shutterstock_178396349
W drugim miesiącu życia żegnamy noworodka i witamy w domu niemowlę. Maluch wyraźnie się już zaokrąglił. Zniknęły plamy, krostki i wybroczyny, które były widoczne zaraz po porodzie.W tym miesiącu nieprzespane noce, nieustanne zmienianie pieluch, karmienie i noszenie wynagradza zmęczonym rodzicom pierwszy świadomy uśmiech. Dziecko potrafi rozpoznać już twarz mamy i taty i to właśnie na ich widok około 7-8 tygodnia życia rozpromienia się.

Dziecko w wieku dwóch miesięcy znakomicie wyczuwa emocje. Jeśli jesteś radosna i uśmiechnięta, twój dobry nastrój z pewnością szybko mu się udzieli i maluch obdaruje cię kolejnym uśmiechem. Jeśli jesteś zdenerwowana, poirytowana, czy zła, możesz spodziewać się marudzenia, płaczu, czy grymasów.

Jestem ciekawy świata

Dziecko w wieku dwóch miesięcy, w miarę wydłużania się okresów aktywności, coraz bardziej interesuje się światem zewnętrznym. Dotychczas jego uwagę skupiały obrazki w kontrastowych kolorach np.: czarno-białe, o wyraźnej strukturze. Teraz jego uwagę przyciągają coraz bardziej skomplikowane formy i kolory. Możecie więc wspólnie oglądać obrazki w książce np.: o zwierzętach. Opowiadaj dziecku, co na nich widać. Choć nie rozumie jeszcze sensu słów, będzie oswajał się z melodią języka i twoim głosem. Ma to duże znaczenie dla jego dalszego rozwoju. Badania dowodzą, ze dzieci, do których dużo mówiono w pierwszym roku życia, szybciej zaczynają mówić, mają bogatszy zasób słów i łatwiej się uczą.

Dziecko chętnie poznaje też otoczenie przez dotyk. Pozwól mu więc przyglądać się swojej twarzy, dotykać ręką nosa, czy włożyć palec do oka. Maluszek zainteresuje się też miękkimi piłeczkami, czy kolorową grzechotką.

Kiedy czas na przespane noce?

Jeśli wasze dziecko już przesypia noc, możecie sobie pogratulować. Zdecydowana większość maluchów w tym wieku budzi się na karmienie jeszcze kilka razy w ciągu nocy. Okresy snu jednak stopniowo się wydłużają. Większość dzieci w wieku dwóch miesięcy przesypia jednorazowo dwie do czterech godzin.  Okres aktywności przerywany drzemkami wynosi łącznie około 10 godzin na dobę.

Dwumiesięczniak potrafi też coraz lepiej panować nad swoim ciałem. Gwałtowne ruchy rąk i nóg tzw. odruch Moro stopniowo wyciszają się. Dziecko porusza się już spokojniej, płynniej i mniej gwałtowanie. Dbaj o to, by miało dość okazji do ćwiczeń. Jak najczęściej układaj maluszka np. na kocyku, macie edukacyjnej, czy materacyku, by mogło swobodnie kopać nóżkami i ruszać rękami. Ćwiczcie też mięśnie karku i pleców, układając maluszka jak najczęściej na brzuszku. Maluch z pewnością będzie na początku protestował, ale jeśli położysz przed nim grzechotkę, czy kolorową pluszową zabawkę, leżenie na brzuszku stanie się przyjemniejsze a próby podnoszenia główki zmienią się w zabawę.

Poprawa koordynacji

Poprawia się też koordynacja ruchów rąk i dłoni. Piąstki dziecka, które do tej pory były zaciśnięte, otwierają się, paluszki początkowo nieporadnie próbują sięgnąć po grzechotkę, misia, czy inny interesujący malca przedmiot. Wcześniej odruch dłoniowo chwytny był nieświadomy i instynktowny. Teraz zaczyna się to zmieniać. Dziecko odkrywa, że ma rączki i może świadomie ich używać. Jak najczęściej pokazuj więc dziecku różne przedmioty, zachęcając go, by wyciągał po nie rączki.

Zadbaj też o wygodne, niekrępujące ruchów ubranko. Wiele mam korzysta z pomocy leżaczka, czy nosidełka, przygotowując obiad, czy sprzątając. Te akcesoria, choć znacznie ułatwiają nam życie nie powinny być używane zbyt często. Maluch nie powinien przebywać w nich dłużej niż godzinę dziennie.

Dbałość o bezpieczeństwo

Wydłużające się okresy aktywności, coraz większa ruchliwość malucha sprawiają, że łatwo teraz o wypadek. Nie zostawiaj nawet na chwilę dziecka bez opieki na przewijaku, czy łóżku. Energiczny i coraz bardziej ciekawy świata malec może z nich łatwo spaść.

Jeśli masz w domu wcześniaka z pewnością zauważysz, że twoje dziecko potrzebuje nieco więcej czasu, by opanować umiejętności, z którymi bez problemu radzą sobie jego rówieśnicy.  Z tego powodu wiek wcześniaków podaje się w podwójny sposób. Lekarze podają zawsze wiek chronologiczny (liczony od dnia porodu) i wiek skorygowany (mierzony od dnia w którym miał nastąpić poród). Jeśli kierujesz się więc w ocenie rozwoju dziecka opisami typowymi dla danego wieku, licz wiek swojego malucha według daty porodu wyznaczonej pierwotnie przez lekarza. W ten sposób będzie też oceniał tempo rozwoju dziecka pediatra.

Zasadniczo należy przyjąć, że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

Co potrafi dziecko w wieku dwóch miesięcy?

  • rozpoznaje mamę lub tatę
  • żywo reaguje, gdy bliska osoba podchodzi do łożeczka
  • wydaje dźwięki z samogłosek i spółgłosek: ga, egu. gruhuu, erre, próbuje odpowiadać na dźwięki wydawane przez bliską mu osobę
  • przez chwilę skupia uwagę na trzymanej przed nim zabawce, wodzi za nią wzrokiem
  • podnosi ręce i je ogląda je w zasięgu wzroku
  • wkłada paluszki do buzi
  • leżąc na brzuszku podnosi główkę i przez krótki czas potrafi ją utrzymać

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.