Kalendarz ciąży (5)

Twoje dziecko

waga 1319 gramów, wzrost 39,9 cm
Dziecko potrafi już otwierać i zamykać oczy, które mają już brwi i rzęsy. Potrafi odwrócić głowę, w kierunku źródła światła. Maluch cały czas doskonali jeszcze pracę płuc i układu pokarmowego. Nadal nabiera też masy ciała. Otoczony jest wodami płodowymi. W tym czasie jest ich w macicy około litra. Ilość wód płodowych zmniejsza się wraz ze wzrostem maluszka, tak by rosnące dziecko miało odpowiednią ilość miejsca. Dziecko jest już na tyle duże, że uciska na przeponę. Możesz mieć więc uczucie, że brakuje ci tchu. Za kilka tygodni, kiedy dziecko opadnie niżej w kanale rodnym będzie ci lżej.

Intensywnie rosną włosy na głowie. Gęsta fryzura po porodzie, nie oznacza, że maluch będzie miał mocne włosy przez całe życie. Te pierwsze włoski szybko się wytrą. Nie bądź też zaskoczona, jeśli dziecku w pierwszych miesiącach życia zmieni się kolor włosów.

Twoje ciało

Jeśli swędzi cię skóra na brzuchu, staraj się nie drapać. Jak najczęściej smaruj brzuch balsamem nawilżającym, oliwką, lub specjalnymi preparatami przeciw rozstępom, by zmniejszyć napięcie skóry. Możesz też odczuwać swędzenie na pośladkach, lub udach, zwłaszcza jeśli dużo przytyłaś.

Twój partner może narzekać, że chrapiesz w nocy. To skutek często występującego w ciąży uczucia „zatkanego nosa”. Wietrz sypialnię przed snem, możesz też wstawić nawilżacz powietrza. Pomóc może też spanie w głową uniesioną nieco wyżej tułowia.

Z pewnością zauważyłaś, że twój odmienny stan, wzbudza wiele emocji wśród znajomych, rodziny, czy nawet obcych ludzi, których spotykasz na spacerze, kolejce na poczcie, czy sklepie. Niektórzy ludzie wprost nie mogą się powstrzymać od dawania rad i komentarzy. Nie pozostaje ci nic innego jak cierpliwie wysłuchać i natychmiast o nich zapomnieć. Jeśli zaś taka rozmowa wywołuje w tobie irytację, stanowczo ją przerwij, mówiąc, że dziękujesz za troskę, ale o ciążowych przypadłościach rozmawiasz ze swoim lekarzem.

Twoje zdrowie i nie tylko

Masz kłopoty z koncentracją? Ciężko ci się skupić? To normalny objaw w ciąży. Ciążowe roztargnienie dotyka w większym, lub mniejszym stopniu zdecydowaną większość kobiet w ciąży. Trudno o wysoką wydajność w pracy, kiedy myśli krążą nieustannie wokół dziecka. Poza tym, jeśli jesteś zmęczona, najzwyczajniej może brakować ci energii na dodatkowe obowiązki.

Jeśli więc masz do wykonania wiele zadań w domu, lub w pracy, zrób sobie listę. Jeśli jeszcze pracujesz, już czas zwolnić tempo. Organizm „wyłączając się” z nadmiaru codziennych obowiązków, daje ci znać, że pora skupić się na nadchodzącym porodzie.

Rady dla partnera

W ramach poprawy humoru partnerce, może przygotujecie „skrzynkę skarbów” dla potomka. Mogą się w niej znaleźć wasze listy do nienarodzonego dziecka, zdjęcia z usg, test ciążowy, fotografie mieszkania, zwierząt domowych. Możecie do niej dołożyć pierwszą stronę codziennej gazety, listę muzycznych hitów z danego roku, zdjęcia rodziny. Po latach nieco większy maluch sięgnie po nią z przyjemnością a doraźnie zaskarbisz sobie wyjątkowy uśmiech za inicjatywę ze strony partnerki.

Możesz czuć się nieco zdominowany przez tematy związane z ciążą i dzieckiem. Im bliżej porodu, tym bardziej uwaga twojej partnerki będzie się skupiała na samej fizjologii porodu, czy późniejszej opiece nad noworodkiem. Postaraj się w jak największym stopniu włączyć się w ten nurt, a nie będziesz miał poczucia bycia odsuniętym na drugi plan. Nie irytuj się, jeśli partnerce zdarzy się po raz kolejny zapomnieć o tym, o co prosiłeś ją już setny raz. To nie jej zła wola. Zapominanie i słabsza koncentracja są normalne w ciąży.

29. tydzień ciąży 31. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.