Dziś Dzień kobiet! Z tej okazji chciałabyś zrobić sobie jakiś oryginalny prezent? W takim razie może zamiast kolejnej biżuterii, biletu do teatru czy vouchera na zabiegi w SPA, zafundowałabyś sobie…szansę na zdrowsze życie? Sposób jest prosty. Wystarczy, że zrobisz kilka badań – podstawowych i tych nieco bardziej specjalistycznych, np. badania genetyczne.

Pamiętaj, że geny to przede wszystkim predyspozycje. I nie chodzi tu tylko o predyspozycje sportowe czy wrodzony talent do gry na instrumencie. Chodzi też o wyższe ryzyko do zachorowania na daną chorobę.

Spośród wszystkich znanych człowiekowi schorzeń bardzo wiele ma podłoże genetyczne. Tego typu choroby powstają albo na skutek mutacji konkretnych genów albo nieprawidłowości w chromosomach. Stwierdzenie mutacji genetycznej nie musi jednak oznaczać, że już teraz jesteśmy chorzy. Mówi to tylko o zwiększonej predyspozycji do zachorowania na konkretną chorobę. Jest do dla nas sygnał, że musimy mieć się na baczności i cały czas kontrolować stan swojego zdrowia, po to, aby móc szybko zareagować, gdyby w naszym organizmie działo się coś złego.  Niestety działa to też w drugą stronę.  Brak mutacji nie oznacza, że choroba nigdy nie wystąpi.

 No dobrze, a jakie właściwie choroby możemy badać za pomocą genetycznych testów predyspozycji?

Badanie mutacji genu BRCA1 i BRCA2 – określa predyspozycje do raka piersi i jajnika

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród pań. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Szczególnie narażone na nowotwór piersi są też kobiety, których matki lub siostry już chorowały. Taka kobieta powinna zostać otoczona szczególną troską i wykonywać regularne badania, ponieważ rak piersi może być u niej dziedziczny. Na pewno warto wtedy sięgnąć po badanie genetyczne, które wykluczy obecność mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Są to mutacje predysponujące właśnie do raka piersi oraz raka jajnika. Co da nam wiedza na temat tych predyspozycji? Przede wszystkim możliwość wdrożenia działań profilaktycznych (np. zmiany trybu życia, częstszego badania piersi), które pozwolą wychwycić nowotwór we wczesnym stadium rozwoju lub nawet całkowicie go uniknąć.

Trombofilia wrodzona – badanie w jej kierunku określi, czy masz większą skłonność do zakrzepicy

Trombofilia wrodzona nie jest chorobą, lecz stanem zwiększonej podatności do zakrzepicy – choroby polegającej na obecności skrzeplin w żyłach. Dopóki zakrzepica nie da pierwszych objawów, zwykle nawet nie wiemy o jej istnieniu. Choroba – choć często niewidoczna – może pociągać za sobą poważne powikłania. Zakrzepica zwiększa m.in. ryzyko poronienia oraz chorób sercowo-naczyniowych (nieleczona grozi m.in. zawałem serca, udarem mózgu oraz zatorem płucnym). Świadomość zwiększonego ryzyka daje nam szansę na uniknięcie tych powikłań. Jak dowiedzieć się, czy trombofilia wrodzona dotyczy właśnie nas?

Genetyczną skłonność do zakrzepicy można zdiagnozować przy pomocy badań DNA. W diagnostyce trombofilii wrodzonej pod uwagę bierze się przede wszystkim mutację genu protrombiny oraz mutacje V Leiden.

Badanie genu MTHFR – powie, jak wygląda u Ciebie przyswajanie ważnej witaminy

Mowa o kwasie foliowym, nazywanym też czasem „witaminą życia”. I nie bez powodu, ponieważ bierze on udział w wielu bardzo ważnych procesach w organizmie, m.in. w podziale komórek, syntezie DNA czy produkcji czerwonych krwinek. Ogólnie rzecz ujmując, odpowiedni poziom kwasu foliowego zapewnia nam zdrowie i dobre samopoczucie. Kwas foliowy jest też szalenie ważny w okresie poprzedzającym ciążę oraz w jej tracie. Witamina ta chroni bowiem dziecko przed wadami cewy nerwowej, czyli takimi nieprawidłowościami w rozwoju dziecka, jak rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie. Problem polega jednak na tym, że nawet połowa z nas nie przyswaja prawidłowo standardowego kwasu foliowego, zarówno tego pochodzącego z pożywienia, jak z suplementów diety. Czym jest to spowodowane?

 Za zaburzeniami w przyswajaniu kwasu foliowego stoją warianty C677T i A1298C genu MTHFR. Przez nie witamina ta nie przekształca się do postaci, którą organizm potrafi spożytkować. W tym przypadku dodatkowa suplementacja i zdrowa dieta mogą okazać się niewystarczające do zapewniania organizmowi odpowiednich ilości kwasu foliowego. Trzeba go wówczas zastąpić innym. Aby dowiedzieć się, czy za kłopoty z przyswajaniem kwasu foliowego odpowiadają ww. warianty genu MTHFR wystarczy zrobić genetyczne. Wynik warto potem omówić z lekarzem, który na tej podstawie dobierze najlepszą formę i dawkę kwasu foliowego.

Profilaktyka zdrowotna to nie tylko badania genetyczne!

Chcesz zadbać o własne zdrowie? Nie zapomnij o podstawowych badaniach – morfologii krwi, badaniu moczu, badaniu poziomu cukru czy cholesterolu. Są to podstawowe badania, które mogą powiedzieć bardzo dużo na temat ogólnego stanu zdrowia. Dlatego też powinno się je wykonywać raz do roku (jeśli oczywiście nie ma medycznych wskazań, aby robić to częściej). Profilaktycznie warto też raz do roku wykonać USG narządów rodnych, a raz na dwa – trzy lata cytologię, czyli badanie w kierunku raka szyjki macicy.

Autor: Badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie ©mihhailov/pl.depositphotos.com