Masaż w ciąży ma nie tylko zadanie upiększające, ale traktowany jest na równi z masażem leczniczym. Prawidłowo wykonany jest znakomitym środkiem profilaktycznym zapobiegającym bólom pleców, obrzękom, ułatwia zrelaksowanie się i poprawia samopoczucie ciężarnej. Masaż nie jest zalecany w pierwszym trymestrze, a także przez cały okres, jeśli ciąża jest zagrożona, wcześniejsza ciąża skończyła się poronieniem, lub jesteś w ciąży mnogiej.Ciaza-najczesciej-pytania-masaze

Jeśli korzystasz z usług gabinetów kosmetycznych, wybieraj te, które mają specjalną ofertę skierowaną do kobiet w ciąży. Wówczas możesz oczekiwać, że masaż będzie wykonywała osoba znająca fizjologię ciąży i specyfikę masażu dla ciężarnych. Masaż kobiety w ciąży koncentruje się na okolicy krzyżowej, barkach, nogach (omija się okolice pięty, ucisk w tym miejscu może wywołać przedwczesne skurcze). Można masować też głowę, dłonie, stopy. Zazwyczaj masażysta omija sam brzuch, ewentualnie delikatnie wmasowuje w skórę kosmetyki uelastyczniające skórę, by zapobiegać rozstępom.

Masaż ciężarnej powinien być wykonywany kosmetykami bez olejków eterycznych i mocnych zapachów. Może to być olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, masło karite.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Ćwiczenia, hobby, podróże”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Jak za bardzo nie przytyć w ciąży?
Czy będzie zabierać mi zabawki?
Jak właściwie przystawić dziecko do piersi?

Zdjęcie: Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock Id.