Mija rok, odkąd twoje dziecko pojawiło się na świecie. Choć maluch nadal potrzebuje twojej opieki i pomocy minionych kilka miesięcy było etapem tak szybkiego rozwoju i nauki, jaki nie zdarzy się już nigdy w życiu. shutterstock_129528542Z zupełnie bezbronnego noworodka dziecko stało się już niezależnym małym człowiekiem, który coraz wyraźniej zaznacza swoją odrębność i charakter.

Jego ciekawość świata jest tak duża, że może narazić go na nawet na niebezpieczeństwo. Przychodzi zatem czas na stawianie pierwszych granic i naukę reagowania na słowo „nie”. Choć jego znaczenie dziecko poznało już kilka miesięcy wcześniej, to trudność sprawiało mu podporządkowanie się temu poleceniu. Nie spodziewaj się jednak, że maluch choć już nieco starszy automatycznie posłucha twoich zaleceń. Będzie udawał, że nie słyszy, lub po chwili ponownie spróbuje zająć się zabronioną czynnością. Rodzicom pozostaje spokojne reagowanie, tak by dziecko zrozumiało, że „nie” oznacza „nie”. Konieczna jest tu konsekwencja i współpraca obojga rodziców, dziadków i opiekunów.

Nie nadużywaj jednak słowa „nie”, bo maluch przestanie na nie reagować. Musi mieć też określoną swobodę i przestrzeń do tego, by móc się prawidłowo rozwijać.

 
Dziecko w tym czasie rozwija się niemal z dnia na dzień. Możesz zauważyć, że rozumie coraz więcej słów, potrafi naśladować dźwięki, chętnie powtarza proste słowa. Nie ma jednak jeszcze podzielnej uwagi. Nie bądź więc zaniepokojona, jeśli nagle zazwyczaj rozmowy maluszek nagle zamilknie. Oznacza to, że pochłania go nauka chodzenia. Gdy opanuje tę umiejętność, ponownie się rozgada.

 
Koniec pierwszego roku oznacza też, że maluch jest gotowy na niemal wszystkie posiłki, które jedzą pozostali członkowie rodziny. Pamiętaj jedynie, by nie podawać mu bardzo przyprawionych, tłustych, czy mocno wysmażonych potraw. Dbaj o to, by w waszym domu znalazł się czas na wspólne posiłki. Nawet jeśli twój maluch jest niejadkiem i trudno przekonuje się do nowych rzeczy, jeśli zadbasz o to, by posiłki były kolorowe, estetycznie podane, przy wspólnym stole łatwiej da się namówić na spróbowanie nowej potrawy.

 
Dzieci w tym wieku uwielbiają wspólne czytanie książeczek. Malec może mieć już swoje ulubione bajki, czy wierszyki i domagać się czytania ich przed snem. Wiele radości sprawi też budowanie wieży z klocków, czy poduszek, przesypywanie fasoli, guzików z pudełka do pudełka. Z małymi przedmiotami trzeba jednak bawić się bardzo ostrożnie i uważać, by dziecko ich nie połknęło, czy nie włożyło do ucha lub nosa. Możesz też pomalować dziecku rączki, czy stópki farbką do rysowania rękami i stawiać pieczątki na kartce. Ponieważ maluch dość sprawie trzyma już w rękach przedmioty, możecie spróbować już rysować kredkami.
Co potrafi dziecko w wieku jedenastu miesięcy?*

 
mówi „mama” i „tata” do konkretnej osoby

bawi się w kosi-łapki

stoi przez krótką chwilę bez podtrzymywania

siedząc, obraca  tułów i swobodnie manipuluje przedmiotami

dość pewnie stoi

stawia   kroki

bazgrze kredką po papierze

pije z kubeczka bez pomocy

próbuje jeść łyżeczką

mówi „nie”, gdy chce wyrazić swój sprzeciw

rozróżnia imiona domowników

„pomaga” przy myciu i ubieraniu
przesypia około 13 godzina na dobę

 

*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i  nie powinno być  powodem do niepokoju.

Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.