Twoje dziecko
waga 0g, wzrost 0cm
W tym tygodniu dziecko rozwija się bardzo szybko. Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w górnej części macicy. Przypomina teraz małą kulkę złożoną z setek komórek, które licznie i szybko się dzielą osiągając stadium blastocysty, czyli wypełnionej płynem piłeczki, składającej się z ok. 100 komórek. Z niej rozwinie się zarodek i łożysko.
Blastocysta zaczyna wytwarzać hormon ciążowy zwany gonadotropiną kosmówkową, w skrócie HCG. Hormon ten pojawia się we krwi i blokuje dojrzewanie kolejnych komórek jajowych. HCG wzmaga również produkcję dwóch kolejnych hormonów, które odgrywają ważną rolę w ciąży: estrogenu i progesteronu. Oddziałują one m.in. na ściankę macicy, zapewniając właściwą ochronę zarodkowi i wzrost łożyska. Blastocysta zagnieżdża się w górnej części macicy między 4. a 7. dniem od zapłodnienia, choć może to trwać aż do 10. dnia.
Komórki zewnętrznej warstwy blastocysty przesuwają w głąb endometrium podobne do korzeni wypustki zwane kosmkami. Umożliwia to wymianę składników odżywczych i zbędnych produktów pomiędzy twoim krwiobiegiem a rozwijającym się zarodkiem. To połączenie rozwinie się ostatecznie w łożysko – narząd, który będzie odżywiać i chronić rosnące dziecko w następnych miesiącach. Śluzówka macicy rozrasta się ponad blastocystą zamykając ją wewnątrz.
Twoje ciało
W tym okresie najprawdopodobniej nie masz jeszcze objawów ciąży. Twoje dziecko ma wielkość łebka od szpilki, tworząc jednolitą kulę złożoną z komórek, zwaną morulą. Po około czterech dniach morula przekształca się w wypełnioną płynem piłeczkę zwaną blastocystą. To z niej rozwinie się zarodek i łożysko.
Jeśli chcesz szybko upewnić się, czy spodziewasz się dziecka, możesz wykonać dostępny w aptekach i hipermarketach domowy test ciążowy, choć w tym okresie nie jest on tak miarodajny jak testy z krwi. W twoim organizmie pojawia się hormon ciąży HCG, gonadotropina kosmówkowa, który spowoduje zatrzymanie miesiączki.
Test ciążowy mierzy poziom hormonu HCG. Skuteczność takich testów określa się na 95%. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a test mimo to jest negatywny, odczekaj kilka dni i spróbuj ponownie. Zadbaj też o właściwe wykonanie testu. Aby stężenie gonadotropiny było wystarczające, mocz powinien być z nocy i przed jego wykonaniem nie należy spożywać żadnych płynów.
Najlepiej test wykonywać w pierwszym dniu po terminie spodziewanej kolejnej miesiączki. Wysoki poziom HCG potwierdza ciążę. Wyniki domowego testu ciążowego najlepiej potwierdzić testem z krwi. Możesz też około sześć dni po zapłodnieniu zaobserwować krwawienie tzw. krwawienie implantacyjne. Pojawia się ono, kiedy zapłodnione jajo zagnieżdża się w ściance macicy. Jest ono zazwyczaj słabe i dostrzegają je jedynie niektóre kobiety. Jeśli wynik testu ciążowego był pozytywny i wiesz już, że jesteś w ciąży masz z pewnością wiele obaw i pytań. Czy mogę pić kawę, czy wolno mi farbować włosy, czy mogę wypić piwo, pracować przy komputerze? Co powinnam jeść a jakie potrawy są zabronione?
Jeśli chodzi o jedzenie zakazów nie ma wiele:
- nie jedz surowych ani wędzonych na zimno ryb, mięsa, owoców morza ponieważ istnieje ryzyko zarażenia listeriozą, czy toksoplazmozą
- nie pij niepasteryzowanego mleka i zrobionych z niego przetworów, zwłaszcza serów pleśniowych, bo mogą być zakażone listeriozą
- nie pij alkoholu, nawet piwa, czy kieliszka wina – nie ma bezpiecznej ilości dla dziecka
- rozsądnie spożywaj słodycze i cukier, sprzyjają pojawieniu się grzybicy i są źródłem pustych kalorii
Mogą też pojawić się zachcianki pokarmowe.
Skąd się biorą zachcianki pokarmowe w ciąży?
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o tym objawie ciąży. Niczym legendy powtarzane są historie o nagłej ochocie na śledzie, czy kiszone ogórki. A i nie ma chyba kobiety, której nagły apetyt na te, czy inne nawet dotychczas nielubiane produkt nie skłonił do nerwowego wertowania kalendarzyka. Zachcianki pokarmowe pojawiają się na początku ciąży i trwają zazwyczaj do końca pierwszego trymestru. Nie dotyczą one tylko chęci na określone typu produktów. Równie dobrze możesz nagle mieć awersję do pitej wcześniej w przyjemnością kawy, czy mięsa.
O ile w przypadku potraw, których nagle nie możesz znieść rozwiązanie jest stosunkowo proste – po prostu się do nich nie zmuszaj, to w przypadku zachcianek np. na słodycze sprawa nie jest już taka prosta. Istnieje wprawdzie pogląd mówiący, że zachcianki mają swoje źródło w niedoborach i wzmożony apetyt na określone grupy produktów jest sposobem na ich wyrównanie.
Mimo to zachcianki ciążowe nie powinny być usprawiedliwieniem do jedzenia niezdrowych, czy tylko kalorycznych rzeczy. W ciąży nie należy jeść za dwoje, tylko dla dwojga. By oszukać głód, staraj się czymś zająć. Dbaj też o zbilansowane, pełnowartościowe posiłki. Jedz regularnie, by nie dopuszczać do pojawienia się uczucia ssania w żołądku, czy głodu.
Twoje zdrowie i nie tylko
Ciąża to nie czas na odchudzanie. Nie wierz też zapewnieniom, że w tym czasie masz jeść za dwoje. Jeśli już odżywaniu w ciąży ma przyświecać jakaś maksyma, niech to będzie „jedz dla dwojga”. Objadanie się słodyczami sprawi, że tylko nadmiernie przybierzesz na wadze. Nie rezygnuj też z aktywności fizycznej, ale staraj się nie forsować i unikaj zrezygnuj ze sportów kontaktowych.
Od chwili, kiedy dowiedziałaś się że jesteś w ciąży, na zakazanej liście są alkohol, papierosy. Unikaj również biernego palenia. Jeśli nie brałaś kwasu foliowego, zacznij go przyjmować, podobnie witaminy dla ciężarnych.
Rady dla partnera
Bądź przygotowany na wahania nastroju swojej ukochanej. Nawet jeśli planowaliście ciążę, to potwierdzenie tej informacji przez lekarza, może wywołać różne reakcje u kobiety. Radość miesza się z obawą o konieczność zmiany stylu życia, niepokojem o zdrowie i umiejętność sprostania nowym obowiązkom. Bądź cierpliwy, burza hormonalna wkrótce minie.
Jeśli wpadłeś w panikę po usłyszeniu, że zostaniesz ojcem, staraj się nie przenosić swoich lęków na partnerkę. Porozmawiaj z kolegami, którzy mają dzieci. Zostanie ojcem to nie koniec świata. Wręcz przeciwnie, na nowo będziesz mógł wkrótce znowu poczuć się dzieckiem.
To dobry moment, by rzucić palenie. Jeśli palisz w obecności ciężarnej, narażasz nie tylko jej zdrowie, Szkodzisz również dziecku.
2. tydzień ciąży ☜ | ☞ 4. tydzień ciąży |
Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.