Źródło: YouTube OvuFriendpl

Twoje dziecko

waga 0,5grama, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 1,3 cm
W siódmym tygodniu ciąży dziecko nadal jest w okresie zarodkowym. Wciąż wyraźnie widać ogon, który zaniknie w kolejnych tygodniach. Rozwijają się płuca, pojawia się przewód pokarmowy, zaczyna rosnąć pępowina. Widać też lekkie zarysy twarzy, zabarwienie tęczówek, otwór w miejscu ust. Dostrzec można też maleńkie nozdrza. Pojawiają się zawiązki kończyn. Najpierw górne, po kilku dniach dolne.

Twoje ciało

Siódmy tydzień ciąży, to czas kiedy na pewno nie wyglądasz jeszcze jakbyś była w ciąży, możesz nie mieć też jeszcze dolegliwości ciążowych, ale macica w tym okresie rozciąga się, by umożliwić trwalsze zagnieżdżenie się zarodka. Możesz więc odczuwać skurcze i lekkie bóle w podbrzuszu.

Wczesna ciąża to okres nieprzyjemnych wahań nastrojów przyszłej mamy. Nawet jeśli ciąża była planowana, możesz odczuwać lęk, niepokój, obawę przed nadchodzącymi zmianami. Takie zmiany nastrojów od euforii do płaczu są normalne w ciąży i są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w twoim organizmie. Ta mieszkanka obaw i skoków hormonów może sprawiać, że pojawią się w nocy tzw. żywe sny. Mają one formę koszmarów sennych tak realistycznych, że po obudzeniu trudno jest stwierdzić, czy był to sen, czy działo się to naprawdę. Możesz też cierpieć na bezsenność.

Niestety w tym okresie często dochodzi też do poronień. Jeśli więc coś cię niepokoi, niezależnie od terminu kolejnej wizyty u swojego lekarza, jak najszybciej pojedź do szpitala, lub skonsultuj się z ginekologiem, czy położną.

Podczas pierwszej wizyty u lekarza dostałaś zalecenia odnośnie zrobienia badań laboratoryjnych. Przeczytaj nasz artykuł Badania laboratoryjne często wykonywane w ciąży.

Poniżej zamieszczamy listę skrótów, z jakimi możesz się zetknąć w laboratorium, czy w czasie wizyty u lekarza.

 • RR – ciśnienie krwi
 • CC – cięcie cesarskie
  Obrzęk – opuchnięcie palców rąk, kostek stóp
 • Długość kości udowej – pomiar długości kości udowej płodu pozwala ocenić jego wzrost i rozwój
 • FHR – czynność serca płodu
 • Hb/Hgb – hemoglobina, niski poziom jest objawem anemii
 • Ciąża wysokiego ryzyka – ciąża zagrożona poronieniem, z komplikacjami, chorobami
 • Główkowe/miednicowe – położenie płodu w macicy główką/pośladkami w dół
 • Pierworódka – kobieta rodząca pierwszy raz
 • Hbd – tydzień ciąży

Twoje zdrowie i nie tylko

Nie staraj się na siłę wciskać w obcisłe jeansy. W końcu jesteś w ciąży. Nie jest to czas na odchudzanie. Nie popadaj też w drugą skrajność i nie objadaj się. Masz jeść dla dwojga, nie za dwoje.

Rady dla partnera

Jeśli poranne mdłości nadal męczą przyszłą mamę, zadbaj o spokojne ranki. Możesz przynieść krakersy do łóżka, zrobić herbatę. Jeśli określone zapachy wywołują mdłości, postaraj się je usunąć z domu, lub na przykład przejmij gotowanie. Twoja partnerka z pewnością doceni też własnoręcznie przygotowane zdrowe przekąski lub kanapki.

6. tydzień ciąży 8. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.