Ciąża to okres dużych zmian w życiu i ciele kobiety. Nic więc dziwnego, że od pierwszych tygodniu ciąży pojawia się wiele pytań, które nurtują przyszłą mamę. Czy konieczna jest rezygnacja z dotychczasowego trybu życia? Używki to sprawa oczywista, ale np.: co z podróżami i pracą? Przytaczamy najpopularniejsze fakty, rozwiewamy mity.

Czy mogę uprawiać sport w ciąży?

Potrzebujesz teraz dużo ruchu. Im sprawniejsza będziesz, tym łatwiej zniesiesz poród i wrócisz do formy sprzed ciąży. Forma aktywności i częstotliwość uprawiania sportu zależą od tego, jak aktywny tryb życia prowadziłaś przed zajściem w ciążę. Jednak nawet, jeśli chodziłaś regularnie na zajęcia sportowe, biegałaś, jeździłaś na rowerze, trenuj rozsądnie, nie nadwyrężaj się. Zanim zaczniesz ćwiczenia w ciąży, upewnij się u swojego lekarza prowadzącego, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wiele klubów sportowych ma w swojej ofercie zajęcia dla kobiet w ciąży: spokojną gimnastykę, jogę, ćwiczenia na piłce, czy rozciągające. Sama możesz chodzić na spacery, pływać, czy gimnastykować się w domu.

Czy pasy w samochodzie nie szkodzą dzidziusiowi?

Jazda bez pasów jest bardzo niebezpieczna. Nie jest prawdą, że zapięte pasy uciskają dziecko. Chronią je wody płodowe, a także żebra i mięśnie matki. Zapinając pasy pamiętaj jedynie, by dolną część pasa poprowadzić pod brzuchem a górna między piersiami wzdłuż boku. Jeśli nie czujesz się swobodnie w pasach, pas cię uwiera lub przeszkadza, kup specjalne wkładki antyuciskowe.

Czy mogę pracować przy komputerze, jeśli jestem w ciąży?

Nie ma dowodów na to, że praca przy komputerze jest szkodliwa dla dziecka. Promieniowanie komputera nie różni się od promieniowania telewizora. Ograniczaj jednak pracę przy komputerze do absolutnego minimum zwłaszcza w późniejszych trymestrach, by nie obciążać kręgosłupa i nie nadwyrężać wzroku.

Czy mogę się kąpać w wannie, jeśli jestem w ciąży?

W ciąży bezpieczniejszy jest letni prysznic. Wylegiwanie się w wannie w gorącej wodzie podnosi temperaturę ciała. Możesz dostać skurczy a to grozi przedwczesnym porodem.

Czy muszę zrezygnować z określonych potraw, jeśli jestem w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży nie jedz surowych ani wędzonych na zimno ryb, mięsa, owoców morza ponieważ istnieje ryzyko zarażenia listeriozą, czy toksoplazmozą, nie pij niepasteryzowanego mleka i zrobionych z niego przetworów, zwłaszcza serów pleśniowych, bo mogą być zakażone listeriozą. Absolutnie nie pij alkoholu, nawet piwa, czy kieliszka wina – nie ma bezpiecznej ilości dla dziecka. Rozsądnie spożywaj słodycze i cukier, sprzyjają pojawieniu się grzybicy i są źródłem pustych kalorii.

Czy muszę zrezygnować z palenia papierosów, jeśli jestem w ciąży?

Jeśli palisz w ciąży narażasz nie tylko swoje zdrowie, ale i zdrowie dziecka. Maluch w twoim brzuchu jest zatruwany tlenkiem węgla, hamuje to jego wzrost, dostaje też mniejszą ilość tlenu. Dzieci palaczek rodzą się z niższą wagą urodzeniową. Niebezpieczne dla dziecka jest również bierne palenie. Wymagaj od otoczenia, by nie palono w twojej obecności, bo zatrute powietrze wdychasz nie tylko ty. Dostaje się ono również do płuc maluszka.

Czy mogę wypić kieliszek wina lub szklankę piwa?

Zapamiętaj, nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży. Każda kropla alkoholu wypita przez ciebie dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu dziecka. Ponieważ płód nie ma jeszcze wykształconej wątroby, która oczyszcza organizm z toksyn, alkohol uszkadza organy dziecka. Pijąc alkohol w ciąży narażasz się na poronienie, przedwczesny poród, w skrajnych przypadkach możesz też urodzić martwe dziecko. FASD – spektrum zaburzeń wywołanych alkoholem wywołuje różne deficyty fizyczne, psychiczne. Jest źródłem wielu problemów emocjonalnych w przyszłym życiu dziecka, sprawia ze dzieci z FASD mają również trudności poznawcze i gorzej się uczą.

Czy mogę czyścić kuwetę kota, jeśli jestem w ciąży?

W kocich odchodach mogą znajdować się pasożyty wywołujące toksplazmozę. Choroba ta wywołuje ciężkie uszkodzenia płodu. Z tego powodu zaleca się, by kobiety w ciąży nie sprzątały kocich odchodów. Jeśli już jest to konieczne powinny to robić w gumowych rękawiczkach. Zarażenie się toksoplazmozą przez sprzątanie jest jednak mało prawdopodobne. Najczęściej jeśli kot jest w domu domownicy mieli już najprawdopodobniej kontakt z chorobą i mają we krwi niezbędne przeciwciała.
Ponieważ zarażenie tokspolzmozą jest bardzo niebezpieczne każda kobieta ma wykonywanie badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Jeśli planujesz ciążę, możesz też takie badanie wykonać wcześniej na własną rękę.

Czy mogę malować paznokcie i zakładać tipsy, jeśli jestem w ciąży?

Malowanie paznokci i tipsy w ciąży są dozwolone. Nie udowodniono, by lakiery miały szkodliwy wpływ na płód. Z tych zabiegów lepiej jednak zrezygnować krótko przed porodem. Niektóre szpitale wymagają, by płytka paznokciowa była „czysta”. Jest to związane z używaną niekiedy w trakcie porodu aparaturą – tzw. pulsoksymetr monitorujący stan pacjentki zakłada się na palec. Może cię też drażnić zapach lakieru, czy zmywacza do paznokci. Manicure wykonuj więc w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Czy mogę farbować włosy w ciąży?

Farbowanie włosów w ciąży nie jest groźne dla płodu. Nie zaszkodzisz dziecku farbując włosy, jeśli jesteś w ciąży, bo farby działają zewnętrznie i nie przenikają do krwiobiegu. Część przyszłych mama „chuchając na zimne” rezygnuje jednak z farbowania włosów w pierwszym trymestrze. Jeśli mimo wszystko obawiasz się farbowania włosów w ciąży, wybierz farby ekologiczne, hennę, farby bez amoniaku, lub farby zmywalne w piance.

Czy można się depilować w ciąży?

W okresie, kiedy chciałabyś poczuć się bardziej zadbana i kobieca, ten rodzaj pielęgnacji może być utrudniony. Ponieważ w ciąży skóra jest bardziej wrażliwa, odradza się stosowanie wszystkich środków chemicznych, typu kremy, czy pianki, ze względu ma możliwość pojawienia się podrażnień, czy alergii. Nie udowodniono też szkodliwości, czy nieszkodliwości substancji chemicznych zawartych w tych preparatach na rozwijający się płód.
Bardziej nieprzyjemna niż zwykle jest depilacja woskiem. Wiele gabinetów nie wykonuje depilacji woskiem miejsc intymnych i ciężarnych ze względu na możliwość przekrwienia i wywołania przedwczesnego porodu.
Jeśli jesteś przyzwyczajona do wosku, odczyn po depilacji nie jest silniejszy niż zwykle a sama depilacja jest dla ciebie do zniesienia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ją kontynuować.
W innych przypadkach najbezpieczniejsza będzie tradycyjna maszynka.

Czy mogę używać dezodorantów i perfum, jeśli jestem w ciąży?

Dezodoranty i perfumy pozwalają poczuć się świeżo i czysto. Pod wpływem hormonów zmienia się jednak ph skóry, co może powodować, że sprawdzający się dotychczas znakomicie dezodorant, nagle przestanie spełniać swoją funkcję. By uniknąć niezbyt przyjemnej mieszanki zapachowej własnego potu i dezodorantu, przetestuj dezodoranty bezzapachowe. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się kroplą ulubionych perfum, choć ze względu na zwiększoną wrażliwość na zapachy część ciężarnych niestety musi z tej przyjemności zrezygnować.

Czy mogę przekłuć uszy, jeśli jestem w ciąży?

Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań, by przekłuć uszy, jeśli jesteś w ciąży. Popularny przesąd głosi, że przekłucie uszu w ciąży spowoduje, że dziecko urodzi się ze znamieniem na uchu. Nie to jednak powinno powstrzymać cię przed przekłuwaniem uszu w ciąży. Zabieg ten niesie z sobą ryzyko pojawienia się infekcji np.: zropienia rany, zakażenia bakteryjnego, co wymaga leczenia antybiotykowego. A w czasie ciąży powinnaś unikać zażywania leków. Stąd też zabieg przekłuwania uszu lepiej odłożyć, kiedy będziesz mogła go wykonać nie narażając się na infekcję.

Czy mogę chodzić do solarium, jeśli jestem w ciąży?

Nie ma bezpośrednich badań mówiących o tym, że opalanie w solarium jest szkodliwe dla dziecka. Wizyta w solarium wywołuje jednak  określone reakcje organizmu, które są niewskazane dla ciężarnej. Mowa tu o wzroście temperatury ciała, którego należy unikać również na spacerach, czy kąpieli. Silne przegrzanie może bowiem grozić przedwczesnym porodem. Kosmetyczki i lekarze odradzają również wizyty w solarium z innego powodu. Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety ciężarnej powodują znaczne uwrażliwienie skóry. Może ona zareagować na opalanie pojawieniem się ciemnych plam na twarzy tzw. ostudy. Jeśli wiec chcesz poprawić sobie samopoczucie ciemniejszym odcieniem skóry skorzystaj z samoopalaczy, czy balsamów brązujących.
O ochronę przed słońcem zadbaj również w czasie wakacji, czy spacerów. Nie siedź w pełnym słońcu, zwłaszcza pomiędzy 10.00-14.00, noś przewiewną odzież, zadbaj o nakrycie głowy.

Czy mogę zacząć remont, jeśli jestem w ciąży?

Informacja o tym, że jesteś w ciąży, często niesie z sobą konieczność przygotowania pokoiku dla dziecka, czy odświeżenia mieszkania. Wykorzystywane farby, rozpuszczalniki i lakiery nie są obojętne dla twojego zdrowia i tym samym dla zdrowia dziecka. Nie podejmuj się sama np. malowania ścian, czy lakierowania podłóg. Nawet, jeśli są już na rynku tzw. bezpieczne ekologiczne farby i lakiery, nie wiadomo, w jakim stopniu i ile chemicznych substancji kumuluje się w organizmie podczas prac remontowych. Bezpieczniej, więc dla ciebie będzie nie podejmować jakiegokolwiek ryzyka. Po remoncie regularnie wietrz pomieszczenia, by usunąć z nich mikro opary.

Czy mogę latać samolotem, jeśli jestem w ciąży?

W pierwszym i drugim trymestrze podróże samolotem nie niosą z sobą większego ryzyka.
Problematyczny jest trzeci trymestr. Wiele linii lotniczych nie przyjmuje na pokład ciężarnych od 28 tygodnia ciąży. Przy zakupie biletu fakt, że jesteś w ciąży nie ma żadnego znaczenia. Możesz być jednak zapytana o wiek ciąży przy odprawie, lub wejściu do samolotu. Obsługa ma prawo nie wpuścić cię na pokład, jeśli istnieje prawdopodobieństwo szybkiego rozwiązania, jeśli nie masz odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Ponieważ istnieją w tym zakresie różne wymagania, warto zapytać o konkretne przepisy już bezpośrednio u przewoźnika, pamiętając o tym, że podobna procedura czeka nas przy powrocie. Zatem o ile w podróż na wakacje możesz nie przejmować się zaświadczeniem lekarskim, sprawdź, czy wracając ciąża nie będzie już na tyle zaawansowana, że będzie ono niezbędne.
Najczęściej ciężarne wybierają na podróże drugi trymestr. Mijają już wtedy mdłości i inne nieprzyjemne objawy z początku ciąży, brzuch nie jest jeszcze zbyt duży, wraca dobre samopoczucie, jest to, więc idealny moment by wypocząć, nabrać sił przed absorbującym trzecim trymestrem i nacieszyć się bliskością z partnerem. Jednym słowem, warto wykorzystać te ostatnie chwile małżeńskiej wolności, bo najbliższe wakacje będą musiały odbyć się już we trójkę i w towarzystwie o wiele bardziej skomplikowanego bagażu, jak nosidełko, wózek, wanienka, przenośnie łóżeczko, butelki, pieluchy i cały szereg innych drobiazgów, co sprawia, że każdy taki wyjazd z małym dzieckiem wymaga już przygotowania i jest bardziej kłopotliwy.
Wybierając się na wakacje w ciąży warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia i nie wybierać się w rejony, gdzie na wypadek komplikacji może być problem z opieką medyczną. Unikaj też miejsc, gdzie wskazane są szczepienia, czy które wymagają długiego lotu. Fotele w samolocie nie są zbyt wygodne, nie można ich ustawić w pozycji leżącej, zwłaszcza podczas startu i lądowania. Kilka godzin bez ruchu w pozycji siedzącej może spowodować kłopoty z krążeniem.

Czy środki do sprzątania są bezpieczne dla dziecka w brzuchu matki?

Środki do czyszczenia, których używa się w domu w zasadzie są bezpieczne dla dziecka. Zadbaj jednak o dobrą wentylację, używaj gumowych rękawiczek. Niektóre ciężarne narzekają na bardzo uwrażliwioną skórę w ciąży. Warto, więc chronić ręce, by nie dopuścić do pojawienia się alergii na środki myjące. Możesz być też w okresie ciąży wrażliwsza na zapachy. Jeśli zapach któregoś z płynów, czy środków do zmywania wywołuje u ciebie mdłości, czy wymioty, nie zmuszaj się do sprzątania. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku środków żrących, czy emitujących niebezpieczne opary, jak np. Kret przy podobne środki do udrażniania rur. Zasady te dotyczą nie tylko ciężarnych, choć omdlenie i upadek mogą mieć w ich przypadku szczególnie groźne konsekwencje. Warto też również z myślą o dziecku zamienić tradycyjne środki do czyszczenia na preparaty ekologiczne bez dodatku chemii. Bezpieczne środki do sprzątania możesz również bez problemu przygotować sama w domu używając kilku podstawowych składników, które zazwyczaj i tak są dostępne choćby w kuchennej szafce np.: ocet, soda oczyszczona, cytryna.

Prawa do wizerunku podpisane z Shutterstock