Hemoroidy w ciąży

Hemoroidów w ciąży

Problem hemoroidów w ciąży
25% ogółu ciężarnych i 85% kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży, zmaga się z problemem hemoroidów (guzków krwawniczych). Schorzenie charakteryzuje się uciążliwymi objawami (m.in. pieczenie, swędzenie, ból, świąd).Ważne! U niektórych osób jednym z objawów choroby jest krwawienie podczas defekacji.

Guzki krwawnicze umiejscawiają się w górnej części odbytu jak i również u jego ujścia. W przypadku kobiet w ciąży, dolegliwość ta jest wynikiem kilku czynników:

 • wrodzona predyspozycja
 • ucisk powiększającej się macicy na jajniki oraz żyły jamy brzusznej (proces ten wpływa na utrudnienie odpływu krwi z miednicy a także kończyn dolnych. W efekcie powstają hemoroidy).
 • nieregularne wypróżnienia, w tym częste zaparcia (na taki stan rzeczy wpływ mają hormony. U kobiet ciężarnych trawienie oraz wydalanie zachodzi dużo wolniej).
 • wzrost stężenia progesteronu (hormon ten wpływa na jakość napięcia żył, wzmagając prawdopodobieństwo ich obrzęku).

Ważne! Obecność hemoroidów nie wpływa bezpośrednio na zagrożenie zdrowia przyszłej mamy ani jej dziecka. Nie można jednak bagatelizować choroby – mogą, bowiem pojawić się powikłania w postaci krwawień i zakrzepicy, które mogą być niebezpieczne.

Profilaktyka w trakcie ciąży

Niezmiernie istotna jest profilaktyka w trakcie ciąży, która zminimalizuje ryzyko pojawienia się choroby hemoroidalnej:

 1. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe wypróżnienia (zaparcia pojawiają się już w pierwszych miesiącach ciąży). Powinno się spożywać dużo błonnika (warzywa, owoce, ciemne pieczywo). Jeść suszone owoce (śliwki, morele), także produkty mleczne. Ponadto należy pić dużo płynów (2 – 3 litry dziennie). Wskazane jest zrezygnować z ostrych przypraw oraz niekorzystnych tłuszczy.
 2. Codziennie ćwiczyć mięśnie Kegla (wpłynie to na poprawę krążenia w okolicy odbytu oraz wzmocni mięśnie, które go otaczają).
 3. W trakcie defekacji nie powinno się napinać mięśni odbytu (nadmierny ucisk odbytnicy).
 4. Unikać długotrwałego siedzenia i stania (w przypadku siedzącej pracy, należy robić kilkuminutowe przerwy i pospacerować przez chwilę).
 5. Należy wprowadzić do planu zajęć codzienną aktywność fizyczną (spacer szybszym krokiem).
 6. Nosić bieliznę bawełnianą (jest przewiewna i nie powoduje otarć).
 7. Dbać o higienę stref intymnych (myć mydłem w płynie, przeznaczonym dla kobiet w ciąży).

Leczenie

W przypadku pojawienia się hemoroidów, leczenie powinno się rozpocząć od naturalnych metod m.in.

 • przemywanie miejsc intymnych naparem z kory dębu
 • nasiadówki w wywarze kory dębu
 • nasiadówki w gorącej wodzie (kilka razy dziennie)
 • stosowanie maści z wyciągiem z kasztanowca i rutyny
 • maść nagietkowa (nawilża i wzmacnia skórę)
 • przy krwawiących guzkach, ulgę przyniosą okłady z wilgotnej torebki herbaty (liście herbaty zawierają kwas taninowy, który ma właściwości ściągające i zasklepia niewielkie ranki)

Ponadto można zastosować:

 • tabletki homeopatyczne – zwalczają stan zapalny w żyłach i regulują funkcjonowanie układu pokarmowego.
 • czopki (szeroki zakres działania. Nie tylko łagodzą przykre dolegliwości, ale również chronią przed nawrotami choroby).

Wybór leczenia guzków krwawniczych zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów.

Ważne! Zanim rozpocznie się wszelkie formy leczenia, należy wpierw skonsultować się z lekarzem ginekologiem bądź specjalistą proktologiem. Nie powinno się zaczynać leczenia samemu.

Przez wzgląd na specyfikę okresu ciąży, stosowanie wielu leków (m.in. czopki, maści) jest ograniczone. Do leczenia kobiet w ciąży podchodzi się w sposób indywidualny – leczenie farmakologiczne można zastosować dopiero w trzecim trymestrze ciąży. W przypadku bardzo nasilonych objawów stosuje się flawonoidy (zazwyczaj diosmina z hesperydyną).

Bardzo wiele leków nie wolno stosować w trakcie trwania ciąży – powodem takiego stanu rzeczy jest brak badań, które potwierdziłyby możliwość bezpiecznego podawania danego leków w czasie ciąży. Inną przyczyną jest istnienie znanych działań niepożądanych w tej grupie pacjentów.

Leki stosuje się w chorobie hemoroidalnej u kobiet w ciąży wtedy, gdy nieskuteczne okazały się metody zachowawcze leczenia. Decyzję o leczeniu farmakologicznym podejmuje lekarz prowadzący, po ocenieniu potencjalnego ryzyka związanego z zastosowaniem określonego leku i korzyściami wynikającymi z tego zastosowania (więcej znajdziesz tu: www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/leczenie-hemoroidow-po-ciazy).

Ważne! U większości kobiet hemoroidy ustępują samoistnie po rozwiązaniu. Jednakże, gdy po okresie połogu guzki krwawnicze jak i dolegliwości nie ustępują, należy rozważyć leczenie chirurgiczne.

Leczenie chirurgiczne

W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna w trakcie trwania ciąży. Ma to miejsce między innymi, gdy pojawi się zakrzepica w obrębie guzków krwawniczych. Chirurgiczne usunięcie skrzepu z żylaka może odbyć się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Nie jest to jednak zabieg, który rozwiązuje problem hemoroidów, jego celem jest doraźne zlikwidowanie bardzo bolesnych powikłań.

W skutek zaawansowanej choroby hemoroidalnej potrzebny jest zabieg, który radykalnie usunie żylaki. Wykonuje się go tylko w wyjątkowych przypadkach.

Skleroterapia – zabieg polega na ostrzyknięciu guzka krwawniczego lekiem, który powoduje jego zwłóknienie. Powstaje skrzeplina i na skutek wyłączenia guzka z krwioobiegu, jego obumarcie.

Fotokoagulacja – do tkanek przykładany jest laser emitujący podczerwień bądź promienie ultrafioletowe. Celem zabiegu jest zniszczenie naczyń, które doprowadzają krew do hemoroidów.

Opaski uciskowe (metoda Barrona) – na guzki krwawnicze zakłada się specjalne gumowe opaski, które za zadanie mają blokować dopływ krwi i tym samym powodują obumarcie żylaka.

Ważne! Choroba hemoroidalna ma tendencję do odradzania się przy kolejnych ciążach.

Źródła: gastrologia.mp.pl, czytelniamedyczna.pl, M. Kołodziejczak, A. Obcowska „Leczenie choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży i okresie okołoporodowym. Ginekologia Praktyczna” 2010 rok.

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock