Kalendarz ciąży (5)

Twoje dziecko

waga 2859 gramów, wzrost 48,6 cm
Maluch jest już gotowy do przyjścia na świat. Dzieci urodzone po 37. tygodniu określa się jako donoszone i większość z nich nie ma problemu z oddychaniem. Dziecko traci meszek płodowy i maź płodową. Jej resztki będziesz mogła zobaczyć na ciele dziecka zaraz po porodzie. Wszystkie układy wewnętrzne są już przygotowane do samodzielnego funkcjonowania.

Twoje ciało

Dziecko przesuwa się już do miednicy, więc czujesz się lżejsza. Niestety macica uciska mocniej na pęcherz, stąd też jeszcze częstsza niż dotychczas potrzeba oddawania moczu. Możesz też odczuwać bóle w pachwinach, nogach, ze względu na ucisk nerwów. Jeśli oczekujesz pierwszego dziecka, najprawdopodobniej będziesz musiała jeszcze trochę poczekać, zanim po raz pierwszy weźmiesz maluszka w objęcia.

Rozluźnienie wiązadeł stawowych może spowodować nagłe zwiększenie rozmiaru stopy. Miej więc w pogotowiu luźne obuwie, które łatwo ci będzie wsunąć na obolałe stopy i spuchnięte kostki.

Jeśli masz już za sobą poród, możesz urodzić w każdej chwili. Nie obawiaj się, że niekoniecznie pozytywne doświadczenia z pierwszego porodu powtórzą się tym razem. Z reguły drugi poród jest szybszy i łatwiejszy. Jednak jego dokładny przebieg jest zawsze sprawą bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników m.in.: twojego stanu zdrowia, wagi i ułożenia dziecka. Łatwiej też będzie ci rodzić, jeśli ufasz swojej położnej, lub będzie przy tobie bliska osoba.

Na tym etapie ciąży możesz też mieć niezwykle sugestywne sny związane z dzieckiem. Nierzadko pojawia się też mieszanka różnych emocji: począwszy od niepokoju, lęku, strachu przed porodem i nowymi obowiązkami aż do radości z szybkiego zakończenia ciąży, uczucia ulgi, podekscytowania perspektywą pojawienia się malucha.

Twoje zdrowie i nie tylko

Jeśli nie spisałaś planu porodu, pomyśl w jakiej pozycji chcesz rodzić. Coraz więcej szpitali nie wymaga od kobiety leżenia na plecach, tylko pozwala jej na taki wybór pozycji, w jakiej będzie się czuła najbardziej komfortowo i mogła aktywnie uczestniczyć w akcji porodowej.

Możesz leżeć na boku, kucać, klęczeć, siedzieć w przysiadzie. W pierwszej fazie porodu pomocne może być kołysanie się na piłce, kąpiel, chodzenie. Nie ma jednej najlepszej dla wszystkich kobiet pozycji porodowej. Twoje ciało podpowie ci, czego potrzebuje. Ważne, byś wiedziała jak go słuchać i chciała i umiała za tymi sygnałami podążać.

Rady dla partnera

Jeśli twoją partnerkę ogarnął syndrom wicia gniazda, nie pozwalaj jej się przemęczać. Odkurzanie, wycieranie kurzu weź na siebie, podobnie mycie okien, schodów, czy trzepanie dywanów. Nie pozwalaj również na samodzielne malowanie ścian, czy przesuwanie mebli. Nadmierny wysiłek mógłby wywołać przedwczesny poród, podobnie jak ewentualny upadek.

Pomyśl też o sposobach na odwrócenie uwagi od bólu w trakcie porodu. Możesz zapakować do swojej torby ulubioną płytę partnerki, nowe czasopismo, ciekawą książkę, wszystko co może pomóc się jej odprężyć między skurczami. Nie bądź jednak zaskoczony, jeśli nie będzie miała ochoty na słuchanie muzyki, czy lekturę.

36. tydzień ciąży 38. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.