
W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, że z rozczuleniem zaczyna się reagować na reklamy pieluch, wzrok coraz częściej zatrzymuje się na wózkach z maluchami, a wizja nieprzespanych nocy nie wydaje się być już taka straszna. I choć przez wiele lat podstawową sprawą było, jak w ciążę nie zajść, to teraz pojawia się dylemat, jak sprawić, by szybko i bez problemów zobaczyć upragnione dwie czerwone kreski na teście ciążowym.
Pojawia się zatem pytanie, jak przygotować się do ciąży? Jak zwiększyć swoje szanse na szybkie zajście w ciążę? Przede wszystkim przestać o tym myśleć, a efekt przyjdzie sam i z pewnością nie da się go przeoczyć. Warto jednak wcześniej zadać sobie pytanie, czy to rzeczywiście ten najlepszy, (bo zdaje się, że nigdy nie ma odpowiedniego) moment na zajście w ciążę?
Planowanie ciąży dobrze jest już rozpocząć na tym etapie, zmieniając nieco swój styl życia, by bez problemu zajść w ciążę i urodzić bez komplikacji zdrowe i szczęśliwe dziecko.
Z poniższą listą łatwiej będzie rozpocząć przygotowania do ciąży i zorientować się, czy nadszedł już właściwy moment na starania o potomka.
Jeśli chcesz zajść w ciążę zadbaj o zdrowsze odżywianie!
Zdrowe, pełnowartościowe posiłki są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Chcesz zajść w ciążę? Pozbądź się poradników o dietach cud, odchudzaniu, nie słuchaj rad wszystkowiedzących babć i ciotek, tylko sięgnij do zasad zdrowego odżywiania. Oznacza to zbilansowane, pełnowartościowe przynajmniej trzy posiłki dziennie uwzględniające produkty z wszystkich czterech grup produktów piramidy zdrowego żywienia. W ten sposób dostarczysz sobie odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych. Wapń i kwas foliowy są jednymi z najważniejszych minerałów dla planujących ciążę.
Wprawdzie w aptekach znaleźć można cały szereg zestawów witaminowych, które dostarczą obu składników w odpowiednich ilościach, ale nie zastąpi to picia odpowiedniej ilości mleka. Warto też spożywać owoce cytrusowe, surowe, bądź też w postaci soków. Planując ciążę zaprzyjaźnij się również z warzywami liściastymi.
W codziennym jadłospisie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć też orzechów, produktów z mąki razowej i zbóż zawierających skrobię. Jeśli chcesz zajść w ciążę ogranicz spożycie kawy i coli. Wprawdzie naukowcy nie odkryli jeszcze jak i dlaczego, ale kofeina utrudnia zapłodnienie i mówi się nawet o jej wpływie na niepłodność.
Szybkiego zajścia w ciążę nie należy się spodziewać spożywając nawet niewielkie ilości kawy. Nie dotyczy to jednak przyszłych ojców. Wręcz przeciwnie. Dodatkowa filiżanka kawy dobrze wpływa na ruchliwość plemników.
Planujesz ciążę? Skontroluj swoją wagę!
Wieczne diety odchudzające, efekt jojo, kolejna cudowna dieta. Która z nas tego nie zna? Niestety wszystkie diety cud mają fatalny wpływ na organizm i pozbawiają go witamin i składników mineralnych. Stosowanie diet odchudzających nie jest również wskazane w ciąży. Jeśli chcesz pozbyć się kilku dodatkowych kilogramów, zrób to zanim zajdziesz w ciążę. A najważniejsze rób to z głową. Najlepiej zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Na stole powinny znaleźć się chude, najlepiej jak najmniej przetworzone produkty. Pomocny może być tu również kompleksowy plan łączący dietę i aktywność fizyczną. Najrozsądniej jest chudnąc od pół do jednego kilograma tygodniowo. I najważniejsze, nie przesadzić. Jeśli jednak masz problem z niedowagą, może warto przybrać parę kilogramów? Wprawdzie szczupłe kobiety rodzą zdrowe dzieci, ale dowiedziono, że matki z niedowagą częściej rodzą dzieci z niską masą urodzeniową. Nie oznacza to bynajmniej zachęty do czekoladowych uczt od zaraz. Dodatkowe kalorie najlepiej czerpać z produktów z wszystkich czterech grup piramidy zdrowego żywienia.
Zanim zajdziesz w ciążę przyjmuj witaminy!
Nie zastąpi to wprawdzie zdrowego, pełnowartościowego odżywiania, ale przyszła mama powinna zadbać o odpowiednie suplementy diety dla ciężarnych lub przyjmować pełny zestaw witamin. Kluczowym składnikiem dla kobiety planującej ciążę jest kwas foliowy. Jego niedobór może doprowadzić do różnych nieprawidłowości przede wszystkim tzw. „cewy nerwowej”, z której w rozwoju embrionalnym powstaje ośrodkowy układ nerwowy – mózg i rdzeń kręgowy. Przyjmowanie suplementów diety i witamin warto skonsultować zawsze ze swoim ginekologiem.
Planujesz ciążę? Stwórz swój trening i nie rezygnuj z aktywności fizycznej!
Regularny ruch daje siłę, wytrzymałość, zapewnia elastyczność mięśni. Te cechy już wkrótce mogą okazać się niezbędne, kiedy trzeba będzie nosić malucha, biegać za nim i wykonywać codziennie setki innych czynności, o których dziś jeszcze na etapie planowania ciąży nie masz pojęcia. Jeśli rozpoczniesz treningi odpowiednio wcześnie, zanim zajdziesz w ciążę, organizm przyzwyczai się do wysiłku i będziesz mogła ćwiczyć również w ciąży. Warto zadbać o kondycję planując ciążę, by łatwiej znieść poród i wrócić do formy po urodzeniu potomka. Aktywność fizyczna pozwoli również łatwiej poradzić sobie z wahaniami hormonów, na które ciężarne często reagują agresją lub rozdrażnieniem, co bardzo daje się we znaki rodzinie i przyjaciołom. Planującym ciążę poleca się takie dyscypliny jak: bieganie, jogging, sprint, pływanie, jazda na rowerze i aerobic. Niektóre z tych dyscyplin świetnie poprawiają wydolność, dodają energii. Przyzwyczajając organizm do wysiłku przed zajściem w ciążę, przyszła mama może bez obaw trenować również z maluchem w brzuchu. Warto pamiętać, że każda aktywność fizyczna w ciąży wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Zanim znajdziesz w ciążę, rzuć palenie, zrezygnuj z alkoholu i innych narkotyków!
To naprawdę nic odkrywczego. Nie sposób zliczyć publikacji i badań naukowych, które mówią o szkodliwym wpływanie picia alkoholu, papierosów i narkotyków na płód. Niska waga urodzeniowa, poronienia, nagła śmierć łóżeczkowa, zaburzenia emocjonalne to tylko niektóre z długiej listy wad i chorób, które mogą zagrażać dziecku, jeśli jego mama zlekceważy te zalecenia.
Przed i w trakcie ciąży uważaj na szkodliwe warunki pracy!
Choć prawo pracy chroni w tym zakresie ciężarną i jej nienarodzone dziecko, warto przeanalizować i pod tym kontem swoje stanowisko pracy. Często latasz? Dużo stoisz? Dźwigasz? A może cały dzień siedzisz przed monitorem komputera? Już czas pomyśleć o zmianach. Pracodawca musi uwzględnić twoje wymagania, zwłaszcza, jeśli są one poparte dodatkowymi zaleceniami lekarskimi.
Planując ciążę odstaw odpowiednio wcześniej środki antykoncepcyjne!
Nie zawsze wystarczy odłożyć prezerwatywę lub krążek do szuflady. Kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne powinny rozsądnie zaplanować zajście w ciążę. Lekarze są zdania, że starania o dziecko powinno się rozpocząć dopiero około roku po odstawieniu pigułek. Tyle czasu potrzebuje organizm, by wrócić do swojego normalnego rytmu. Jeśli podejrzewasz ciążę i przyjmujesz pigułki, nie zażywaj już kolejnej tabletki. Mimo iż ryzyko powikłań dla płodu jest w tym przypadku niewielkie, zalecana jest niezwłoczna wizyta u lekarza. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zastrzyku hormonalnego. W tym przypadku również potrwa dłuższą chwilę zanim cykl wróci do swego normalnego rytmu. Producenci mówią o maksymalnym czasie do 12 tygodni. Pojawiają się jednak głosy, że stosowanie tej metody dłużej niż rok, czy dwa utrudnia zapłodnienie. Co w takim razie w tzw. międzyczasie? Prezerwatywy są skuteczne i nie wywołują skutków ubocznych.
Planujesz ciążę? Uporządkuj kwestie finansowe!
Nie chcemy straszyć, ale dziecko to prawdziwa skarbonka, do której przynajmniej przez najbliższe 18-ście lat będziesz raczej tylko wkładać. Jeśli planujesz ciążę w dłuższej perspektywie, warto na ten cel poczynić pewne oszczędności. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Ubezpieczenie na życie i testament to często ostatnie kwestie, o których myślą przyszli rodzice. Lokata w banku, obligacje dla malucha to dzisiaj częste rozwiązania długoterminowe stosowane przez zapobiegliwych rodziców.
Zanim zajdziesz w ciążę, rozważ wszystkie za i przeciw.
Jak już wspominaliśmy nie ma idealnego momentu na dziecko, ale warto przed ciążą wspólnie z partnerem przeanalizować i poznać wzajemne wizje życia po narodzinach dziecka? Zadziwiające jak wiele konfliktów dałoby się uniknąć, gdyby rodzice otwarcie mówili o swoich pragnieniach i oczekiwaniach a przede wszystkim pożegnali się z lansowaną przez media wizją słodkiego bezproblemowego rodzicielstwa. Czy tego chcesz, czy nie, musisz mieć świadomość, że macierzyństwo niesie z sobą wiele cudownych, niezapomnianych chwil, ale też nieodwracalnie zmienia dotychczasowe życie. Związek, praca, hobby, sposób spędzania wolnego czasu, to wszystko będzie musiało funkcjonować inaczej, gdy na świecie pojawi się dziecko. Inaczej nie oznacza gorzej. Już samo planowanie ciąży, zwiastuje zmianę, więc zastanów się wspólnie z ojcem dziecka, czy jesteście na nią gotowi. Czy w równym zakresie zamierzacie brać udział w opiece nad dzieckiem? Jak będą wyglądały kwestie finansowe, religijne? Jak pogodzić życie rodzinne i zawodowe? Kto pomoże w opiece nad dzieckiem i przy jego wychowaniu?
Zdjęcie: Shutterstock
Nie znam nikogo kto podjąłby decyzję o dziecku na zimo. Teraz znając już wszystkie za i przeciw trudno zdecydować się na drugie, a czas niestety leci.
W sumie najwięcej szumu wokół tej metody zdobyły doniesienia o ciąży pewnej znanej aktorki w dość późnym wielu. Lekarze komentujący byli wobec tej metody dość sceptyczni.
Ostatnio sporo się mówi o naprotechnologii. Czy ktoś wie, o co w tym chodzi?
przed ciążą warto ćwiczyć regularnie, bo podobno umiarkowana aktywność fizyczna ułatwia zajście w ciążę 🙂
Przygotowania sobie, a życie pisze własne scenariusze. Nie ma chyba pary, która zdołałaby przewidzieć wszystkie ewentualności. Narodziny dziecka to rewolucja i nic tego nie zmieni.