Twoje dziecko
waga 430 gramów, wzrost 27,8 cm
Organizm dziecka zaczyna produkować białe krwinki odpowiedzialne za zwalczanie infekcji. Tworzą się kubki smakowe. Doskonali się też przewód pokarmowy. Dziecko potrafi wchłaniać substancje odżywcze z płynu owodniowego cukier i wodę.
Twoje ciało
Twoje dziecko zaczyna gromadzić tkanką tłuszczową. W najbliższych tygodniach zauważysz u siebie największy przyrost wagi. Przytyjesz połowę tego, co w całej ciąży. Możesz też mieć większy apetyt. Uważaj jednak na dodatkowe kalorie. By sprostać zapotrzebowaniu dziecka potrzebujesz dodatkowych 500 kcal dziennie.
Możesz zauważyć zwiększone wydzielane przeźroczystej, bezwonnej wydzieliny z dróg rodnych. Nie jest to nic, co powinno cię zaniepokoić. Dbaj o higienę, używając łagodnych mydeł do higieny intymnej. Uczucie suchości zwiększy używanie wkładek higienicznych.
Powieki nadal są zamknięte, ale oczy reagują już na światło.
Twoje zdrowie i nie tylko
Masz zadyszkę? Na tym etapie ciąży to normalne. Powiększająca się macica uciska płuca, żołądek i nerki. Powoduje też wypchnięcie pępka, jest on teraz bardziej wypukły niż wklęsły. Rosnący brzuch może powodować problemy ze skórą. Jeśli nie używałaś dotychczas kremów na rozstępy, czas na rozpoczęcie pielęgnacji newralgicznych partii ciała: ud, bioder, pośladków, piersi. Rozstępów zazwyczaj nie daje się uniknąć, lecz może ich być mniej a elastyczna skóra będzie mniej „ciągnęła” i swędziała.
Rób regularnie badania krwi. Poziom żelaza osiągnie w tym tygodniu fizjologicznie najniższą wartość ze względu na rozwodnienie krwi. Lekka niedokrwistość w ciąży nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak masz anemię, lekarz podejmie decyzję, czy konieczne jest przyjmowanie dodatkowo żelaza w tabletkach.
Rady dla partnera
Jeśli jeszcze nie kupiliście nic dla dziecka, bo twoja partnerka nie ma ochoty, lub siły na chodzenie po sklepach, namów ją na zrobienie listy niezbędnych rzeczy. Nie tylko pozwoli jej to oderwać się od myśli o nadchodzącym porodzie, ale też ułatwi sprawne zrobienie zakupów. Łatwiej też w ten sposób kontrolować wydatki. Wiele internetowych sklepów z akcesoriami niemowlęcymi ma przydatną funkcję „Zapisz jako Lista życzeń”, lub prześlij dalej. W ten sposób o niczym nie zapomnicie, a gdyby zaszła taka konieczność, że będziesz musiał sam zatroszczyć się o wyprawkę, uzbrojony w listę zakupów nie będziesz rozglądał się bezradnie po sklepie wypełnionym niezliczonymi ubrankami, butelkami, pieluchami, wózkami itp.
21. tydzień ciąży ☜ | ☞ 23. tydzień ciąży |
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
- Dziennik ciąży okiem mamy
- Jak odróżnić bóle porodowe od skurczy przepowiadających?
- Jak przystawić dziecko do piersi?
- Karmienie mlekiem naturalnym, czy modyfikowanym – za i przeciw
Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.