Za przebarwienia w ciąży odpowiada większe uwrażliwienie skóry spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej. Plamy pojawiają się wokół ust, na czole i na skroniach i mają barwę jasno-lub ciemnobrązową.

Często są umiejscowione symetrycznie po obu stronach twarzy, stąd nazwa „maska ciążowa”. Ponieważ przebarwienia pojawiają się również pod wpływem słońca w okresie większego nasłonecznienia tj. już od marca, kwietnia należy stosować kremy w wysokim filtrem, przynajmniej w faktorem 15. Latem dobrze jest nie wychodzić z domu pomiędzy 12-15, kiedy słońce najsilniej operuje. Dla ochrony twarzy przed promieniami słońca można tez nosić kapelusz z szerokim rondem.

Niestety okres ciąży to czas, kiedy wszelkie zabiegi wybielające, głębokie peelingi, zabiegi laserowe są zakazane. Również połóg i okres karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do bardziej inwazyjnej pielęgnacji. Walkę z przebarwieniami można rozpocząć dopiero po okresie karmienia i jesienią, kiedy uwrażliwiona skóra będzie miała czas, by się zregenerować.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Uroda i relaks”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Czy mogę podawać dziecku smoczek?
Jak radzić sobie ze zmęczeniem w ciąży?
Czy będę mógł się z nim bawić?