Objawy ciążowe
Zanim zaczniesz panikować, lub się cieszyc, (choć w wielu przypadkach te dwa stany się nie wykluczają) przeczytaj, jak rozpoznać ciążę. Są kobiety, które tak doskonale znają swoje ciało, ze stosunkowo szybko po zapłodnieniu domyślają się, że zaszły w ciążę. Większość jednak dostrzega wczesne objawy ciąży dopiero, gdy zapłodnione jajo kilka dni po zapłodnieniu zagnieżdża się w macicy. Jeśli już dziś wertujesz książki, lub przeszukujesz Internet w poszukiwaniu informacji na temat jak rozpoznać ciążę, mamy dla ciebie listę najczęściej występujących objawów ciąży. Nie wszystkie te oznaki ciąży muszą wystąpić od razu. Możesz odczuwać tylko kilka z nich i w różnym nasileniu.

(Kiedy okaże się, że był to fałszywy alarm, przeczytaj: Jak skutecznie i bezproblemowo zajść w ciążę?.

1. Wzmożone łaknienie.

Stereotyp? W pewnym sensie tak. Jeśli jednak i inne objawy przemawiają za możliwością zapłodnienia, nagle pojawiający się niepohamowany apetyt może świadczyć o tym, że jesteś w ciąży. Nie jest to jednak jednoznaczny objaw ciąży i może wynikać np. z niedoborów składników odżywczych.

2. Ciemne zabarwienie otoczki brodawki piersi

…może być uznane za objaw ciąży, choć jest to też oznaka zaburzeń hormonalnych, występujących niezależnie od ciąży. Czasami jest to również pozostałość po wcześniejszych porodach.

 3. Krwawienie implantacyjne lub bóle w podbrzuszu.

Po około 8 dniach od jajeczkowania może dojść do krwawienia implantacyjnego, lekkich plamień występujących czasem z bólami podbrzusza. W czasie spodziewanego terminu miesiączki możesz mieć również plamienia związane z zagnieżdżaniem się w błonie śluzowej macicy blastocysty (tak lekarze nazywają dziecko w tej fazie rozwoju). Lekkie krwawienia w tej fazie ciąży nie powinny być powodem do niepokoju, o ile nie są tak obfite jak normalna miesiączka (Więcej na ten temat „Czy mogę być w ciąży mimo okresu”?).

4. Częstsze oddawanie moczu

Po zagnieżdżeniu się embrionu produkowany jest hormon zwany gonadotropiną, odpowiedzialny za częstsze oddawanie moczu.

 5. Zmęczenie

Uczucie zmęczenia graniczące z wyczerpaniem towarzyszy często kobietom w pierwszej fazie ciąży. To wpływ progesteronu, który sprawia, że normalny dzień pracy staje się wyzwaniem graniczącym z maratonem. Samo zmęczenie nie jest oczywiście miarodajną oznaką ciąży, choć jest to jeden z najczęściej występujących jej objawów.

6. Tkliwość i obrzmienie piersi

Ciąża sprawia, że piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk. Podobne uwrażliwienie, tylko w nieco mniejszym stopniu występuje przed miesiączką. Te dolegliwości szybko ustępują, jak tylko organizm przyzwyczai się do zmienionej gospodarki hormonalnej.

7. Nudności

Ten objaw ciąży może nieźle dać się we znaki w pierwszych tygodniach ciąży, choć niektóre ciężarne w ogóle go nie odczuwają. Z reguły jednak kilka dni po zapłodnieniu występują lekkie mdłości i pogorszenie samopoczucia. Choć najczęściej mówi się o porannych mdłościach, wymioty mogą pojawiać się o każdej porze dnia a nawet wieczorami.
Do objawów ciąży należy też metaliczny posmak w ustach a także zmiana dotychczasowych upodobań. Kobiety często podkreślają, że odkąd zaszły w ciąże nagle nie mogły patrzeć na ulubioną kawę, bądź też odrzucało je wprost od ulubionych potraw.

8. Podwyższona temperatura po przebudzeniu.

Do objawów ciąży należy zaliczyć również utrzymującą się dłużej podwyższoną temperaturę. Jeśli przez kolejne 18 dni zauważysz u siebie temperaturę wyższą niż normalnie, to najpewniej jesteś w ciąży, naturalnie, jeśli stwierdzisz u siebie jeszcze kilka innych dodatkowych objawów, o których tu piszemy.

9. Brak miesiączki

Jeśli dotychczas miesiączki pojawiały się regularnie, to brak okresu powinien być traktowany jako jeden z najpewniejszych objawów ciąży, który powinien skłonić cię do sięgnięcia po test ciążowy.

10. Pozytywny test ciążowy

poza wizytą u lekarza i badaniem poziomu hormonu HCG we krwi – najbardziej miarodajne potwierdzenie ciąży. Możesz skorzystać z testu ciążowego online, ale wynik ten powinien zostać potwierdzony przez lekarza. Jeśli zostaniesz mamą, gratulujemy i zapraszamy do sekcji ciąża.

Przejdź do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Badania”

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Ty i Twoje dziecko tydzień po tygodniu
Jak spakować torbę do szpitala?
Jak rozpoznać bóle porodowe?
Jak zmienia się ciało w czasie ciąży?