Zwierzęta a ciąża

Jeśli masz w domu psa, kota, lub inne zwierzęta, nie wpadaj w panikę. Ciąża nie oznacza, że masz bez wahania pozbyć się swoich pupili. Kobietom w ciąży zaleca się ostrożność w kontaktach ze zwierzętami ze względu na możliwość zarażenia się toksoplazmozą lub listeriozą. Jeśli jednak kot, który może zarazić ciężarną toksoplazmozą był w domu od lat, organizm kobiety najprawdopodobniej zdążył już wytworzyć przeciwciała przeciwko tej chorobie.  Ostrożności jednak nigdy nie za wiele, dlatego też kobiety w ciąży nie powinny sprzątać kociej kuwety. Jeśli jest to konieczne, absolutnie niezbędne są rękawice i dokładne umycie rąk po tej czynności. Te same środki ostrożności należy zachować w kontakcie z glebą, np.: przy sadzeniu kwiatów. Toksoplazmoza jest chorobą niezwykle groźną dla płodu. W skrajnym przypadku może nawet wywołać poronienie. Kontakt z toksoplazmozą kobiety, która wcześniej nie miała kontaktu z chorobą może wywołać u dziecka ciężkie uszkodzenie: wodogłowie, małogłowie, osłabienie wzroku, zwapnienie mózgowe, a także opóźnienie rozwoju. Ryzyko zarażenia płodu zwiększa się wraz z rozwojem dziecka w brzuchu matki: od 25% w pierwszym trymestrze do 65% w trzecim trymestrze ciąży. Kobietom planującym ciążę zaleca się oznaczenie poziomu przeciwciał a także sprawdzenie, czy obecne w domu koty nie przechodzą właśnie aktywnej infekcji.

Kolejną groźną chorobą odzwierzęcą jest listerioza. Prawdopodobieństwo zarażenia się od chorego zwierzęcia jest jednak stosunkowo niewielkie. Bardziej groźny jest dla kobiety kontakt z bakteriami znajdującymi się w ziemi, czy surowym mięsie. By uniknąć zakażenia należy spożywać tylko ugotowane, lub dobrze wypieczone mięso, nie jeść produktów z niepasteryzowanego mleka, unikać kontaktu z kocimi odchodami, często myć ręce.

Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny posiadanie psa, kota, królika, czy świnki morskiej nie niesie z sobą ryzyka dla rozwoju płodu. Rozpowszechnione są opinie, że dzieci wychowywane w  towarzystwie zwierząt, lepiej się rozwijają: są bardziej empatyczne, rzadziej chorują na alergie. Jeśli jednak dopiero kiełkuje myśl o powiększeniu rodziny o domowe zwierzę, lepiej tę decyzje odłożyć nie tylko na okres po narodzinach, ale do czasu kiedy dziecko będzie na tyle duże, by mogło również włączyć się w opiekę nad nim.

Wróć do wszystkich wskazówek „Zdrowie i żywienie”.

Te tematy też Cie mogą interesować: