Ciaza-najczesciej-pytania-sen
Nadmierna senność i zmęczenie to typowe dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży. Gwałtowne zmiany hormonalne i konieczność przystosowania się organizmu kobiety do ciąży sprawiają, że potrzebuje ona więcej odpoczynku i czasu na regenerację.

Jeśli wyniki krwi są prawidłowe i przyszła mama nie cierpi na anemię, która również może objawiać się nadmiernym zmęczeniem, nie pozostaje nic innego niż nieco zwolnić tempo i pozwolić sobie na mniejszą aktywność. Po kilku tygodniach, gdy ustabilizuje się gospodarka hormonalna energia do życia wraca i to nierzadko ze zdwojoną siłą.

Kłopoty ze snem w ciąży

Kłopoty ze snem są jednak nieodłącznym towarzyszem ciąży. Nocnego wypoczynku nie ułatwia konieczność częstego chodzenia do toalety, skurcze nóg a także kłopoty w znalezieniu wygodnej pozycji do spania. W zaawansowanej ciąży najwygodniej jest spać na lewym boku, co ułatwia dotlenienie dziecka a między nogi podłożyć poduszkę lub wałek. Nie zaleca się spania na wznak, ze względu na nasilenie objawów zgagi. Jeśli przyszła mama wygodniej czuje się śpiąc na plecach, lepiej będzie, jeśli podłoży sobie pod nie dodatkową poduszkę.

Niejednokrotnie kłopoty ze snem mają podłoże emocjonalne. Obawy o zdrowie dziecka, strach przed odpowiedzialnością związaną z narodzinami dziecka sprawiają, że często w ciąży pojawiają się koszmarne sny, lub bezsenne noce. Wsparcie bliskich, wieczorny relaks, ciepła kąpiel a także mała drzemka w ciągu dnia ułatwiają nocny sen. Warto też jak najwięcej wypoczywać w ciągu dnia. Poobiednia sjesta z nogami uniesionymi powyżej poziomu ciała pozwala zregenerować siły i wyciszyć się.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Wróć do wszystkich wskazówek „Zdrowie i żywienie”.

Zdjęcie: Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.