Źródło: YouTube OvuFriendpl

Twoje dziecko

waga 0g, wzrost 2 mm
W piątym tygodniu zarodek ma już wyraźną górę i dół. Ma już charakterystyczny kształt litery C. Wzdłuż obu stron cewy nerwowej (wzdłuż pleców) znajdują się zgrupowania komórek zwane somitami. Z nich powstaną mięśnie i inne struktury. Zarodek jest okryty dwiema ochronnymi błonami. Zaczynają też pojawiać się podstawowe naczynia krwionośne.

Twoje ciało

Piąty tydzień ciąży, to czas kiedy zaczynasz odczuwać pierwsze oznaki ciąży. Mogą pojawiać się uczucie zmęczenia, zawroty głowy, nudności, obrzmiałe, tkliwe piersi, konieczność częstszego korzystania z toalety. Wszystkie te oznaki są najzupełniej normalne, nawet jeśli są uciążliwe, czy nieprzyjemne. Jeśli wymioty, czy zmęczenie bardzo dają ci się we znaki, pocieszające jest to, że zazwyczaj ustępują po pewnym czasie. Świadczą też o tym, że twoja ciąża rozwija się najzupełniej normalnie.

Nie powinnaś ignorować takich objawów, jak silne krwawienie ze skrzepami i skurcze, silny ból brzucha po jednej stronie, krwawienie z pochwy, nudności, ból barków i zawroty głowy. Takie objawy nie są normalne i mogą sygnalizować rozpoczynające się poronienie bądź też wskazywać na ciążę pozamaciczną.

Co to jest ciąża pozamaciczna? O ciąży pozamacicznej mówimy, gdy zarodek rozwija się poza macicą. Najczęściej do implementacji dochodzi w jajowodzie. Nie jest możliwe stwierdzenie ciąży pozamacicznej w warunkach domowych. W tym celu konieczne jest badanie lekarskie połączone z usg.

Objawy, które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną i skłonić cię do wizyty u ginekologa to:

  • słabe przyrosty hormonu ciążowego hcg
  • bóle w podbrzuszu, krwawienie z dróg rodnych pomiędzy 5-8 tygodniem ciąży
  • silne plamienie na początku ciąży

Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, natychmiast udaj się do lekarza.

Ciąża pozamaciczna wymaga pomocy lekarskiej. Pęknięcie jajowodu pod wpływem rosnącego zarodka może spowodować krwotok wewnętrzny i doprowadzić nawet do śmierci kobiety.

W 5. tygodniu ciąży nie zapominaj o odpowiednim odżywianiu. Na każdym etapie ciąży ważne jest zbilansowane pożywienie, tak by rozwijające się dziecko otrzymywało konieczne składniki odżywcze. Małe porcje, regularne posiłki, odpowiednia ilość płynów regulują pracę przewodu pokarmowego, zapobiegają mdłościom i omdleniom.
Nie martw się też metalicznym posmakiem w ustach.

Dlaczego mam metaliczny posmak w ustach?
Metaliczny posmak w ustach, zwłaszcza po jedzeniu jest jednym z objawów ciąży i jest związany z podwyższonym poziomem hormonów płciowych. Objaw ten powinien zniknąć w drugim trymetrze.

Twoje zdrowie i nie tylko

Nie powinnaś ignorować takich objawów, jak silne krwawienie ze skrzepami i skurcze, silny ból brzucha po jednej stronie, krwawienie z pochwy, nudności, ból barków i zawroty głowy. Takie objawy nie są normalne i mogą sygnalizować rozpoczynające się poronienie bądź też wskazywać na ciążę pozamaciczną. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, natychmiast udaj się do lekarza.

Nie zapominaj o odpowiednim odżywianiu. Na każdym etapie ciąży ważne jest zbilansowane pożywienie, tak by rozwijające się dziecko otrzymywało konieczne składniki odżywcze. Małe porcje, regularne posiłki, odpowiednia ilość płynów regulują pracę przewodu pokarmowego, zapobiegają mdłościom i omdleniom.

Rady dla partnera

Być może miałeś już okazję przekonać się, czym są zachcianki ciążowe. Jeśli twoja partnerka w nocy będzie domagała się ogórków kiszonych, lub śledzi, pewnie nie będziesz miał wyjścia. Czeka cię wycieczka do nocnego sklepu, lub na stację benzynową. Staraj się jednak podsuwać jej zdrowe przekąski. Wprawdzie gałka lodów, lub pasek czekolady jeszcze żadnej ciężarnej nie zaszkodziły, ale torebka cukierków codziennie na pewno nie jest wskazana.

4. tydzień ciąży 6. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.