Ciaza-najczesciej-pytania-szkola-rodzenia
Szkoła rodzenia. Na zajęciach w szkole rodzenia położne i lekarze prowadzą wykłady, jak przebiega poród, okres połogu, jak pielęgnować noworodka. Wiele uwagi poświęca się też karmieniu piersią.

Sprawdź wcześniej w jakich terminach odbywają się zajęcia, by zdążyć z całym cyklem przed porodem.  Dobrze, zajęcia w szkole rodzenia rozpocząć najpóźniej na początku trzeciego trymestru. Nie będzie ci jeszcze zbyt ciężko dojeżdżać na zajęcia, a zdążysz jeszcze wykorzystać informacje z kursu np.: jakie ćwiczenia wykonywać w czasie ciąży, by sprawniej i lżej przejść przez poród. Jeśli chodzisz do szkoły rodzenia przy szpitalu, w którym chcesz rodzić, odwiedzisz też salę porodową i dowiesz się, co zabrać z sobą do szpitala.

Szkoła rodzenia przyda się zwłaszcza rodzicom debiutantom, bo oprócz zajęć teoretycznych jest też czas na ćwiczenia praktyczne, czyli np.: kąpanie i przewijanie lalek-manekinów. Sporo można się też dowiedzieć o sferze psychicznej związanej z narodzinami, co pozwala łatwiej zrozumieć emocje, które pojawiają się z związku z porodem i po narodzinach dziecka. Dzięki temu para łatwiej odnajduje się w roli rodziców. Jeśli z jakiś względów nie chcesz lub nie możesz chodzić do szkoły rodzenia, przygotuj sobie listę pytań i poproś lekarza ginekologa o przekazanie niezbędnych informacji. Warto być mogła mieć informacje z pierwszej ręki a nie np.: godzinami siedziała przed komputerem przeszukując internet.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Poród”.

Zdjęcie: Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.