Ciaza-dieta-co-jesc-czego-nie-jescOdpowiednia dieta w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Każdego dnia jadłospis ciężarnej powinien uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, sole mineralne i składniki budulcowe i produkty z poniższych grup żywieniowych.

Co należy jeść w ciąży?

Węglowodany
Dieta ciężarnej powinna uwzględniać najlepiej węglowodany złożone zwłaszcza skrobię. Zalecane jest spożywanie grochu, fasoli, produktów z mąki razowej, ciemnego ryżu, kasz, ciemnego pieczywa. Ograniczyć należy spożycie słodyczy i cukru.
Białko
By pokryć wzrastające zapotrzebowanie na białko w ciąży zaleca się spożywanie czerwonego mięsa, jaj, ryb, drobiu, produktów mlecznych.
Owoce i warzywa
Zaleca się spożywanie takich owoców i warzyw jak: marchew, buraki, mango, jabłka, truskawki, winogrona, kiwi, kiszona kapusta, wszystkie zielone warzywa, warzywa strączkowe.
Żelazo i kwas foliowy
Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem w ciąży, by uniknąć anemii. Kobiety planujące ciążę powinny też przynajmniej na 4 tygodnie przed poczęciem rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego. Można go kupić w aptece bez recepty. Optymalna dawka to 400 mikrogramów dziennie. Kwas foliowy ma duże znaczenie w profilaktyce występowania poważnych chorób układu nerwowego u płodu.

Czego nie należy jeść w ciąży?

W ciąży szczególnie ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Odwodnienie może objawiać się bólem i zawrotami głowy, czy osłabioną koncentracją. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Optymalna dzienna ilość to 8 szklanek dziennie. Wpływa to korzystnie na przemianę materii, wypełni żołądek, osłabia nieprzyjemne ciążowe dolegliwości jak mdłości, zawroty głowy, wymioty, zaparcia.
W ciąży nie wolno jeść surowych ani wędzonych na zimno ryb, mięsa, owoców morza ponieważ istnieje ryzyko zarażenia listeriozą, czy toksoplazmozą, pić niepasteryzowanego mleka i zrobionych z niego przetworów, zwłaszcza serów pleśniowych (camembert, gorgonzola, brie), bo mogą być zakażone listeriozą. To groźna choroba bakteryjna, która może być niebezpieczna dla dziecka. Zakazany jest również alkohol. Dotyczy to również piwa, czy kieliszka wina.

Do wszystkich wskazówek na temat “Zdrowie i żywienie”.

Te tematy też Cie mogą interesować:

 

Zdjęcia: Prawa do wykorzystywania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.