Dziecko w dwunastym miesiącu życia śmiało można określić słowem mały wszędobylski. Maluch zazwyczaj dość sprawie porusza się podpierając się mebli. Wiele dzieci potrafi przejść już bez pomocy kilka kroków. Oznacza to, że nic się przed takim ciekawskim maluchem nie ustrzeże. Maluch-rozwoj-miesiac (12)Niedomknięta szuflada, słodycze na stole, otwarta torebka zachęcają do włożenia tam rączek i wyciągania z nich na podłogę wszystkiego co tylko się da. Nietrudno przy tych próbach zdobywania świata o upadki. Maluch jest ciekawy, ale może mieć jeszcze problemy z równowagą. Rodzice, choć często przepełnieni troską i obawą o bezpieczeństwo dziecka, powinni zachęcać je do podejmowania wysiłku i prób zdobywania coraz większej samodzielności. Zakazy typu „nie wolno”, „nie ruszaj”, „nie dotykaj” uczą dziecko, że świat jest zły i pełen zagrożeń. Strofowany i upominany na każdym kroku maluch nauczy się, że najlepiej jest trzymać się maminej spódnicy, czy chować za nogawkę taty, zamiast ruszać w świat.

 

Chęć samodzielności i zwiększania dystansu od rodziców nie przekłada się na zainteresowanie rówieśnikami. Roczne dzieci dostrzegają wprawdzie obecność innych dzieci np.: w piaskownicy, czy na placu zabaw, nie chcą się jednak jeszcze wspólnie bawić. Nie chce też dzielić się swoimi zabawkami, chętnie za to wyrwie innemu dziecku interesujące go autko, czy łopatkę. Nie należy się tym zrażać, czy próbować na siłę dziecko strofować. Jak najczęściej zabieraj malucha na plac zabaw, do znajomych z dziećmi, by miał okazję się z nimi oswoić i nabrać doświadczenia w kontaktach z innymi ludźmi.

 

Roczne dziecko jest ciekawe i nie potrzebuje specjalnej zachęty do zabawy. Szybko się jednak nudzi. Musisz więc być przygotowana na to, że maluch szybko porzuci nawet najbardziej interesującą książeczkę, czy klocki, by np. pobawić się znalezionym na podłodze paprochem, czy kamykiem, czy piórkiem.

 

Możecie zrobić wspólnie skrzynię skarbów, do której możesz wrzucić pudełka wypełnione fasolą, grochem, czy ryżem, sitko, drewniane łyżki, pokrywki, pudełka po kremie, które można łatwo odkręcać, plastikową rurkę, do której można powrzucać małe piłeczki. Taka skrzynka i ukryte w niej skarby zajmą maluch na dłuższą chwilę, kiedy musisz coś pilnie zrobić w domu.

Dziecko jest już na tyle duże i sprawne, że możecie powoli zacząć kąpiele w dużej wannie. Jeśli zabierałaś malucha na basen, nie będzie potrzebne oswajanie z większą wodą. Jeśli jednak nie, spróbujcie wykąpać się najpierw wspólnie, lub pokaż dziecku jak się robi pianę.

 

Za chwilę twoje dziecko skończy okres niemowlęcy. Jeśli jeszcze nie chodzi, uzbrój się w cierpliwość. Niektóre maluchy zaczynają samodzielne chodzenie nawet w wieku 18. miesięcy. Nie kupuj chodzika i nie prowadź na siłę. Pozwól dziecku dorosnąć stopniowo i we własnym tempie do tej umiejętności.

 

 

 

Co potrafi dziecko w wieku dwunastu miesięcy?*

 

naśladuje czynności innych osób

ruchem sygnalizuje zachcianki

rozumie i odpowiada na proste polecenia

potrafi zrobić kilka kroków trzymane za rączkę

potrafi powiedzieć jedno dodatkowe słowo poza mama i tata

umieszcza przedmioty na sobie, wkłada jeden do drugiego

je łyżką

siada, kładzie się i wstaje samodzielnie

stawia pierwsze samodzielne kroki

rozpoznaje kształty

potrafi zbudować wieżę z klocków

rozpoznaje zabawki, ubrania

cieszy się widząc swoje odbicie w lustrze

pokazuje palcem na rzecz, która mu się podoba

 

Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

 

 

Cykl notatek Rozwój dziecka w pierwszym roku powstał na podstawie informacji zawartych w poniższych pozycjach.