dziennik ciaży
Właśnie zaczyna się drugi trymestr ciąży. Przyznaję szczerze, że odetchnęłam z ulgą, gdyż wraz z rozpoczęciem czwartego miesiąca zmniejszyło się ryzyko poronienia. Z każdym dniem przestają dokuczać mi mdłości i inne przykre dolegliwości. Coraz lepiej się czuję i dzięki temu bardziej cieszę się ciążą. Jestem bardziej radosna i życzliwiej patrzę na świat.

Brzuch mocno wysuwa się do przodu, co jest wynikiem dwudziestokrotnego powiększenia się macicy. Spowodowane to jest zwiększeniem się ilości wód płodowych, które zabezpieczają płód przed fizycznymi urazami oraz zmianami termicznymi. Pojawić się mogą w tym czasie rozstępy. Zapobiegam temu poprzez regularne smarowanie skóry odpowiednimi kremami, prawidłową dietą oraz korzystaniem z natrysków ciepłych na zmianę z zimnymi. Prócz brzucha powiększają mi się jeszcze bardziej piersi, nie ukrywam że ku mojemu zadowoleniu. Nadal uprawiam sport. Bezpieczny oczywiście dla mnie i dziecka. Ćwiczenia pomagają dotlenić zarówno mój organizm, jaki mojego skarbu. Zachowuję dzięki nim dobre samopoczucie. Również, co bardzo istotne, zapobiegają kłopotom i dolegliwościom kręgosłupa, przeciwdziałają problemom z krążeniem i wspomagają trawienie.

Rozwój dziecka

Moje dziecko rośnie i ma teraz około sześć centymetrów wielkości, a waży zapewne około siedmiu gramów. Widoczne są już rysy twarzy, co pozwala mu na wykonywanie różnych grymasów, poruszanie gałkami ocznymi, wargami, dziecko może już otwierać usta. Ćwiczy umiejętność ssania, połykania i mięśnie przełyku. Połyka około litra płynu owodniowego dziennie. Rosną mu już brwi i rzęsy, ale oczka są cały czas zamknięte – powieki są zrośnięte. Dziecko w moim brzuchu jest już wrażliwe na dotyk oraz rozpoznaje smak i zapach wód płodowych. Całą jego skórę pokrywa lanugo, czyli meszek płodowy który zabezpiecza przez zimnem. Wreszcie zaczyna funkcjonować układ odpornościowy maluszka, więc ewentualne moje przeziębienie nie będzie stanowiło już dla niego zagrożenia. W tym czasie również oprócz intensywnego wzrostu płodu następuje doskonalenie połączeń nerwowych oraz rozwój mózgu. Pojawiają się na nim bruzdy i zwoje. Kostnieje też szkielet, który do tej pory zbudowany był z kostki chrzęstnej. Wewnętrzne narządy płciowe są także dobrze wykształcone i możliwe już jest rozpoznanie płci dziecka podczas kontrolnego badania USG. Nie wiemy jeszcze czy chcemy znać już płeć naszego dziecka, musimy nad tym pomyśleć i cos zdecydować. Mięsień sercowy jest silny. Serce płodu pompuje około 30 litrów krwi na dobę, a bije dwa razy szybciej niż u matki, czyli około 120, 160 razy na minutę. Skóra u maluszka jest czerwona lub różowa na skutek prześwitywania naczyń krwionośnych. Na czubkach palców dłoni i stóp pojawiają się poduszki dotykowe oraz powstaje układ bruzd i listewek skórnych, który w przyszłości będzie tworzył linie papilarne. Widoczne są już także miniaturowe paznokcie.

Zachcianki jedzeniowe

Pojawił się u mnie wzmożony apetyt i zachcianki jedzeniowe. Odczuwam chęć na łączenie słodkiego z kwaśnym lub słonym. Muszę uważać, aby nie przesadzać z jedzeniem. Powinnam jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Jeżeli teraz zapanuję nad tyciem, to będę sprawna do końca ciąży, a po porodzie łatwiej wrócę do swojego pierwotnego wyglądu i formy. Dziecko jest coraz bardziej ruchliwe, szczególnie po posiłku i w czasie, gdy sama przestaję się ruszać, a więc wieczorem i w nocy. Kiedy jestem aktywna dziecko w moim brzuchu śpi spokojnie.

Praca w ciąży

Najwyższy czas poinformować pracodawcę o tym, że jestem w ciąży. Poprzeć to należy zaświadczeniem lekarskim. W tym momencie nie mogę zostać zwolniona, chyba, że pracowałabym na okresie próbnym, a moja umowa byłaby krótsza niż miesiąc. Nie mogę pracować dłużej niż osiem godzin i nie powinnam pracować w nocy. Mogę wykonywać jedynie bezpieczne prace oraz nie mogę jeździć w delegację, chyba że wyrażę na nie zgodę. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić mi odpowiednich warunków pracy w ciąży, to może zwolnić mnie z obowiązku świadczenia pracy.

Ochota na seks

Niezaprzeczalnie wzrosło mi libido, gdy skończyły się wczesno-ciążowe dolegliwości oraz wahania nastrojów. Większa ochota na seks związana jest ze zmianami hormonalnymi spowodowanymi ciążą. Niezaprzeczalnym atutem takiego stanu jest przekrwienie i wrażliwość pochwy i zwiększenie się tkliwości piersi, dzięki czemu szybciej osiągam orgazm i pełniej odczuwam doznania seksualne. Brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby przeszkadzać w figlach, a świadomość że nie grozi nam niechciana ciąża jest wielkim plusem.

Badania lekarskie

Cały czas jestem pod stałą kontrolą lekarza ginekologa. W tym miesiącu podczas wizyty sprawdza on pH wydzieliny pochwy i szyjki macicy pod kontem stanu bakteriologicznego. Ponadto bada wysokość dna macicy, ciśnienie krwi oraz wagę ciała. Zlecił także wykonanie badań prenatalnych, czyli badanie ogólne moczu i morfologię krwi.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: