Kalendarz ciąży (4)

Twoje dziecko

waga 2146 gramów, wzrost 45 cm
Maluch traci powoli włoski lanugo, choć delikatny meszek może się utrzymywać również po porodzie. Pojawia się za to większa ilość mazi płodowej, która ułatwi mu przesuwanie się podczas porodu. Dziecko ma już w pełni wykształcone kubki smakowe. Niektórzy badacze są zdania, że potrafi rozróżnić smaki potraw zjadanych przez mamę, które może wyczuć w płynie owodniowym.

Twoje ciało

Jeśli zauważysz mokre plamy na bieliźnie, powąchaj je. Mocz ma wyraźny zapach amoniaku. Wody płodowe mają słodkawy zapach. Bądź uważna, bo jeśli odchodzą ci wody, musisz zgłosić się do lekarza.

Lekarz zlecił ci wykonanie badania na obecność paciorkowców typu B, które mogą występować w pochwie kobiety. Dla nosicielek nie stanowią one żadnego zagrożenia. Gdyby jednak dziecko zaraziło się nimi podczas porodu, mogłoby to być dla niego niebezpieczne. Jeśli okaże się, że jesteś nosicielką, podczas porodu dostaniesz antybiotyk, by ochronić dziecko.

Jak najczęściej ćwicz mięsnie Kegla. Pomogą zapobiegać nietrzymaniu moczu przed i po porodzie a także ułatwią sam poród i powrót do formy po narodzinach maluszka.

Możesz już zacząć pić herbatę z liści malin, by usprawnić mięśnie macicy i mieć lżejszy poród. By tak się stało musisz być systematyczna. Zalecane jest picie szklanki naparu dziennie. Upewnij się u lekarza, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wprawdzie picie herbaty z liści malin nie ma wpływu na moment rozpoczęcia porodu, to nie zaleca się jej spożywania, gdy ciąża była zagrożona, planowane jest cesarskie cięcie, pojawiało się krwawienie w drugiej połowie ciąży, występują silne skurcze przepowiadające a także w ciąży mnogiej. Możesz też zażywać olej z wiesiołka w kapsułkach – dwa razy dziennie po 500 mg. Zawiera on cenny kwas gamma – linolenowy, który w organizmie jest przetwarzany na prostaglandyny.

Twoje zdrowie i nie tylko

Pomyśl o swoim partnerze nie tylko w kategoriach ojca dziecka. Masz jeszcze trochę czasu do porodu, może więc zajmiesz się przygotowaniem dla niego jakiejś niespodzianki? Na tyle na ile pozwala ci zaawansowana ciąża, postaraj się byście na chwilę oderwali się od rozmów o dziecku i porodzie.

Jeśli czujesz się ociężała i zmęczona, zrób sobie relaksującą kąpiel w wannie. Pamiętaj jedynie, by woda nie była zbyt gorąca.

Nie lakieruj paznokci. Gdybyś trafiła do szpitala, mogłoby być konieczne użycie tzw. pulsoksymetru, który zakłada się na palec. By urządzenie mogło prawidłowo działać, nie powinnaś mieć lakieru na paznokciach. Kolor paznokcia ma też znaczenie przy ocenianiu problemów z krążeniem. Malowanie paznokci, nawet bezbarwnym lakierem odłóż więc na czas po narodzinach.

Rady dla partnera

Zanim pochłoną was obowiązki związane z opieką nad noworodkiem, zadbaj o swoje zdrowie. Pewnie pochłonięty ciążą partnerki nie myślałeś o własnych badaniach profilaktycznych. Wykorzystaj ostatnie wolne chwile na to, by iść do okulisty, dentysty, zrobić podstawowe badania krwi.

Jeśli na tobie spoczywa odpowiedzialność za domowy budżet, przejrzyj oferty sklepów internetowych i porównaj ceny akcesoriów niemowlęcych. Wiele sklepów oferuje atrakcyjne programy lojalnościowe, czy karty rabatowe za częste zakupy. Warto też szukać okresowych promocji i kupować np. pieluszki, czy nawilżane chusteczki w wielopakach.

33. tydzień ciąży 35. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.