
Nadmierne wypadanie włosów może być efektem niewłaściwej pielęgnacji
Wszelkie zabiegi fryzjerskie, takie jak farbowanie, suszenie, prostowanie czy trwała, mogą mieć niekorzystny wpływ na kondycję naszych włosów. Nie spowodują oczywiście ich całkowitej utraty, ale mogą bardzo je osłabić i sprawić, że nie będą już tak gęste. Znaczenie będzie miał również sposób uczesania. Zbyt częste spinanie włosów w kok, warkocz czy ciasny kucyk prowadzi do mikrourazów w obrębie mieszków włosowych i ich znacznego osłabienia.
Nadmierne wypadanie włosów może być efektem zaburzeń hormonalnych
W większości przypadków, bo aż w 90%, za nadmierną utratę włosów u kobiet i mężczyzn winę ponoszą hormony, w tym występujące przede wszystkim u mężczyzn hormony androgenowe. Typowe dla panów zakola i łysienie na czubku głowy to najczęściej rezultat nadwrażliwości na dihydrotestosteron – jeden z męskich hormonów płciowych będący aktywną formą testosteronu.
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane złą dietą
Aby wzmocnić włosy, warto włączyć do codziennej diety produkty bogate w witaminy A, B (w tym w kwas foliowy), E, H oraz C, żelazo, magnez, cynk czy krzem. W celu poprawy kondycji włosów można wspomóc się też dostępnymi w aptekach preparatami witaminowymi.
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane zbyt wysokim poziomem żelaza
Powszechnie wiadomo, że niedobór żelaza i związana z nim anemia może być przyczyną wypadania włosów. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że zbyt wysoki poziom tego pierwiastka da bardzo podobny efekt – włosy zaczną wypadać. Najczęstszą przyczyną nadmiernego gromadzenia się żelaza w organizmie jest hemochromatoza wrodzona – choroba genetyczna polegająca na zaburzeniach metabolizmu tego pierwiastka. Obecność „genu hemochromatozy” , czyli zmutowanego genu HFE sprawia, że organizm przyswaja całe żelazo dostarczone z pożywieniem, a nie tylko tyle, ile potrzebuje w danym momencie. Powstałej nadwyżki nie potrafi też w żaden sposób wydalić. Zamiast tego odkłada żelazo w narządach wewnętrznych, obciążając je i stopniowo uszkadzając.
Pierwsze objawy nadmiaru żelaza często są bagatelizowane, co wynika z ich nietypowego charakteru. Początkowo nadmiar żelaza objawia się bólem brzucha, bólem stawów oraz głowy, uczuciem osłabienia i zmęczenia, spadkiem libido czy właśnie wypadaniem włosów i łamliwością paznokci. Gdy nadmiar żelaza utrzymuje się dłużej, objawy stają się coraz poważniejsze – może dojść do marskości wątroby, niewydolności serca albo cukrzycy. Predyspozycje genetyczne do hemochromatozy wrodzonej można wykryć przy pomocy prostego testu genetycznego. Warto dodać, że hemochromatoza wrodzona jest chorobą występującą niezwykle często. Dotyczy nawet 1 na 200 osób.
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane stresem
Utrata włosów może mieć związek ze stresem. Doskonale wiedzą o tym osoby cierpiące na łysienie plackowate, u których choroba uaktywniła się właśnie pod wpływem silnych, negatywnych emocji. Nie da się całkowicie wyeliminować stresu, jest on integralną częścią naszego życia. Watro jednak uczyć się, jak sobie z nim radzić – jeśli oczywiście chcemy mieć piękne, zdrowe i gęste włosy.
Źródła:
Sekita-Pilch, Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów http://www.ebook.dermastic.eu/broszura_dermastic.pdf [dostęp: 30.01.2019]
Autor: Badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie: © Piotr Marcinski/123rf.com