Twoje dziecko
Waga 360 gramów, wzrost 26,7 cm
Maluch w twoim brzuchu intensywnie się rozwija. Każdego dnia doskonalą swoje funkcje jego narządy, przygotowując się do pracy poza bezpiecznym brzuchem mamy. W 21. tygodniu ciąży na paluszkach dziecka zaczynają rosnąć paznokcie.
Malec też doskonale słyszy. To nie anegdota, ze dzieci po porodzie znakomicie rozpoznają dźwięki ulubionych melodii mamy i uspokajają się słysząc np.: pierwsze takty muzyki z serialu, czy filmu często oglądanego przez mamę w ciąży. Dziecko potrafi też rozpoznać twój głos. Możesz więc czytać, śpiewać, czy recytować „do brzucha”. Zachęcaj do tego również przyszłego tatę.
Twoje ciało
Masz zapewne teraz znakomite samopoczucie. Minęły dolegliwości ciążowe, masz dużo energii, cieszysz się ciążą i lubisz dbać o siebie. Nawet jeśli nie cieszy cię przesuwająca się na plus wskazówka na wadze, nic nie stoi na przeszkodzie, byś w ciąży czuła się atrakcyjną, zadbaną kobietą. Uważnie dobieraj jednak zabiegi upiększające. Choć trudno tego nie zauważyć, jeśli korzystasz z usług salonów kosmetycznych zawsze informuj kosmetyczkę, że jesteś w ciąży i dokładnie pytaj o skład i bezpieczeństwo wykorzystywanych preparatów. Wiele gabinetów ma w swojej ofercie specjalne zabiegi dla przyszłych mam.
Jak najwięcej wypoczywaj i nabieraj sił. Zbliża się ostatni, najtrudniejszy, trzeci trymestr.
Twoje zdrowie i nie tylko
Jeśli masz płaskie brodawki możesz porozmawiać z doradcą laktacyjnym o noszeniu specjalnych nakładek na piersi. Kupuje się je w aptekach, lub sklepach z akcesoriami niemowlęcymi. Nakładka ma specjalny otwór w środku, w który powinna wejść brodawka. Nakładki można nosić już od połowy ciąży, by spowodować wyciągnięcie się brodawki.
Rady dla partnera
Nie wymiguj się od pójścia do szkoły rodzenia. Wbrew pozorom nie poród to nie tylko sprawa kobiet. Jeśli planujesz być przy porodzie, to czego dowiesz się na kursie, bardzo przyda ci się na sali porodowej. Fizjologia porodu może być dla mężczyzny zaskakująca, podobnie jak konfrontacja z cierpieniem i bólem kobiety. Jeśli będziesz wiedział czego się spodziewać, łatwiej ci będzie pomóc partnerce i współpracować z personelem medycznym.
20. tydzień ciąży ☜ | ☞ 22. tydzień ciąży |
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
- Dziennik ciąży okiem mamy
- Jak odróżnić bóle porodowe od skurczy przepowiadających?
- Jak przystawić dziecko do piersi?
- Karmienie mlekiem naturalnym, czy modyfikowanym – za i przeciw
Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.
Czy przy drugiej ciąży warto chodzić do szkoły rodzenia? Wszystko pamiętam od poprzedniego razu, wiec szkoda mi czasu na dojazdy.