Jak ćwiczyć bezpiecznie w ciąży?

 

Ciaza-ciwczenia-w-ciazy-jak-cwiczyc-bezpiecznieNie sposób przecenić korzyści jakie niesie z sobą aktywność fizyczna w ciąży. Jeśli tylko stan zdrowia ci na to pozwala, jak najczęściej się ruszaj. Umiarkowane ćwiczenia dodadzą ci energii i złagodzą często występujące w ciąży wahania nastroju. Jeśli będziesz aktywna łatwiej ci będzie kontrolować wagę i zadbać o ciało. Sprężyste, mocne mięśnie to nie tylko łatwiejszy poród, ale i szybszy powrót do sylwetki sprzed ciąży po urodzeniu dziecka. Regularny ruch zapobiega powstawaniu obrzęków, żylaków, powoduje wzrost pojemności płuc, przeciwdziała zaparciom, pomaga w utrzymaniu prawidłowej filtracji nerek, zwiększa zakres ruchomości kręgosłupa i stawów biodrowych oraz rozciąga i uelastycznia mięśnie miednicy i brzucha.

 

Często przyszłe mamy maja kłopot z mobilizacją, zwłaszcza jeśli nie uprawiały sportu przed ciążą. Inne wręcz przeciwnie, traktują ten okres, jako czas wyjątkowego dbania o siebie a ćwiczenia fizyczne jako nieodłączny element codziennej pielęgnacji.

 

Niezależnie od rodzaju aktywności, najważniejsze jest, by po prostu zacząć.

Jak ćwiczyć bezpiecznie w ciąży? O czym nie należy zapominać uprawiając sport w ciąży?

 

– pamiętaj o rozgrzewce i kilku spokojnych ćwiczeniach oddechowych i rozciągających na koniec

– jeśli ćwiczysz w klubie, zawsze informuj instruktora, że jesteś w ciąży, słuchaj uważnie jego instrukcji i zaleceń

– pij wodę podczas ćwiczeń, nawet jeśli nie czujesz pragnienia

– zwracaj uwagę na prawidłowe oddychanie

– ćwicz zawsze w wygodnej pozycji

– nie forsuj się, ciąża to nie czas na bicie własnych rekordów

– jeśli czujesz ból w mięśniach, lub wykonanie jakiegoś ćwiczenia sprawia ci trudność, odpocznij

– noś przewiewne, luźne ubranie

– zadbaj o wygodne obuwie

– nie korzystaj z jacuzzi, sauny

– po ćwiczeniach zadbaj o relaks

– nie ćwicz dłużej niż 20-40 minut dziennie

– unikaj wykonywania ćwiczeń na plecach, ponieważ może to zakłócać prawidłowe krążenie krwi

– unikaj przegrzania

 

Spacery, joga, pływanie, gimnastyka, pilates, jazda na rowerze stacjonarnym to te rodzaje sportu, które są najbardziej wskazane w ciąży. Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, możesz kontynuować ćwiczenia z dotychczasową aktywnością, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Wiele kobiet jest jednak zdania, że w czasie ciąży powinny zmniejszyć intensywność ćwiczeń.

 

Jak ćwiczyć w ciąży? Nawet jeśli prowadziłaś aktywny tryb życia przed ciążą, nie wolno ci w tym czasie uprawiać jazdy konnej, grać w tenisa, koszykówkę, siatkówkę, czy inne gry zespołowe, gdyż są to sporty kontaktowe i zwiększają ryzyko urazu. Odradzana jest również gra w golfa, długie biegi, nurkowanie, narciarstwo.

 

Z ćwiczeń będziesz musiała też zrezygnować, jeśli ciąża jest zagrożona, masz za sobą poronienia, jesteś w ciąży mnogiej, chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie, choroby tarczycy, anemię, masz dużą nadwagę, czy niedowagę.

 

Jeśli nie ćwiczyłaś przed ciążą, zaczynaj bardzo powoli i uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu. Jeśli odczuwasz nagłe lub silne bóle brzucha, zauważyłaś krwawienie lub plamienie z pochwy albo jeśli masz skurcze, które utrzymują się dłużej niż 30 minut po zakończeniu ćwiczeń, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, lub pojedź do szpitala. Jeśli odczujesz bóle w klatce piersiowej lub silny brak powietrza, powinnaś także przestać ćwiczyć i upewnić się u swojego ginekologa, czy nie jest to stan zagrażający dziecku.

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.