Ciąża tygodnie (4)

Twoje dziecko

waga 0g, wzrost 0cm
W tym tygodniu kula, którą była blastocysta zaczyna przekształcać się w zarodek, w którym pojawiają się trzy warstwy komórek. Z nich rozwiną się różne typy tkanek.
Warstwa wewnętrzna zwana endodermą daje początek płucom, wątrobie, układowi pokarmowemu i trzustce.

Warstwa środkowa, mezoderma stworzy szkielet, mięśnie, nerki, naczynia krwionośne i serce.

Funkcjonuje już łożysko i pojawiła się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje składniki odżywcze i tlen.

Twoje ciało

Jeśli ciąża nie była planowana, możesz zacząć odczuwać pierwsze objawy ciąży: mdłości, obrzmienie piersi. Więcej o objawach ciąży możesz przeczytać tutaj.

Jeśli nawet zdarzyło ci się wypić alkohol, czy nie dbać o odpowiednią dietą i zdrowy tryb życia, nie zamartwiaj się. Jak najszybciej udaj się do lekarza, by potwierdzić ciążę i uzyskać wskazówki na temat właściwej diety i trybu życia.

Jeśli test ciążowy wyszedł negatywnie a nadal podejrzewasz, że jesteś w ciąży, nie pojawiła się miesiączka, zrób kolejny test ciążowy.

Czwarty tydzień ciąży, to czas kiedy możesz pomyśleć o rozpoczęciu ćwiczeń odpowiednich dla ciężarnych.

Wiele szkół rodzenia ma w swojej ofercie jogę dla ciężarnych. Możesz też zacząć chodzić na basen. Wskazane dla przyszłych mam są też spacery, nordic walking, łagodne ćwiczenia rozciągające. Bądź jednak ostrożna zwłaszcza, jeśli dotychczas nie byłaś aktywna sportowo. Rozpoczęcie ćwiczeń a warto poprzedzić rozmową z lekarzem prowadzącym ciążę.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży najprawdopodobniej chciałabyś wykonać test od razu. Niestety, by wynik testu był miarodajny, powinno się go wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki i z samego rana, tak by poziom hormonu, który pojawia się w ciąży był najwyższy. Wcześniej stężenie hormonu, zwanego gonadotropiną kosmówkową będzie zbyt niskie. Ilość tego hormonu wzrasta stopniowo od czasu zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w ściance macicy.

By zwiększyć dokładność wyniku testu ciążowego ważna jest też pora badania. Mocz powinien być z nocy, ze środka strumienia i pobrany po ośmiu godzinach snu. Próbki moczu nie powinno się też przechowywać. Powinna być wykorzystana przez 15 minut po pobraniu.

Warto też powtórzyć test w ciągu kilku kolejnych dni. Jeśli wynik dodatni się potwierdzi, jesteś w ciąży niemal w 100%. Jeśli test jest nadal negatywny, prawdopodobieństwo tego, że jednak jesteś w ciąży jest prawie żadne.

Jeśli mimo wszystko podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób test oznaczający poziom beta-hCG w z krwi w laboratorium.

Czy mogę być w ciąży mimo negatywnego testu ciążowego?
Jeśli prawidłowo wykonałaś test ciążowy, przestrzegając zaleceń na ulotce, terminu i pory pobrania próbki moczu test powinien być wiarygodny. Domowy test ciążowy nie daje jednak 100% pewności. Najczęstszy błąd polega na zbyt szybkim zrobieniu testu. Najwcześniej można go wykonać 10-12 dni po zapłodnieniu. Są na rynku testy reklamowane, jako te, które wykrywają ciążę przed terminem kolejnej miesiączki. Najbardziej miarodajną opinią co do ciąży lub jej braku jest wizyta u lekarza ginekologa, często połączona z badaniem usg.

Twoje zdrowie i nie tylko

Jeśli test ciążowy wyszedł negatywnie a nie pojawiła się miesiączka, zrób kolejny test ciążowy po kilku dniach. Być może poziom hormonu ciążowego był zbyt niski, by mógł wykryć go domowy test ciążowy. W tym czasie staraj się prowadzić zdrowy tryb życia.
Jeśli zobaczyłaś upragnione dwie kreski na teście, potwierdź wiadomość u lekarza.

Rady dla partnera

Zadbaj o romantyczne chwile. Możesz zaplanować uroczystą kolację, lub kupić partnerce mały upominek. Uczcijcie wiadomość o ciąży. Po urodzeniu dziecka może być trudniej o chwile spędzone sam na sam. Nie bądź jednak rozczarowany, kiedy przyszła mama wymówi się od wyjścia zmęczeniem, lub będzie chciała po godzinie wrócić do domu, aby się położyć. Zmęczenie i zmienne nastroje są typowe dla wczesnej ciąży.

3. tydzień ciąży   5. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.