
Maluch w trzecim miesięcy potrafi już energicznie machać rączkami i nóżkami. Postawiony na podłodze i podtrzymywany pod paszki trzymiesięczniak powinien mocno wciskać stopy w podłogę. Dziecko chętnie bawi się własnymi rączkami, często wkłada piątki do buzi.
Rączka stopniowo otwiera się, choć po przedmioty maluch pewnie nadal będzie sięgał z zaciśniętą piąstką. Gdy jednak uda mu się chwycić interesujący go przedmiot, trzyma go zaskakująco mocno. Najlepszą zabawą jest w tym okresie składanie rączek, klaskanie. Wspieraj rozwój malucha i pokazuj mu jak najwięcej kolorowych przedmiotów, po które może wyciągać rączki i ćwiczyć chwytanie. Jeśli po jakimś czasie zorientuje się, że potrząsanie grzechotką wywołuje dźwięk, będzie się starał powtórzyć ten ruch.
Trzeci miesiąc to okres, kiedy większość rodziców oddycha z ulgą. Większość niemowląt jest już w stanie przespać noc (pamiętajmy, że w przypadku dzieci poniżej roku oznacza to sześć godzin nieprzerwanego snu), budząc się na pojedyncze karmienia. Inne z kolei nadal potrzebują karmień nocnych, bądź bliskości rodziców, więc nadal budzą się w ciągu nocy.
W tym czasie dziecko rozwinęło już bardzo silną więź z rodzicami. Bez problemu rozpoznaje już twarz mamy i taty, reaguje na ich gesty, śmieje się, mówi ooh, robi grymasy. Im bardziej śmieszna mina, tym więcej zabawy. Do obcych osób może się uśmiechać, zwłaszcza jeśli nieznajomy uśmiecha się i zwraca się do niego łagodnym głosem, jednak powoli zaczyna już dostrzegać różnice między ludźmi i okazywać swoje zadowolenie na widok konkretnych osób. Bardzo lubi przebywać z rodzicami, towarzyszyć im w najprostszych codziennych czynnościach. Stare przysłowie, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci jest tu jak najbardziej adekwatne.
Choć wydaje się, że dziecko jest jeszcze zbyt małe, by cokolwiek zrozumieć, trzeci miesiąc to idealny czas na wspólne odkrywanie pierwszych książeczek. Nawet jeśli dziecko wydaje się niezainteresowane, bądź niecierpliwi się po kilku minutach, nie poddawaj się. Spróbuj zmienić ton głosu i tempo czytania, lub po prostu zróbcie sobie przerwę. Rynek oferuje cały szereg książeczek dla niemowląt. Do wyboru są miękkie książeczki dotykowe, duże kolorowe książeczki obrazkowe w twardych oprawach, do których mama lub tata może wymyślać własne opowieści. Zawsze sprawdzi się klasyka gatunku, krótkie rymowane wierszyki typu „Kosi łapki”, czy „Ważyła sroczka kaszkę”. Nawet jeśli malec jeszcze nie rozumie sensu zdań, będzie mógł wsłuchiwać się w wierszowany rytm wypowiedzi. Rodzice mogą też po prostu opowiadać dziecku o tym, co widzą na obrazkach, nazywać kształty, kolory, postaci, wydawać odgłosy zwierząt, samochodów itp.
Trzeci miesiąc to okres, kiedy dziecko intensywnie chłonie wszystkie bodźce płynące do niego ze strony rodziców. Jak najczęściej mów do swojego malucha. Badania dowodzą, że istnieje ścisły związek pomiędzy poziomem inteligencji a ilością słów, jakie dziecko słyszy w pierwszym roku życia. Niech maluch ma okazję obserwować cię i towarzyszyć ci w codziennych czynnościach. Opowiadaj mu co robisz, celowo powtarzaj dźwięki, jakie towarzyszą przy np.: wkładaniu garnków do szafy, sprzątaniu, zaszeleść gazetą. Nazywaj przedmioty, które was otaczają, pokazuj i powtarzaj nazwy rzeczy, po które sięgasz. Jest jeszcze za wcześnie, by malec mógł ci odpowiedzieć, dla te informacje zapadają mu w pamięć. Za jakiś czas maluch będzie próbował ci na swój sposób odpowiadać.
Maluch w tym wieku staje się bardzo wrażliwy na dotyk. To idealny czas na pobudzanie zmysłu dotyku przez masaż, czy kontakt z kawałkiem futerka, jedwabiu, czy ręcznika frotte. Zabawki o różnych kształtach i strukturach pobudzają wrażliwość dotykową malucha. Pamiętaj jednak, by często je myć, bo maluch zapewne od razu włoży je do buzi. Powinny mieć też gładkie krawędzie i być odpowiednie do wieku dziecka tj. bez drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.
Dziecko w wieku trzech miesięcy jest nastawione na odbiór bodźców ze świata zewnętrznego. Uwielbia oglądać swoje odbicie w lustrze. Często widok własnej twarzy w lustrze wywołuje u malucha salwy śmiechu. Jeśli wybierasz się do znajomych, zabierz malucha z sobą. Będzie zadowolony z tego, że jest między ludźmi i może przysłuchiwać się rozmowom. Nie zaszkodzi mu też krótka wizyta w sklepie, czy na poczcie. Malec w tym wieku jest bardzo otwarty i towarzyski i gwałtownie protestuje, kiedy ma choć na chwilę ma zostać sam.
Co potrafi dziecko w wieku trzech miesięcy?
* radośnie gaworzy, piszczy i głośno się śmieje próbuje naśladować dźwięki szuka towarzystwa innych osób, leżąc długo w wózku niecierpliwi się, gdy nie widzi, co się dzieje dookoła leżąc na brzuszku trzyma głowę prosto i stabilnie rozpoznaje twarz bliskich osób celowo wodzi wzrokiem za zabawką próbuje chwytać w rączki zabawkę
*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i nie powinno być powodem do niepokoju.
Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.
Nawet nie pamiętam, kiedy to było. Aż zajrzałam do starych zdjęć.