ciaza (4)
Wiem, że zabrzmię teraz raczej jak dziadek a nie jak przyszły ojciec, ale nie mogę oprzeć się prostej refleksji – jak ten czas leci! Nim zdążyłem się zorientować nadszedł już piąty miesiąc ciąży mojej partnerki. Połowa za nami. Patrząc na przyszłą mamę nie ma się teraz najmniejszych wątpliwości co do tego, że będzie miała dziecko. Brzuch jest wyraźnie widoczny. Od czasu do czasu narzeka na zaparcia, wzdęcia lub dokucza jej niestrawność.

Spowodowane jest to powiększającą się ciągle macicą i wzrostem płodu. Bardzo się cieszę, że moja pani pilnuje diety. Ostatnio czuwa nad tym, aby w pożywieniu było jak najwięcej błonnika, który ma za zadanie ułatwiać trawienie. Ponadto często je, ale za to mniej. Ja dla jej towarzystwa i wsparcia zacząłem robić tak samo. Nie da się nie zauważyć, że przez to zgubiłem nieco nadmiaru tłuszczu. Niestety z domu zniknęły niemal wszystkie słodycze. Teraz, jeżeli mam ochotę na czekoladę muszę zjeść ją tak, aby nie widziała. Z naszej diety zniknęły też potrawy smażone i frytki. Widzę jak czasami walczy ze swoim apetytem. Coraz częściej zaczyna też polegiwać w ciągu dnia i narzekać na zmęczenie. Czasami puchną jej nogi. Jeżeli tylko mogę staram się ulżyć mojej Pani wykonując jej masaż stóp i łydek. Stres odczuwany przez nią odbijać się może na dziecku, więc dbam o to, aby nie było sytuacji, które mogą ją denerwować. Takie działanie uchroni naszego potomka przed tym, że po urodzeniu mógłby być ponad miarę ruchliwy, kapryśny, czy rozdrażniony. Powiedzmy sobie uczciwie, że tak będzie lepiej dla nas wszystkich. Na brzuchu mojej partnerki pojawiła się ciemna linia sięgająca od pępka do łona. To ta zwana Linea Negra, chociaż ja wolę ją nazywać ścieżką do przyjemności. Zniknie po porodzie. Przyszła mama używa całej gamy kremów i innych cudów, aby uniknąć pojawienia się rozstępów. Chociaż mi się do tego nie przyznała pojawiły się jakieś problemy z hemoroidami. Zorientowałem się zupełnie przypadkiem, gdy szukałem kiedyś kremu do golenia, a zamiast tego natrafiłem na jakąś maść pomagającą na te przypadłości.

Maluch

Nasze pierworodne dziecko (ona lub on) pod koniec miesiąca będzie miało jakieś trzydzieści centymetrów długości. Ważyć powinno około czterystu gramów. Głowa płodu jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Rosną mu już pierwsze włosy,  rzęsy i paznokcie są już widoczne. W przeciwieństwie do mnie nasze dziecko jest najbardziej energiczne i ruchliwe po posiłku, a także w nocy. Nerki malucha już produkują mocz, który wydalany jest do wód płodowych. Nasz potomek reaguje także na mocne i wyraźne dźwięki. Z tego powodu, jak tylko mama ma dobry humor puszczam mu muzykę – klasycznego rocka, aby przyzwyczajał się do tego, co dobre. Szpik kostny płodu zaczyna już produkcję czerwonych krwinek, a u dziewczynek tworzą się właśnie w tym okresie jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe. U męskich osobników natomiast jądra zaczynają schodzić do moszny.

Zakupy

Tak, tak niestety trzeba się wybrać z moją Panią na zakupy. Co najgorsze ona chce kupować ciuchy ciążowe. Rozumiem, że nie mieści się w te, które ma w szafie, ale doradzanie w doborze odzieży dla ciężarnych nie jest czyś na czym się znam, ani lubię. Na szczęście to rozsądna kobieta i ma zamiar kupić tylko to, co naprawdę jest niezbędne, aby doczekać końca ciąży. Nie będzie wymieniać totalnie całej swojej garderoby. Po wybór bielizny pod postacią biustonoszy na teraz i ewentualnie tych przystosowanych do karmienia dziecka zabierze na szczęście przyjaciółkę. W sklepie z takim asortymentem czułbym się co najmniej niezręcznie.

Badania

Na badanie u ginekologa oczywiście wybieramy się jak zawsze razem. Będzie wykonane USG. Z racji połowy okresu ciąży zwane jest połówkowym. Będzie można wtedy najdokładniej obejrzeć dziecko przed urodzeniem, gdyż jego narządy są już w tym czasie dostatecznie duże, a nie do końca rozwinięty szkielet nie stanowi bariery dla aparatury diagnostycznej. Lekarz dokona wszelkich niezbędnych pomiarów dziecka, aby potwierdzić, że prawidłowo się rozwija. Oczywiście dodatkowo trzeba będzie wykonać badania ogólne moczu, ciśnienia i morfologii krwi, wagi ciała matki, wysokości dna macicy oraz pH wydzieliny pochwy.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.