Ciaza-badania-badania prenatalne
Jak ten czas szybko leci. Pamiętam jak moja mama często powtarzała, że upływ czasu najbardziej widać po dzieciach. Sama wprawdzie dopiero czekam na swoją pociechę, ale już naprawdę niewiele czasu pozostało do porodu. Jestem już w piątym miesiącu ciąży, a więc półmetek mam już za sobą.

Nawet nie wiem kiedy to zleciało. Ktokolwiek na mnie teraz spojrzy nie może mieć żadnych wątpliwości, że jestem przy nadziei. Coraz bardziej odczuwam skutki wzrostu wagi i wielkości brzucha. Mocno już powiększona macica uciska na pozostałe narządy wewnętrzne, przez co zdarzają mi się dokuczliwe zaparcia, wzdęcia i niestrawność.

Dieta

Z tego powodu nieco zmieniłam ostatnio swoją dietę, wzbogacając ją o błonnik. Jadam też częściej, ale mniej, aby łatwiej było wszystko przetrawić. Pożegnałam się również z pustymi kaloriami, bo one nic nie dają dziecku, a mnie przysparzały dodatkową warstwę tłuszczu. Radykalnie ograniczyłam ilość spożywanych słodyczy. Lody zastąpiłam sorbetami, które są dużo zdrowsze. Mięso smażone pieczonym, a frytki gotowanymi ziemniakami. Nie mogłam nie zauważyć, że mój apetyt w tym czasie się zwiększył, ale cały czas staram się jeść z umiarem. Zdarzają mi się dni, kiedy jestem zmęczona, rozdrażniona, boli mnie krzyż i puchną mi łydki i kostki. Wiem, że jest to spowodowane szybkim przyrostem masy ciała i koniecznością dźwigania coraz większego brzucha. Radzę sobie z tym często odpoczywając. Staram się unikać jakiegokolwiek stresu, gdyż oddziałuje on nie tylko na mnie, ale także na dziecko. Podenerwowanie może działać kurcząco na naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszać przepływ krwi w moim ciele, co automatycznie ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko tlenu i substancji odżywczych. Po urodzeniu maluch może być z tego powodu bardziej ruchliwy, rozdrażniony i kapryśny, niż ten którego matka była spokojna.

Ciążowe dolegliwości

Na moim brzuchu pojawiła się ciemna linia. Sięga od łona do pępka. Jest ona wynikiem zwiększonej przez mój organizm produkcji melaniny, a nazywa się Linea Negra. Zniknie po porodzie. Rozstępami się specjalnie nie przejmuję, gdyż od samego początku ciąży używam odpowiednich kremów i stosuję inne zabiegi, aby utrzymać elastyczność skóry. Niestety dopadły mnie dolegliwości związane z hemoroidami. Pojawiły się zapewne przez dokuczające mi zaparcia, ale mam nadzieje, że po zmianie diety i spożywania większej ilości płynów te objawy ustąpią. Zaczęło się od swędzenia i pieczenia…Ulgę przynoszą kremy i maści do stosowania miejscowego, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Czasami mam wrażenie, że czuję ruchy dziecka. Przypomina to jakby bąbelki w brzuchu, albo motylki. Zdarza mi się także poczuć ból brzucha lub skurcz – chwilowy lub nieco dłuższy. Spowodowane jest to tym, że mięśnie macicy i więzadła ją podtrzymujące rozciągają się. Ulgę przynosi w takich chwilach ułożenie się w wygodnej pozycji i uniesienie nóg nieco wyżej.

Ubrania ciążowe

Muszę udać się na zakup odzieży ciążowej, bo w nic się już nie mieszczę. Zamierzam wybrać takie ciuchy, które będą rosły razem ze mną do końca ciąży. Polecane są spodnie z szerokim bawełnianym pasem. Zaplanowałam kupić dwa komplety ubrań wyjściowych i kilka luźnych, wygodnych do chodzenia po domu i na niezobowiązujące wyjścia na przykład na spacery. Potrzebna też mi jest wygodna bielizna. Biustonosz najlepiej numer lub dwa większy, bawełniany, na szerokich ramiączkach, aby nie wbijały się w ramiona. Unikam majtek i rajstop, które mogłyby uciskać brzuch. Buty mogą uciskać przez puchnące nogi, więc kupię jedną parę na niskim obcasie i z szerokimi noskami.

Dziecko

Mój skarb pod koniec tego miesiąca powinien już osiągnąć długość trzydziestu centymetrów długości oraz oszałamiającą wagę czterystu gramów. Jego głowa jest nadal duża w porównaniu z resztą ciała. Pojawiają mu się już włosy na głowie. Brwi, rzęsy i paznokcie są widoczne. Płód jest aktywny najczęściej po posiłkach i w czasie kiedy ja odpoczywam, a więc głównie wczesnym rankiem, wieczorem i w nocy. W tym czasie nerki dziecka podejmują już pracę i produkują mocz, który jest wydalany do wód płodowych. Wykształca się również pęcherz moczowy. Maluch reaguje także na zmiany natężenia światła oraz mocne i wyraźne dźwięki. Hałas powoduje u niego niepewność i przyspieszenie akcji serca. Zaczyna się także wiercić. Uspokajam go przemawiając do niego spokojnym, pogodnym głosem i głaszcząc brzuch, na co pozytywnie reaguje rozluźnieniem. Zaczęłam śpiewać mu kołysanki lub recytować wierszyki. Szpik kostny u płodu rozpoczyna produkcję czerwonych krwinek. U dziewczynek tworzą się w tym czasie jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe. U chłopców zaś jądra zaczynają schodzić do moszny z miednicy, a w nich tworzą się pierwsze prymitywne plemniki.

Ważne badania

Podczas najbliższej wizyty kontrolnej u mojego ginekologa będzie przeprowadzone badanie USG tak zwane połówkowe. Najdokładniej w trakcie tego badania można będzie obejrzeć dziecko. Narządy są już dostatecznie duże, a nieskostniały jeszcze szkielet nie stanowi zapory dla fal ultradźwiękowych. Choć podczas badania USG można już dokładnie określić płeć dziecka (o ile maluszek ułoży się w sposób, który na to pozwoli), wraz z partnerem zdecydowaliśmy się na niespodziankę – do momentu rozwiązania nie chcemy wiedzieć, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka J.  Lekarz w czasie badania zmierzy poszczególne części ciała płodu. Oceni również budowę mózgu, kości czaszki, kręgosłupa i kończyn. Bardzo ważne jest także sprawdzenie poprawności położenia i budowy serca i innych ważnych organów wewnętrznych takich jak żołądek, czy nerki oraz umiejscowienie łożyska. Poza tym badania te co zawsze, więc ogólne moczu, morfologia krwi, pH wydzieliny pochwy, wysokość dna macicy, ciśnienie krwi oraz waga ciała.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.