Prawo gwarantuje ci powrót do pracy po każdym z urlopów. Zamiast iść na wychowawczy, możesz złożyć wniosek o pracę na cześć etatu i pracodawca musi go uwzględnić. Nie może cię też w tym okresie zwolnić, z tym że ochrona ta trwa tylko przez 12 miesięcy. Po tym okresie musisz wrócić na pełen etat i przed ewentualnym rozwiązaniem umowy o pracę nie chroni cię już żaden przepis. W czasie gdy pracujesz na część etatu, umowa może być rozwiązana tylko w razie ogłoszenia upadłości przez zakład pracy, lub z winy pracownika.
Inne ważne udogodnienia dla rodziców to:
– możliwość kontynuowania karmienia piersią. Jeśli pracujesz do 4 godzin, nie przysługuje ci żadna przerwa, jeśli do 6 godzin możesz mieć jedną przerwę. Jeśli masz cały etat, możesz mieć dwie półgodzinne przerwy lub jedną godzinną. Od ciebie zależy, jak je wykorzystasz. Jeśli urodziłaś bliźniaki, czas jednej przerwy wydłuża się do 45 minut.
– konieczność wyrażenia zgody na godziny nadliczbowe, wyjazdy w delegacje, przerywany system pracy jeśli masz małe dziecko do 4 lat
– 2 płatne dni opieki na żądanie w ciągu roku na każde dziecko do lat 14
Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Prawa w pracy w czasie ciąży i po porodzie”.
Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Czy mogę malować paznokcie i zakładać tipsy, jeśli jestem w ciąży?
Czy mogę jeść ostre przyprawy w ciąży?
Maluch ma już kilka miesięcy i czuję się przygnębiona i wyczerpana codzienną opieką nad dzieckiem. Koleżanki zdawkowo pytają, co słychać, babcie są daleko i w zasadzie całymi dniami siedzę z nim sama. Czy odzyskam radość życia?
Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.