Badania prenatalne w ciąży pozwalają wykryć wady genetyczne u w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Jednym z przesiewowych badań prenatalnych, które jest od niedawna dostępne w Polsce, jest test SANCO. Jest on nieinwazyjny i obejmuje takie wady jak zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Zobacz na czym polega test SANCO.

Test SANCO wykonuje się z krwi przyszłej mamy. Z niej izoluje się DNA płodowe i analizuje je z wykorzystaniem technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji. Badanie można wykonać już od 10 tygodnia ciąży, a zakres badania wybiera się indywidualnie. Test SANCO jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, dostępnym w placówkach medycznych w całej Polsce.
Dlaczego warto wykonać test SANCO?
Test SANCO cechuje się wysoką czułością. Jego dokładność wynosi 99%, a pewność wyniku gwarantują certyfikaty CE-IVD oraz EMQN. Wyniki badań otrzymuje się w przeciągu 8-10 dni, jeśli zdecyduje się na podstawową wersję badania.

Co wykrywa test SANCO?

Zakres testu SANCO dobiera się indywidualnie. Dostępne są dwie wersje. Test SANCO podstawowy pozwala wykryć zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau oraz zaburzenia liczby chromosomów płci, czyli zespół Turnera, zespół Klinefeltera, XXX i XYY. Test pozwala także określić płeć malucha (podawana jest na życzenie rodziców).

Wybierając wersję ponadstandardową, czyli Test SANCO Plus, oprócz podstawowych badań wykonuje się też te w zakresie aneuploidie wszystkich chromosomów, rzadkich zespołów delecyjnych (m.in. zespół DiGeorge’a, 1p36, zespół Cri-Du-Chat), zespół Wolfa Hirschhorna, zespół Pradera-Williego/Angelmana.

Oznaczenia Rh płodu za pomocą testu SANCO

Test SANCO pozwala na oznaczenie Rh płodu, a dzięki temu określa ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem. Badanie pokazuje czy płód posiada czynnik dodatni, czy ujemny RD. W przypadku, gdy ryzyko konfliktu jest duże, przyszła mama musi przyjmować immunoglobulinę anty-D w 28 tygodniu ciąży.

Autor: Dagmara Sagan, www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: © Kamonrat Meunklad/123rf.com