Jeśli dobrze się czujesz, nie masz zawrotów głowy, nudności, nie wymiotujesz nie ma powodu, byś nie prowadziła samochodu, jeśli jesteś w ciąży. Jeśli jednak któraś z tych dolegliwości dokucza ci zwłaszcza na początku ciąży, lepiej zrezygnuj na jakiś czas z prowadzenia samochodu.

 

Ciaza-najczesciej-pytania-samochod

Nawet krótkie odwrócenie uwagi i utrata koncentracji w czasie jazdy mogą mieć fatalne skutki. Na drodze nie jesteś sama i innym użytkownikom ruchu drogowego może być trudno bezpiecznie zareagować, gdy zakręci ci się w głowie i zjedziesz ze swojego pasa, albo szukając gorączkowo foliowej torebki wjedziesz na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Drugi trymestr powinien już być łatwiejszy pod względem samopoczucia. Brzuch jest jeszcze na tyle mały, że nie utrudnia kierowania i nie ma wpływu na komfort siedzenia. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż przygotuj sobie termos z osłodzoną herbatą, przekąski, by nie dopuścić do gwałtownego spadku glukozy, co mogłoby zakończyć się omdleniem. Co jakiś czas rób przystanki, by się przewietrzyć i rozprostować nogi. Unikaj też jazdy nocą, by się nadmiernie nie forsować.

Trzeci trymestr to nie jest dobry moment na pokonywanie dalekich tras samochodem. Spory brzuch sprawia, że twoja mobilność jest dość mocno ograniczona, możesz być też bardziej roztargniona. Poza tym gdybyś z jakiś względów zaczęła rodzić, poród odbyłby się w przypadkowym miejscu, z dala od domu i bliskich osób.

Niezależnie od tego, czy jesteś w pierwszym, czy dziewiątym miesiącu ciąży zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Niestety wciąż jeszcze pokutuje mit, że pasy szkodzą dziecku. Chronią je wody płodowe, a także żebra i mięśnie matki. Zapinając pasy pamiętaj jedynie, by dolną część pasa poprowadzić pod brzuchem a górną między piersiami wzdłuż boku.  Jeśli brzuch sprawia, że nie czujesz się komfortowo w pasach, kup specjalny adapter do pasów dla kobiet w ciąży. Taki adapter odciąga dolną część pasa poniżej dziecka, zapewniając mu bezpieczeństwo w razie wypadku i sprawia, że nawet w zaawansowanej ciąży będzie ci się wygodnie siedziało.

Wróć do wszystkich wskazówek „Ćwiczenia, podróże i hobby”.

Te tematy też Cie mogą interesować:

 

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock Id.