Ciaza-pytania-zdrowie-papierosy-102932360Palenie w ciąży ma fatalny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. Udowodniono to na wiele sposobów i w żaden sposób nie da się z wynikami tych badań polemizować. Jeśli palisz, dusisz dziecko w macicy wypełnionej dymem. Dziecko rośnie wolniej, niedostatecznie przybiera na wadze. Jeśli nie rzucisz palenia, możesz liczyć się z wystąpieniem szeregu powikłań jak: przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, przedwczesne przerwanie błon płodowych.

Palenie w ciąży skutki

U dzieci matek palących częściej występują kolki, nadpobudliwość, zwiększona podatność na choroby układu oddechowego, jak astma, czy zapalenie ucha. Negatywne skutki palenia w ciąży mogą się odezwać nawet po latach np. w postaci ADHD, czy problemów w szkole z nadmierną agresją, koncentracją uwagi, kłopotami w nauce.  Najlepiej by było, gdybyś rzuciła palenie od razu. Jeśli jednak paliłaś dużo przed ciążą, może być to dla ciebie trudne.

Jeśli przestaniesz palić w pierwszym trymestrze, możesz istotnie zmniejszyć negatywne skutki palenia papierosów w ciąży. Jeśli mimo starań zaprzestaniesz palenia dopiero w ostatnich miesiącach, zwiększysz dopływ tlenu dziecku podczas porodu.

Nawet jeśli sama nie palisz, nie przebywaj w towarzystwie palących. Bierne palenie też jest szkodliwe. Stanowczo domagaj się, byś np. w pracy mogła przebywać w czystym, nie zadymionym pomieszczeniu. Stawką jest zdrowie twoje i twojego dziecka.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Zdrowie”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

Jak pozbyć się przebarwień na skórze podczas w ciąży?
Czy mam jeść za dwoje w ciąży, tak jak mi babcia ciągle powtarza?
Moje dziecko domaga się ciągłej uwagi i zbawiania. Jak nauczyć go samodzielnej zabawy, by w spokoju napić się herbaty, lub skorzystać z łazienki bez histerycznego wrzasku w tle?

 

 

 Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.