Ciaza-najczesciej-pytania-urlop
Najlepszy na urlop jest drugi trymestr ciąży. Przeminą już dolegliwości ciążowe typowe dla pierwszych trzech miesięcy: nudności, wymioty, zawroty głowy, czy zmęczenie a nie będzie groziła ci wizja porodu, gdzieś w obcym kraju i nieznanym szpitalu.

Urlop w ciąży to świetna okazja, by nieco odpocząć i zebrać siły przed porodem i wymagającym sporego nakładu sił i energii okresu opieki na noworodkiem. Dla przyszłych rodziców to też dobry moment by zbliżyć się do siebie, nacieszyć bliskością i ostatnimi tygodniami wolnego czasu, który mogą przeznaczyć tylko dla siebie.

Po przyjściu na świat dziecka trudno będzie o spontaniczne wyjazdy, czy wyjścia do restauracji. Jeśli tylko macie takie możliwości czasowe i finansowe, by pozwolić sobie na urlop, koniecznie to zróbcie.

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jak wygląda na miejscu opieka medyczna, zanotować najważniejsze numery telefonów, zabrać skserowaną książeczkę zdrowa, kopie ostatnich badań (oryginały lepiej zostawić w domu, poza domem łatwo je zgubić, czy zniszczyć). Zapisz też numer komórkowy do swojego lekarza lub położnej. Jeśli wyjeżdżacie indywidualnie, warto wykupić ubezpieczenie na wypadek gdyby zaszła konieczność wizyty u lekarza, czy pobytu w szpitalu.

Unikaj też miejsc, gdzie wskazane są szczepienia, czy które wymagają długiego lotu. Fotele w samolocie nie są zbyt wygodne, nie można ich ustawić w pozycji leżącej, zwłaszcza podczas startu i lądowania. Kilka godzin bez ruchu w pozycji siedzącej może spowodować kłopoty z krążeniem.

Urlop w drugim trymestrze nie powoduje też ewentualnych problemów z liniami lotniczymi. 
Wiele linii lotniczych nie przyjmuje na pokład ciężarnych od 28 tygodnia ciąży. Przy zakupie biletu fakt, że jesteś w ciąży nie ma żadnego znaczenia. Możesz być jednak zapytana o wiek ciąży przy odprawie, lub wejściu do samolotu. Obsługa ma prawo nie wpuścić cię na pokład, jeśli istnieje prawdopodobieństwo szybkiego rozwiązania, jeśli nie masz odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Ponieważ istnieją w tym zakresie różne wymagania, warto zapytać o konkretne przepisy już bezpośrednio u przewoźnika, pamiętając o tym, że podobna procedura czeka nas przy powrocie. Zatem o ile w podróż na wakacje możesz nie przejmować się zaświadczeniem lekarskim, sprawdź, czy wracając ciąża nie będzie już na tyle zaawansowana, że będzie ono niezbędne.

Jeśli masz miejsce w walizce zabierz swoje kosmetyki pod prysznic, szampon, ręczniki i pościel. Masz teraz dużo wrażliwszą skórę. Kontakt z nowymi hotelowymi kosmetykami, czy pościelą wypraną w innym proszku może skończyć się wysypką.

Zobacz wszystkie pytania dotyczące ciąży z zakresu „Ćwiczenia, hobby, podróże”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.