Ciaza-porod-porod-w-domu
Jeśli przeraża cię wizja porodu w szpitalu, chcesz w ciszy, spokoju i znanym otoczeniu i wśród najbliższych przyjąć na świat swoje dziecko, to ten artykuł jest dla ciebie. Coraz więcej kobiet chce rodzić w domu, ale porzuca ten pomysł z obawy przed ewentualnymi zagrożeniami dla życia i zdrowia dziecka.

Poród domowy wraca

Tymczasem poród w domu był praktykowany jeszcze do lat 50-tych. Kobiety rodziły w towarzystwie akuszerek bez rozpowszechnionej obecnie medykalizacji porodu.
Porody w szpitalu z pewnością są bardziej bezpieczne dla ciąż z powikłaniami. Maluchy przebywające od początku pod opiekę lekarzy mają większe szanse na przeżycie i mniejsze powikłania. Współczesne kobiety narzekają jednak na brak intymności w szpitalu, nadmiar zabiegów medycznych, podporządkowanie procedurom, nie zawsze przychylny personel medyczny.

Poród w domu uważany jest jednak za wymysł, który może zaszkodzić i matce i dziecku. Stad też nawet kobiety, które boją się szpitala, godzą się na poród w placówce prywatnej lub państwowej z myślą, ze to właśnie w warunkach szpitalnych urodzą najbezpieczniej dla siebie i dziecka.

Poród w szpitalu nie jest jednak jedyną opcją. Na przeszkodzie nie stoją przepisy, bowiem zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia kobieta ma prawo do swobodnego wyboru miejsca porodu i oprócz szpitala może to być dom narodzin lub własne mieszkanie, czy dom.

Decydując się na poród w domu trzeba jednak liczyć się z kosztami, ok. 2-3 tys. złotych, których nie pokrywa NFZ. Dobrze też wcześniej przygotować się na ewentualne komplikacje. Znaleźć najbliższy szpital, przeanalizować możliwości szybkiego dotarcia do niego, w razie nieprawidłowości. Warto wcześniej spakować dla siebie i dziecka torbę do szpitala.

Poród w domu jest możliwy jedynie w przypadku zdrowych ciąż, bez komplikacji i porodzie w terminie. Zarówno ciąże rozwiązywane przed 37, jak i 42 tygodniu ciąży nie kwalifikują się do porodu domowego.

Jak się przygotować do porodu w domu?

Jeśli lekarz nie będzie widział przeciwwskazań na podstawie badania ginekologicznego, kardiologicznego, nie byłaś leczona z powodu niepłodności, wcześniejsze ciąże i porody również przebiegały prawidłowo, nie masz chorób przewlekłych a ciąża jest pojedyncza, to zaczniesz szukania położnej.

Nie jest to łatwe, by znaleźć odpowiednią osobę, która podejmie się odebrania porodu w domu. Wiele położnych boi się ewentualnych komplikacji. Nie zdawaj się też na kontakt znaleziony w internecie, czy pocztą pantoflową. Przed wami będzie szczególne zadanie. Musicie się dobrze poznać, obdarzyć zaufaniem. Jeśli nie czujesz między wami „chemii i porozumienia, nie wahaj się szukać dalej.

Do porodu domowego nie trzeba specjalnych sprzętów, czy akcesoriów. Przydadzą się podkład na łóżko, podkłady poporodowe, sterylne rękawiczki, jałowe waciki do przemywania rany, worki na śmieci, ręczniki frotte, ręczniki papierowe.

Poród w domu to niewątpliwie przeżycie jedyne w swoim rodzaju. W otoczeniu bliskich poród może toczyć się we własnym tempie, intymnie, bez dodatkowych zabiegów medycznych. Unikniesz kroplówek z oksytocyną, przebijania pęcherza płodowego, będziesz mogła swobodnie się poruszać i wybrać pozycję porodową.

Niewątpliwym plusem jest również fakt, że nowo narodzone dziecko będzie od początku z tobą i rodziną.

Poród domowy – jaka jest Wasza opinia na ten temat? Która z Was zdecydowała się na poród domowy? Podzielicie sie opinią lub doświadczeniem?

Zdjęcie: Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.