Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Ciaza-ciwczenia-w-ciazy-dlaczego-warto-cwiczycJest wiele medycznych istotnych wskazań, które promują ruch i aktywność fizyczną w ciąży. Jednak najważniejszą przesłanką ku temu, by wstać z kanapy i zacząć się ruszać jest fakt, poprawa samopoczucia. Ćwicząc organizm wytwarza endorfiny, nazywane również hormonami szczęścia. Nie spełniają one żadnej funkcji immunologicznej, ale sprawiają, że czujesz się po prostu szczęśliwa. Nawet tak proste czynności, jak codzienny parominutowy spacer, niezależnie od pory roku i pogody pomagają złagodzić wahania nastroju, tak typowe dla ciąży.

Ćwiczenia w ciąży poprawiają wytrzymałość i elastyczność mięśni, niezwykle ważne podczas porodu. Jeśli będziesz regularnie się ruszać, szybciej wrócisz do formy i dawnej sylwetki po porodzie. Kobiety, które ćwiczą w ciąży, rzadziej uskarżają się na bóle kręgosłupa, zaparcia i hemoroidy.

Jeśli brakuje ci motywacji, by samodzielnie ćwiczyć w domu, zapisz się na zajęcia dla ciężarnych. Kontakt z innymi ludźmi, wyjście do świata, zwłaszcza jeśli ciążę spędzasz w domu, są nieocenione dla poprawy samopoczucia. Pamiętaj, by zawsze poinformować instruktora, że jesteś w ciąży. Wiele ośrodków wymaga również dostarczenia zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w organizowanych zajęciach. Wszelka aktywność fizyczna jest zalecana dla zdrowej, niezagrożonej ciąży. Nie zaleca się jednak ciężarnym uprawiania sportów wysiłkowych, czy kontuzjogennych, nawet jeśli uprawiały je przed ciążą. Należy również unikać ekstremalnych, czy takich aktywności, które mogą grozić upadkiem.

Zalecane ćwiczenia w ciąży

Najbardziej zalecane są joga, pilates, aqua aerobic, pływanie, ćwiczenia oddechowe, czy rozciągające.

 Ćwiczenia w ciąży dla ciężarnych – rady dla ćwiczących

Pamiętaj o rozgrzewce, porozciągaj się trochę, nie zapominaj o nawodnieniu. Nigdy gwałtownie nie kończ ćwiczeń. Ochłoń, daj sobie parę minut na to by odpocząć, zanim pójdziesz pod prysznic, czy rozpoczniesz inne zajęcia.

Bądź systematyczna. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, nawet gdyby miał być tylko spacer.

Nie forsuj się w upały. Unikaj nadmiernego wysiłku. Jeśli nie możesz normalnie rozmawiać podczas ćwiczeń, zmniejsz tempo.

Miej zawsze pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej. Pił małymi łykami podczas ćwiczeń, by uniknąć odwodnienia. Zapobiegniesz w ten sposób omdleniu.

Zanim zaczniesz uczęszczać na zajęcia jogi, czy pilatesu upewnij się, czy prowadzący ma uprawnienia, by prowadzić kurs dla ciężarnych.

Jedna z najbardziej polecanych form aktywności ruchowej dla kobiet w ciąży jest pływanie. Sprawdza się zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, kiedy duży brzuch utrudnia wykonywanie innych ćwiczeń. Ruch w wodzie znakomicie odpręża, hartuje skórę i zapobiega rozstępom i pozwala zapomnieć o dodatkowych kilogramach. W wodzie znowu poczujesz się lekko i swobodnie.

Zanim rozpoczniesz ćwiczenia, upewnij się, że ciąża przebiega prawidłowo i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.