Ciaza-zdrowie-nowe-sposoby-na-nudnosciNudności to częsta i uciążliwa dolegliwość ciężarnych. Doświadczone mamy, które mają już ciąże za sobą polecają migdały, imbir, ciasteczko po przebudzeniu, powolne wstawanie. Co jednak zrobić, kiedy te sposób okazują się nieskuteczne a nie można przeleżeć w łóżku całego dnia?
Polecamy do wypróbowania inne proste domowe sposoby, które przy odrobinie szczęścia mogą przynieść ulgę. Niestety w przypadku nudności nie ma jednej skutecznej metody, która zadziała u wszystkich ciężarnych. Pozostaje metoda prób i błędów i cierpliwość. Nudności w większości przypadków kończą się wraz ze skończeniem pierwszego trymestru.
Choć ciężarnym może dokuczać nadwrażliwość na zapachy, niechybnie prowadząc do wymiotów, to wąchanie olejków aromatycznych przynosi ulgę w nudnościach. Szczególnie polecane są olejki lawendowy, sosnowy, miętowy i eukaliptusowy.
Ładnie pachnie i jeszcze lepiej smakuje ananas, który wykazuje podobne właściwości i sporo witamin i mikroelementów. Miseczka świeżego owocu co rano pozwoli łagodniej zacząć dzień.
Takie śniadanie warto wzbogacić szklanką gazowanej wody mineralnej z plasterkiem cytryny. Dwutlenek węgla, którym wzbogacona jest woda pomaga na nudności. Temperaturę wody dobierz do swoich upodobań. Jak zwykle przy tego typu poradach, jedne mamy wolą ciepłą, inne zimną.
Zupełnie niekłopotliwe i dość proste w zastosowaniu są opaski uciskowe na nadgarstek. Maja one podobne działanie do akupresury. Jeśli więc sama nie potrafisz znaleźć odpowiednich miejsc, które należy ucisnąć, lub nie masz ochoty sama się tym zająć, zainwestuje w opaskę. Najpierw koniecznie przeczytaj ulotkę. Opaska, by mogła działać właściwie, musi być poprawnie założona. Tylko wtedy uciska newralgiczny punkt odpowiedzialny za wymioty, który znajduje się na wewnętrznej stronie dłoni, około dwóch centymetrów powyżej nadgarstka.
Gdy sytuacja staje się krytyczna, tj. nudności są tak silne, że nie możesz wstać z łóżka, połóż się przy otwartym oknie i staraj się głęboko oddychać. Możesz też zrobić sobie chłodny kompres na czoło. Nie powinien być zbyt zimny, by nie narażać cię na przeziębienie.

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Co spakować do szpitala do porodu? Pobierz checklistę
Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka?
Plan porodu
Jak liczyć ruchy dziecka?
Kąpiel noworodka
Waga w ciąży
Antykoncepcja po porodzie
Ważne wskazówki dla kobiet w ciąży
Formalności po porodzie

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.