kwas foliowy
Kwas foliowy może Ci zaszkodzić, gdy Twój organizm nie przetwarza go właściwie. Do takiej sytuacji dochodzi w przypadku mutacji genu MTHFR, która uniemożliwia właściwe wchłanianie kwasu foliowego. Osoby posiadające taką mutację muszą więc uzupełniać jego braki za pomocą specjalnych suplementów, zawierających kwas foliowy w lepiej przyswajalnej postaci.

Co oznacza mutacja genu MTHFR?Zmiana w genie MTHFR zaburza prawidłowe wchłanianie kwasu foliowego, przez co powstaje jego niedobór. Nie można go uzupełnić za pomocą odpowiedniej diety ani suplementów – organizm po prostu nie potrafi właściwie go wykorzystać. Konieczne jest wtedy dostarczanie kwasu foliowego w już przetworzonej, zmetylowanej formie. W takiej postaci jest on niemal stuprocentowo wchłanialny, może więc brać udział w wielu ważnych procesach, do których jest potrzebny (takich jak tworzenie czerwonych krwinek czy przetwarzanie białek i aminokwasów). Według statystyk Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego mutacja MTHFR może dotyczyć prawie połowy Polek. Warto wiedzieć, że nie daje ona jednak żadnych objawów, dlatego większość nie zdaje sobie sprawy z jej posiadania.

Jak sprawdzić, czy właściwie przyswajasz kwas foliowy?

Jeśli objawy niedoboru kwasu foliowego utrzymują się pomimo odpowiedniej diety i suplementacji, warto zastanowić się nad wykonaniem badań pod kątem mutacji genu MTHFR. To prosty test genetyczny. Jego wykonanie może zresztą przynieść więcej korzyści, ponieważ mutacja ta nie tylko zaburza wchłanianie kwasu foliowego, ale też podnosi ryzyko rozwoju takich chorób jak miażdżyca czy zakrzepica. Wiedza o tym, czy ma się podobną zmianę pozwala na wczesne podjęcie działań profilaktycznych i zminimalizowanie ryzyka zachorowania.

Do czego jest ci potrzebny kwas foliowy?

Bez dobrze przyswojonego kwasu foliowego nieprawidłowo przebiega m.in. proces metylacji, czyli przekształcania białek. W wyniku tego w organizmie odkłada się homocysteina, której nadmiar jest dla nas szkodliwy. Kwas foliowy powinien utrzymywać jej poziom w zdrowej ilości, zmieniając nadwyżkę w nieszkodliwe substancje. Gdy tego nie robi, homocysteina uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych. Zwiększa się przez to ryzyko gromadzenia złego cholesterolu i rozwoju miażdżycy lub innych chorób układu krążenia (takich jak zakrzepica). Nadmiar homocysteiny wpływa też na przebieg ciąży – zdarza się, że jest przyczyną hipotrofii (czyli ograniczenia wzrostu płodu), a nawet poronienia.

Jaką rolę pełni kwas foliowy w ciąży?

Przede wszystkim wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Ponieważ kwas foliowy bierze udział w syntezie DNA i RNA (czyli materiału genetycznego), jego niedobory zwiększają ryzyko wystąpienia rozwojowych wad genetycznych. Mogą prowadzić m.in. do zespołu Downa, wad cewy nerwowej czy rozszczepu wargi i podniebienia. Zaburzenia przyswajania kwasu foliowego związane z mutacją genu MTHFR wpływają też na mamę – dla niej brak kwasu foliowego oznacza podniesione ryzyko anemii megaloblastycznej.

Jak uzupełniać kwas foliowy?

Choć kwas foliowy jest tak ważny, organizm człowieka nie potrafi samodzielnie go wytworzyć. Trzeba więc dbać o dostarczanie mu odpowiednich dawek kwasu foliowego. Najlepiej robić to poprzez dietę bogatą w ten składnik – zawierającą podroby (np. wątróbkę), zielone warzywa czy rośliny strączkowe (m.in. brukselkę, szpinak czy fasolkę). Dobrym źródłem są też produkty zbożowe. To jednak jest często niewystarczające, ponieważ kwas foliowy łatwo ulega zniszczeniu pod wpływem np. obróbki termicznej. Popularne są więc uzupełniające go suplementy diety. Nie powinny ich stosować jedynie osoby posiadające mutację genu MTHFR, które potrzebują wsparcia w postaci zmetylowanego kwasu foliowego

Tekst powstał we współpracy z portalem badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie: © valuavitaly/Depositphotos.com