możesz spróbować podać maluchowi gotowaną przetartą marchewkę, jabłko, dynię z ziemniakami. W miarę możliwości niech dziecko towarzyszy wam w trakcie posiłków. Z pewnością zainteresuje je, co masz na talerzu. Za około miesiąc maluch będzie już mógł spróbować pierwszych warzyw z twojego talerza.

Czas na zabawę

Maluch z dnia na dzień staje się coraz bardziej towarzyski i gotów do zabaw. Jeśli pozwolisz mu zrzucać zabawkę, czy klocek ze stołu i następnie podasz z powrotem do rączki, zabawa nie będzie miała końca. Możesz też spróbować chować zabawkę np. pod pieluszką i bawić się z dzieckiem w a kuku. Kiedy odkryjesz zgubę, dziecko z pewnością będzie zanosiło się od śmiechu. Możesz też stroić miny, naśladować

Emocje

Maluch staje się też coraz bardziej kontaktowy. Powoli potrafi też pokazać swoje uczucia. Wyciąga rączki do bliskich, uśmiecha się, obejmuje ich i całuje. Protestuje, gdy wychodzisz, lub gdy zbyt długo zmieniasz mu pieluszkę. Wyraźnie reaguje na swoje imię.

Co potrafi dziecko w wieku pięciu miesięcy?*

 • bez problemu unosi  główkę i klatkę piersiową podpierając się na przedramionach tzw. pozycja foczki
 • reaguje na dźwięki, odwraca głowę w stronę odgłosów
 • próbuje chwycić zabawkę w obie rączki
 • próbuje obracać się z plecków na brzuszek i odwrotnie
 • rozróżnia nastrój po mimice i tonie głosu
 • głośno piszczy, się śmieje, energicznie protestuje, gdy mu się coś nie podoba
 • siedzi pewnie i długo z podparciem, krótko bez
 • zaczyna  obraca nadgarstek, trzymając przedmiot w dłoni
 • pije samo z butelki
 • zaczyna raczkować
 • swobodnie trzyma przedmioty i manipuluje nimi za pomocą palców
 • reaguje na swoje imię

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.