W dziesiątym miesiącu maluch już świetnie raczkuje. Przemieszcza się szybko, uważaj więc, by nie przytrzasnąć go drzwiami, czy nie zamknąć przypadkowo w jakimś pomieszczeniu. Potrafi też powoli przemieszczać się w pozycji stojącej, jeśli przytrzymuje się mebli. Na razie najczęściej porusza się do boku. Z biegiem czasu, kiedy nabierze pewności a stanie usztywni się, zacznie poruszać się do przodu. W tym czasie rodzice często niepokoją się kształtem nóg dziecka. Charakterystyczny kształt litery O u tak małych dzieci nie jest powodem do niepokoju. Nóżki powinny wyprostować się około 2-3 roku życia.
Dziecko staje się też coraz bardziej komunikatywne, chętnie podejmuje rozmowę z rodzicami. Nie tylko celowo wypowiada słowa „mama”, czy „tata”, ale też zaczyna po swojemu nazywać ulubione zabawki, czy czynności. Mówiąc „am” sygnalizuje, że jest głodny a „da da” oznacza, że nadeszła pora na spacer.
Rozwój mowy możesz wspierać, jak najwięcej mówiąc do dziecka. Możesz objaśniać mu, co robisz, nawet, jeśli są to tak prozaiczne rzeczy jak prasowanie, gotowanie obiadu, czy sprzątanie.
Tempo rozwoju malucha i stopień zainteresowania światem zewnętrznym jest tak duży, że mogą pojawić się problemy z zasypianiem, czy jedzeniem. Maluch jest tak zaabsorbowany tym, co się dzieje dookoła, że szkoda mu czasu na to, by zjeść, czy spać. Radą na to jest zachowanie spokoju i cierpliwości. Zamiast gonić dziecko z łyżeczką po pokoju, lub zasadzać go przed telewizorem, poczekaj aż zgłodnieje i sam poprosi o jedzenie. Wieczorem trzymaj się znanych rytuałów i także nie ucz malucha zasypiania przy włączonym telewizorze, by zyskać dla siebie wieczorem chwilę oddechu.
Dziesięć miesięcy to też okres, kiedy mogą pojawić się leki, czy płacz nawet w odniesieniu do rzeczy, dźwięków, czy przedmiotów, które dziecko już wcześniej widziało, czy akceptowało. Receptą na to jest spokojne i stopniowe oswajanie dziecka z takimi bodźcami. Jeśli maluch zaczął płakać np. na dźwięk telefonu, pozwól mu pobawić się słuchawką, wspólnie wybierzcie numer, dźwięk dzwonka.
Powoli zaczynają też ujawniać się cechy charakteru malca. Możesz zauważyć, że twoje dziecko nie boi się ludzi, jest towarzyskie, każdą napotkaną osobę obdarza uśmiechem. Lub wręcz przeciwnie. W nowym otoczeniu zachowuje się z rezerwą i niepewnie. Nie bądź też zaskoczona, jeśli maluch zacznie protestować przed zabraniem go z placu zabaw, zapięciem do fotelika w samochodzie, czy ubieraniem. Wraz z rozwojem cech charakteru, krystalizują się też jego upodobania.
Co potrafi dziecko w wieku dziesięciu miesięcy?*
macha na pożegnanie robiąc „pa” „pa”
podnosi przedmioty ruchem pęsetowym
raczkuje z brzuszkiem uniesionym nad ziemią
chodzi do przodu trzymane za rączki, za wózkiem, trzymając się mebli
zaczyna stać samodzielnie przez chwilę
podtrzymywane stawia pierwsze kroki
potrafi trzymać naraz trzy małe przedmioty
wstaje z podparciem
potrafi przewracać strony książki
celowo uwalnia uchwyt
szuka towarzystwa osób, które lubi
odchodzi od osób, których nie darzy sympatią
potrafi odszukać schowaną na jego oczach zabawkę
reaguje na proste polecenia typu „weź”, „daj”
odróżnia pochwałę od nagany
Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.
*Podane informacje mają charakter orientacyjny. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i że nieznaczne opóźnienie lub przyśpieszenie rozwoju dziecka występuje dość często i nie powinno być powodem do niepokoju.