Plamienia w ciąży

Plamienia w ciąży nie zawsze są zapowiedzią powikłań. Należy jednak zwracać szczególną uwagę, czy nie towarzyszą im dodatkowe objawy jak: ból brzucha, krwawienie, gorączka. Decyzję co to charakteru plamień powinien zawsze podjąć lekarz po zbadaniu pacjentki. Od tego może zależeć zdrowie kobiety i bezpieczeństwo ciąży.

Plamienia w pierwszych tygodniach ciąży mogą być związane z zagnieżdżaniem się w ściance macicy zapłodnionego jaja. Skąpe krwawienie może też wystąpić w dniach spodziewanej kolejnej miesiączki. Nie są to objawy do niepokoju.

Plamienie w drugim trymestrze może być oznaką infekcji lub nadżerki. Może też pojawić się po badaniu lekarskim, czy stosunku płciowym.

By sprawdzić, czy plamienie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, wsuń delikatnie tampon do pochwy. Jeśli po wyjęciu krew będzie widoczna na bokach tamponu, plamienie najprawdopodobniej nie jest niebezpieczne. Jeśli jednak krew będzie się osadzać na górze tamponu, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza.

Plamienie w trzecim trymestrze może świadczyć o problemach z łożyskiem i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Wyjątkiem jest plamienie związane z odejściem czopa śluzowego na kilka dni przed porodem. W śluzie mogą pojawić się jasnoróżowe ślady krwi.

Wróć do wszystkich wskazówek „Zdrowie i żywienie”.

Te tematy też Cie mogą interesować: