shutterstock_100283378
W czwartym miesiącu będziesz mogła zaobserwować, że maluch nie potrzebuje już nieustannego karmienia. Jego żołądek jest już na tyle duży, że wystarczą mu 4-5 karmień na dobę. Okresy aktywności między posiłkami wydłużają się. Maluch jest wesoły, ciekawy świata i bardzo aktywny. Wiele czasu zajmuje mu trenowanie własnego ciała, wymachy rąk, nóg, coraz lepiej radzi sobie leżąc na brzuszku i obserwując w tej pozycji, co się dzieje dookoła.

Pozycja zwana foczką świetnie wpływa na ćwiczenie mięśni karku i pleców. Nie zdziw się, jeśli któregoś dnia maluch niespodziewanie przeturla się z pleców na brzuch i odwrotnie. Możesz zachęcać malucha do aktywności, kładąc przed nim i obok niego różne zabawki. Niech wyciąga rączki, zmienia pozycję, próbując je złapać.

Ponieważ malec jest ruchliwy i nieustannie się wierci, może protestować przy zmianie pieluszki. Trudno mu też uleżeć spokojnie przy karmieniu. By nie tracić nerwów za każdym razem, kiedy musisz przewinąć, czy nakarmić malucha, zadbaj o to, by jak najmniej bodźców odwracało jego uwagę.

Na spacerze połóż maluszka na brzuszku, tak by mógł obserwować, co się dzieje dookoła. Nie tylko nie będzie się irytował leżeniem, lecz również poćwiczy mięśnie. Możesz też nieco unieść zagłówek, by maluch lepiej widział otoczenie. Napady niecierpliwości mogą zdarzyć się również podczas jazdy samochodem, kiedy maluch jest zapięty w foteliku. Nie ustępuj i nie bierz go na ręce. Dziecko po jakimś czasie zrozumie, że siedzenie w foteliku jest nieodłącznie związane z jazdą samochodem.

Czas już również na opuszczenie materaca łóżeczka. Dziecko jest już na tyle ruchliwe i silne, że będzie próbowało podciągać się do siedzenia. Łatwo więc może wypaść i zrobić sobie krzywdę. Jeśli maluch bawi się na podłodze, zabezpiecz kanty mebli, przyjrzyj się wszystkim małym elementom, które mogą trafić do buzi dziecka.

Możesz też zaobserwować, że dziecko potrafi zająć się sobą przez krótką chwilę. Zabawa własnymi rączkami i nóżkami jest na tyle fascynująca, że cisza dobiegająca z łóżeczka może wydać ci się podejrzana.

Maluch coraz lepiej operuje rączkami. Potrafi chwycić w rączkę zabawkę, pociągnąć za sznurek od pozytywki. Chętnie bawi się w kosi łapki.

Jak najwięcej czytajcie razem. Maluch zaczyna rozróżniać kolory. Rozwój wzroku wspiera oglądanie obrazków w zdecydowanych kolorach. Przyda się też karuzelka z wesołymi, kolorowymi postaciami.

Malec nie tylko uwielbia rozglądać się dookoła, ale doskonale już rozpoznaje bliskich. Cieszy się, gdy do niego podchodzisz ty, tata, lub inne osoby, które zna i często widzi. Maluch okazuje radość, wyciąga rączki, kopie nóżkami. Wobec obcych jednak zachowuje się nieufnie i z rezerwą. Zadbaj, by dziecko miało kontakty i oswajało się z obecnością innych osób. Możesz zabierać je na plac zabaw do innych dzieci, zostawić na chwilę z babcią, czy opiekunką. Cztery miesiące to dobry okres, by zacząć chodzić z malcem na basen. Dziecko przyzwyczaiło się już do kąpieli w wanience, nie boi się wody. Podczas kąpieli chętnie pluska się i bawi zabawkami. Na basenie będzie miało okazję spotkać się z „wielką wodą”i nowymi osobami. Basen to świetna gimnastyka dla dziecka. Maluch rozwija odporność, oswaja się z nowymi bodźcami. Dzieci nabierają pewności siebie, harmonijnie się rozwijają. Cotygodniowa wizyta na basenie może być świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu np.: z zapracowanym w ciągu tygodnia tatą.

Co potrafi dziecko w wieku czterech miesięcy?*

 • radośnie gaworzy, piszczy i głośno się śmieje
 • rozpoznaje bliskich
 • próbuje naśladować dźwięki
 • prostuje nogi utrzymuje w górze
 • podtrzymywane pod paszki, odpycha się stopami od powierzchni, podskakuje
 • naprzemienne  kopie nogami,
 • kołysze ramionami jak ptaszek
 • w pozycji na brzuchu unosi tułów, prostując ręce
 • przytrzymywanie, opiera się na nogach w pozycji pionowej
 • chwyta zabawkę w rączki, również oburącz
 • wodzi wzrokiem na boki, wzdłuż i do góry

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.