Twoje dziecko
waga 300 gramów, wzrost 25,6 cm
Od 20. tygodnia ciąży długość dziecka można mierzyć już od głowy do palców u stóp. Maluch nie jest już tak mocno zwinięty. Jego długość w pełnym rozciągnięciu wynosi już 25, 6 cm.Ciało dziecka jest pokryte białą, tłustą substancją. Ta tzw. maź płodowa chroni delikatne ciało malca w kontakcie z wodami płodowymi. Ułatwia też przesuwanie się dziecka podczas porodu. Łożysko produkuje coraz więcej wód płodowych, by sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu dziecka.
Układ krążenia funkcjonuje już od pewnego czasu. Maluch połyka też coraz więcej wód płodowych, ćwicząc swój układ pokarmowy.
Twoje ciało
Pewnie zastanawiasz się, co powinnaś kupić dla dziecka. Choć już samo myślenie o zakupach dla mającego przyjść na świat maluszka sprawia wiele przyjemności, warto zachować zimną krew. Wiele mam z perspektywy czasu podkreśla, że sporo rzeczy, na które dały się namówić w sklepie z artykułami niemowlęcymi, im się nie przydało. Nie warto też kupować na początek zbyt wielu ubranek. Dziecko tak szybko rośnie, że często nie zdąży założyć tych stosów kaftaników i śpioszków zgromadzonych przez mamę i podarowanych przez rodzinę i znajomych. Chcesz rozsądnie zaplanować zakupy dla malucha? Przeczytaj nasz artykuł Wyprawka dla noworodka.
Jeśli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, koniecznie zrób to jak najszybciej. Idealnie, byś zakończyła zajęcia przed 37. tygodniem ciąży, na wypadek gdyby poród zaczął się wcześniej. Z pewnością znajdziesz dla siebie najbardziej odpowiednią formę i czas zajęć. Wiele szkół oferuje kursy weekendowe i wieczorne. Dobrze, byś na kurs chodziła z partnerem, zwłaszcza jeśli zamierzacie rodzić razem. Jeśli wolisz, bez problemu może towarzyszyć ci koleżanka, lub mama. Jeśli będziesz samodzielnie wychowywać dziecko a nie ma kto towarzyszyć ci w zajęciach, nie rezygnuj ze szkoły rodzenia. Powiedz o tym prowadzącej, a podczas ćwiczeń będzie towarzyszyć ci instruktor, czy położna. Z reguły szkoły rodzenia w takich sytuacjach bardzo się starają, by przyszła mama czuła się komfortowo w towarzystwie innych par.
Sprawdź, czy regularnie badasz poziom żelaza. Ten pierwiastek jest ci teraz wyjątkowo potrzebny, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. Jeśli czujesz się zmęczona, jest ci zimno, masz zawroty głowy, nie kładź tych objawów na karb ciąży. Może się okazać, że cierpisz na niedobory żelaza. Anemia często pojawia się u kobiet w ciąży, stąd też tak dużą wagę należy zwracać na prawidłowe odżywianie. Bogate w żelazo są takie produkty jak: chude mięso, drób, szpinak, czerwone buraczki.
Twoje zdrowie i nie tylko
Jeśli znasz płeć dziecka, zapewne zastanawiasz się nad imieniem. Spisz sobie na kartce wszystkie propozycje, które przychodzą ci do głowy. Może miłym gestem, byłoby imię po dziadkach? Nie przejmuj się, jeśli żadne imię ci się nie podoba. Czasami mamy wspominają, że dopasowały imię do dziecka dopiero po porodzie. Po prostu, gdy wzięły po raz pierwszy malucha na ręce nabierały przekonania, że to jest właśnie Piotruś, czy Marysia.
Rady dla partnera
Pomyślałeś już o upominku z okazji narodzin dziecka? Zawsze sprawdzi się biżuteria, zegarek, okolicznościowa zawieszka z grawerunkiem. Nie są to rzeczy tanie, więc może będziesz musiał na to zacząć odkładać jakieś fundusze. Jeśli masz ograniczony budżet, kup książkę, przygotuj własnoręcznie okolicznościową kartkę. Pomyśl nad przygotowaniem specjalnej dedykacji.
19. tydzień ciąży ☜ | ☞ 21. tydzień ciąży |
Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:
Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.
Mój mąż mnie zupełnie zaskoczył. Dostałam pierścionek po babci z piękną dedykacją.Mam nadzieję, że kiedyś przekażę go córce. A teraz nie mam ochoty rozstawać się z nim nawet na chwilę.