Przy-porodzie-162604931
Strach przed porodem jest najzupełniej naturalny, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża i nie wiesz czego się spodziewać. Najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla siebie(i dziecka) to spróbować ten strach oswoić.

Nie bagatelizuj lęków. Nie wmawiaj sobie, że nie będzie bolało. Postaraj się też nie słuchać opowieści o trudnych porodach koleżanek. Każdy poród jest inny, każda kobieta doświadcza go w sposób bardzo indywidualny. Nie oznacza to jednak, że nie masz szukać informacji na temat tego co się będzie z tobą działo. Wręcz przeciwnie, im więcej będziesz wiedziała, łatwiej ci będzie współpracować z personelem, nie zaskoczy cię, to co będzie się z tobą działo w poszczególnych fazach porodu.

Zainteresuj się metodami łagodzenia bólu porodowego, zapisz się do szkoły rodzenia, skąd będziesz mogła wynieść wiele pozytywnych informacji na temat porodu.

Twoje nastawienie jest niezwykle ważne. Wiele położnych mówi, że poród rozgrywa się również w głowie. Jeśli więc wciąż pytasz siebie, czy wytrzymam, bądź dobrej myśli.

Poród to tylko droga, którą trzeba przejść.  Choćby była trudna i wyboista, gdzieś jest jej kres, gdzie spotykają się bezbronność nowo narodzonego noworodka z bezgraniczną miłością i czułością matki.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Poród”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock