Zobacz świetny film, jak zmieniło się ciało tej mamy
Zródło: youtube Farris and Jimmy Show
Już od pierwszych dni ciąży, czyli od zapłodnienia zachodzą w organizmie kobiety ogromne zmiany. Wzrasta poziom hormonów – estrogenu i progesteronu, które mają za zadanie umożliwić prawidłowe zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Zostaje wstrzymany cykl menstruacyjny, a całe ciało zaczyna się przygotowywać do kolejnych etapów ciąży. Z każdym dniem zachodzą kolejne zamiany, tak aby po upływie 40 tygodni na świecie mogło się pojawić dziecko.
Skóra
W czasie ciąży mogą wystąpić problemy z cerą – problematyczna może stać się idealna, a bezproblemowa zacznie sprawiać kłopoty. Pojawić się mogą wypryski na twarzy i dekolcie, jak w okresie dojrzewania. Zwiększy się ilość barwnika w skórze. W drugiej połowie ciąży powstać może ciemna kresa biegnąca od spojenia łonowego wzdłuż brzucha, wokół pępka. Jest to tak zwana linea negra. Otoczki wokół brodawek mogą również ściemnieć i powiększyć się. W wyniku wysokiego poziomu estrogenów i zmian w układzie krążenia zdarzają się rumienie, pajączki i żylaki, a także rozstępy na brzuchu, piersiach, pośladkach, udach czy łydkach. Rozstępy są wynikiem gwałtownego rozciągania się skóry. Przytrafiają się one sześćdziesięciu procentom kobiet, a ich wystąpienie zależy w dużej mierze od genów oraz od stosowania właściwej diety.
Brzuch
Z każdym kolejnym tygodniem ciąży zwiększa się waga i objętość brzucha. W zależności od tego, jaką figurę ma przyszła mama, brzuch może wyglądać jak piłka (w przypadku kobiety drobnej) lub być duży i nabrzmiały (jeżeli kobieta jest obfitszych kształtów). Macica w okresie ciąży zwiększa się 500-krotnie – wzrasta z 90 gramów do około 1000 gramów w ostatnim tygodniu. Więzadła utrzymujące macicę ulegają rozciąganiu, co ciężarne odczuwają jako dyskomfort i pobolewanie w dole brzucha (niezwiązane z kurczami). Rozwój i wzrost płodu powoduje powiększanie się macicy, w efekcie czego następuje nacisk na sąsiednie narządy takie jak żołądek, jelita, pęcherz moczowy czy przepona. Pojawienie się dodatkowej masy w jamie brzusznej kobiety (rozwijający się płód) predysponuje do powstania żylaków oraz żylaków odbytu – hemoroidów.
Nogi
Zmiany dotyczą także nóg. Wraz z rozwojem ciąży na nich spoczywa coraz większy ciężar. W związku z tym mogą puchnąć, boleć, sprawiać wrażenie obciążonych ołowiem. Układ krwionośny wykonuje cięższą pracę niż dotychczas, gdyż krwi jest około dwa litry więcej, więc krążenie odbywa się wolniej. Mogą się zatem pojawić pajączki oraz żylaki na łydkach i udach.
Piersi
W przypadku piersi zmiany odczuwane są najszybciej, bo już w pierwszych dniach po zapłodnieniu stają się wrażliwsze na dotyk. Mogą także pobolewać. Stają się pełniejsze zwiększa się ich rozmiar, co wiele kobiet bardzo sobie chwali. Jednocześnie powiększa się obwód klatki piersiowej pod biustem, co spowodowane jest tym, że brzuch rośnie w górę (dopiero na dwa tygodnie przed porodem opuszcza się) i naciska na przeponę i żebra. W okolicach 23 tygodnia ciąży zdarza się, iż pojawia się siara, czyli pierwsze krople wczesnego mleka wypływające z sutków, co oznacza że piersi są już gotowe do karmienia.
Pośladki
Zmiany może kobieta zaobserwować także w wyglądzie swoich pośladków. Powiększają się, a tym samym pupa się zaokrągla. Jest to wynik magazynowania przez organizm tkanki tłuszczowej oraz wody. Kobieta wtedy miewa wrażenie poszerzenia bioder, co z kolei wynika z oddziaływania hormonów ciążowych na kości, więzadła i stawy, bowiem relaksyna wpływa na rozluźnienie chrząstkozrostów w miednicy kostnej, przygotowując ją na poród.
Włosy i paznokcie
Również dzięki działaniu hormonów następuje wyraźna poprawa stanu włosów i paznokci. Włosy stają się mocniejsze, grubsze i gęstsze, a paznokcie są lśniące i mocne.
Po porodzie
W okresie ciąży następuje wiele zmian w organizmie kobiety. Jedne są mile widziane (wzmocnienie włosów i paznokci), inne z kolei mniej (rozstępy). Ciało kobiety powinno wrócić do normy w czasie około sześciu tygodni od porodu.
Źródło: you tube: Pregnancy Videos