pregnant woman holding her belly
Podczas ciąży przydatne jest czasem wykonanie dodatkowych testów, np. pod kątem wrodzonej trombofilii. Jest ona jedną z przyczyn poronienia, ma również wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka i zdrowie matki. Przebadanie się pod kątem trombofilii może umożliwić kontrolowanie przebiegu ciąży i zapewnić spokój przyszłej mamie.

Dodatkowe badania w ciąży – co warto sprawdzić?

Dodatkowe badanie pod kątem wrodzonej trombofilii może być przydatne szczególnie w przypadku kobiet, które miały trudności z zajściem w ciążę lub poroniły. Na dodatkowe badania warto się też zdecydować, jeśli podobne doświadczenia (przede wszystkim poronienia) spotkały kobiety z najbliższego grona rodzinnego lub jeśli w rodzinie wystąpiły epizody zakrzepowe. Diagnoza umożliwi wprowadzenie odpowiednich leków i pomoże zapobiec ewentualnym powikłaniom w ciąży.

Przyczyny poronienia – trombofilia

Wrodzona trombofilia, czyli skłonność do tworzenia się zakrzepów żylnych lub tętniczych, związana jest z mutacjami genów: protrombiny, czynnika V Leiden oraz MTHFR. Konsekwencją są trudności z utrzymaniem ciąży oraz zwiększone ryzyko powikłań podczas jej przebiegu, a w dalszej perspektywie także choroby dziecka czy zagrożenia matki podczas porodu. Trombofilia może więc stanowić potencjalne zagrożenie zarówno dla samej ciąży i dziecka, jak i dla przyszłej mamy. Brak odpowiedniej opieki u kobiet w ciąży może mieć też wpływ na rozwój zakrzepicy. Tymczasem leczenie trombofilii wcale nie jest skomplikowane – najczęściej opiera się głównie na przyjmowaniu odpowiednich dawek heparyny, które są bezpieczne dla dziecka.

Diagnoza dla bezpieczeństwa i spokoju

Dzięki takim badaniom ciąża może przebiegać bez dodatkowego stresu – diagnoza oraz związane z nią leczenie pomagają zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu i innych powikłań. Mamy mogą być też spokojniejsze o zdrowie dziecka i własne bezpieczeństwo podczas porodu. Samo zachowanie spokoju także wpływa pozytywnie na przebieg ciąży. Prosty test może zatem oszczędzić kobiecie trosk w szczególnym okresie i odzyskać radość z oczekiwania na dziecko. Badania genetyczne cieszą się więc coraz większą popularnością wśród przyszłych mam.

Obowiązkowe badania w ciąży

W czasie ciąży wykonywanie pewnych badań jest obowiązkowe, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W większości są one bezpłatne i pozwalają lekarzowi prowadzącemu na bieżąco kontrolować przebieg samej ciąży oraz stan zdrowia matki. Jakie badania są niezbędne? Podstawą jest morfologia krwi i testy na grupę krwi. Poza tym wykonuje się standardowe badania moczu, cytologię, badanie na poziom glukozy we krwi oraz USG. Pozwalają one monitorować rozwój płodu i upewnić się, że następuje on prawidłowo. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało szczegółowy terminarz, który może pomóc kontrolować kolejne badania.

Tekst: Badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: ©Asteroid/Depositphotos.com